UND, Sınır Kapılarındaki İyileştirmeleri Kapıkule’de Görüştü

UND, Sınır Kapılarındaki İyileştirmeleri Kapıkule’de Görüştü

Kapıkule ve Hamzabeyli’de günlük Tır çıkışları 2 bin adetlere çıkarak rekor geçiş rakamlarına ulaşıldı. UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, bu başarıda büyük gayretleri olan Kapıkule Sınır Kapısı yetkililerini ziyaret etti.

UND Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarındaki geçişlerin günlük 2 bin adede çıkmasındaki katkılarından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu. UND Başkanı Çetin Nuhoğlu başkanlığındaki UND heyeti, 3 Nisan’da Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal ile Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, Kapıkule Gümrük Müdürü Halil Güzeller ve Hamzabeyli Gümrük Müdürü Hayati Demir ile bir araya geldi. UND heyetinde, Genel Sekreter Nagihan Soylu, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin ve UND Kapıkule Bölge Temsilcisi Deniz Çınar yer aldı.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, yapılan çalışmaların neticesinde Kapıkule’de geçişlerin 1.300 adede, Hamzabeyli’de ise tarihinde ilk kez 650 adetlere çıkması ile Tır kuyruklarının ortadan kalktığını belirterek Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık’a dolayı teşekkürlerini iletti. Kınık, tüm ekip olarak büyük bir özveri ile çalıştıklarını, Bulgaristan tarafını da günün her saati kameralarla kontrol ettiklerini nerede bir tıkanıklık varsa anında müdahale ettiklerini söyledi.

baskan-cetin-nuhoglu-bati-kara-sinir-kapilarindaki-iyilestirmeleri-kapikule-de-gorustu-3.jpg

KINIK’TAN UND’YE TEŞEKKÜR

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık , geçiş sayılarının bu kadar artmasında Bulgaristan tarafının da çalışmasının önemli olduğunu söyledi. “Tek bizim çalışmamız yetmez. Bulgaristan tarafının da çalışması gerekiyor. Bu noktada UND’nin Bulgaristan tarafında yaptığı çalışmalar muadil dernek ile yapılan ortak açıklamalar işimizi çok kolaylaştırdı. Bu sayede Bulgaristan tarafı uyarılarımızı dikkate alıyorlar” diyen Kınık, UND’nin sürece sağladığı büyük katkıya dikkat çekerek teşekkürlerini iletti.

 

UND TAKOGRAF SORUNA KARŞI ÇÖZÜMÜNÜ İLETTİ

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, Kapıkule gümrük sahasında Petrol dolum alanı ile Çıkış Muhafaza arasındaki bekleyen Tır’ların, sürücülerin takograf sorunu ile karşılaşmaması için nasıl sıralanması gerektiğiyle ilgili önerisini de paylaştı. Başkan Nuhoğlu, “Tır’lar özel olarak ayrılmış 7’li sıraya girerek, kendi sıralarının gelmesini bekleyebilirler. Topçular feribot sıralamasına benzer şekilde, Tır’lar alınmaya başlar ve boşalan sıraya yeni Tır’lar eklenir. Sıraya giren bir Tır’a 3 saat sonra sıra geleceğinden bu sayede sürücüler hem takograf sorununu çözmüş olurlar, hem de temel ihtiyaçlarını giderirler” dedi. Kınık da teklifi uygulanabilir olduğunu ve çalışma başlatacaklarını söyledi.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu ve Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, kantar ödemelerinin otomatik olarak yapılması, iç gümrüklerden son çıkışa kadar ki süreçlerin dijital olarak yapılması ve göçmen sorunlarına karşı neler yapılması gerektiği konusunda da görüştü.

baskan-cetin-nuhoglu-bati-kara-sinir-kapilarindaki-iyilestirmeleri-kapikule-de-gorustu-7.jpg

baskan-cetin-nuhoglu-bati-kara-sinir-kapilarindaki-iyilestirmeleri-kapikule-de-gorustu-11.jpg

baskan-cetin-nuhoglu-bati-kara-sinir-kapilarindaki-iyilestirmeleri-kapikule-de-gorustu-19.jpg

UND heyeti ziyaret kapsamında Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal ile yaptığı görüşmede ise , UND’nin bugüne kadar Kapıkule sınır kapısında yaşanan sorunların çözümüne ilişkin yaptığı tüm çalışmaların ve süreçlerin yer aldığı dosyayı taktim etti. Uysal “ Sınır geçişlerinin daha iyi olması için ne katkı verilmesi gerekiyorsa vermeye hazırız” dedi.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.