İran Sınır Kapılarında Mazot Miktarına Dikkat

İran Sınır Kapılarında Mazot Miktarına Dikkat

İran – Türkmenistan sınır kapılarından İran’a girişlerde Türk araçların depolarında bulundurması gereken mazot miktarlarına İran tarafınca sınırlama getirilmiş idi.

Bu sınırlamaya göre, Pol Sınır Kapısından 550 litre, Lütfabad Sınır Kapsından 700 litre ve Sarakhs Sınır kapısından İran’a giriş yapacak olan araçların 750 litre mazot ile girişlerine müsaade edileceği bildirilmişti.
 
Bu uygulama 2015 yılı Nisan ayından bu yana devam etmekte olup, bahse konu litrelerin üstündeki mazot litresi ile sınır kapısına gelen araçlara ceza kesilmekte ve araçların geçişlerine izin verilmekteydi. Ancak, son zamanlarda İran makamları tarafından yapılan kontrollerde fazla ya da eksik mazotu bulunan araçlar için ceza uygulaması yapılmamakta ve bu araçlar için resmi makamlardan talimat alınacağı belirtilmektedir. Söz konusu işlemlerin tamamlanması ise uzun süreli beklemelerin yaşanmasına sebep olmaktadır.  
 
Türkmenistan-İran sınır kapılarından giriş-çıkış yapacak olan araçların;

İran Sınır kapılarından (Pol-Sarakhs-Lütfabad) belirlenen litrelerden fazla ya da eksik mazotla giriş yapmamaları,

Sınıra varan araçların depolarında en az 50 ve en fazla 100 litre mazotunun kalmış olmasına dikkat etmeleri önem arz etmektedir. Aksi hallerde araçların bulundukları sınır kapılarından çıkışlarında uzun süreli beklemeler yaşanmaktadır.
 
İran üzeri transit taşıma yapan Türk Nakliyecisinin dikkat etmesi gerekiyor.  

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.