UND heyeti Sırbistan’da, Takograf Kontrolünü Uygulamalarını İnceledi

UND heyeti Sırbistan’da, Takograf Kontrolünü Uygulamalarını İnceledi

Sırbistan yol kenarı takograf kontrollerine Uluslarası Nakliyeciler Derneği heyeti uygulamalı yerinde inceledi. Takgoraf denetimlerinde gözlemlerini aktardı.

Uluslarası Nakliyeciler Derneği 10.06.2021 tarihinde Belgrad’a bir ziyaret gerçekleştirmişti. Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkanlığı ile ülkemiz taşımacılarının Sırbistan’da maruz kaldıkları Takograf cezalarına ilişkin toplantı yapılmıştı. Bu toplantıda sahadaki uygulamaların incelenmesi amacıyla, UND, Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Dairesi ile ortak denetim gerçekleştirmesi yönünde mutabakata varılmıştı.

und-belgrad-buyukelcimiz-hami-aksoy-ile-birlikte-takograf-kontrolu-uygulamalarini-sahada-inceledi-16.jpg

 

Uluslarası Nakliyeciler Derneği, 12.07.2021 Salı günü Belgrad Büyükelçimiz Sayın Hami Aksoy’un katılımları ile Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkan Yardımcısı ile beraber, Sırbistan yol kenarı takograf kontrollerine uygulamalı olarak katılım sağladı.

Denetimlerde aşağıda konular hakkında bilgiler edinildi.

  • Eğer araç son 1 ay içinde kontrol edildiyse tekrar kontrol yapılmıyor.
  • Sırp makamları tarafından her ihlal için hem sürücüye hem de firmaya ceza kesilmekte olup sürüş ve dinlenme sürelerinde 15 dakikaya kadar olan ihlallerde tolerans gösterilerek firmaya ceza kesilmiyor.
  • Uygulanan cezai yaptırımların hemen ödenmesi halinde %50 indirim yapılıyor.
  • Her bir ihlal başına firmaya en fazla 200.000 dinar (1700 Euro) sürücüye ise en fazla 50.000 dinar (425 Euro) ceza uygulanıyor.
  • Sırbistan Yerel Takograf mevzuatı tamamıyla uluslararası AETR mevzuatına dayanmakta olup, AETR dışında herhangi bir ayrı uygulama yapılmadığı belirlendi.
  • Sırbistan yetkilileri tarafından sürüş ve dinlenme süreleri dijital olarak alınarak, sürücünün verileri son 28 güne kadar dijital olarak sistemden analiz edilmektedir. Son 28 gün içerisinde kaç ihlal varsa o adette ceza uygulanıyor.

 

und-belgrad-buyukelcimiz-hami-aksoy-ile-birlikte-takograf-kontrolu-uygulamalarini-sahada-inceledi-4.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.