İkinci El Araç Ticaretinde Ekspertiz Hizmetinin Önemi

İkinci El Araç Ticaretinde Ekspertiz Hizmetinin Önemi

Güven ve şeffaflık tüm sektörlerde olduğu gibi ikinci el araç sektöründe de en önemli faktörlerin başında geliyor. İkinci el araç ticaretinde, yalnızca araç almaya aday tarafların güven ortamına ihtiyaç duyduğuna dair bir yanılgı bulunuyor.

İkinci el araç ticaretinde uygulanan ekspertiz hizmeti sadece alıcıları mı ilgilendiriyor? İkinci el araç ticaretinde ekspertiz hizmetinin taraflar açısından önemi nedir ? Tüm merak edilenler yazıda sizler için derlendi.

d-expert2-023808525.jpg

Alıcı Açısından Önemi

İkinci el otomobillerle ilgili en büyük sorun, aracın geçmişi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmaması. Güvenilir bir kurum tarafından yapılan bağımsız ekspertiz sonrasında verilen rapor sayesinde alıcılardaki kaygılar tamamen ortadan kalkıyor. Oto Ekspertiz sayesinde aracın anlık durumu tespit ediliyor. Ekspertiz raporunda, aracın kaza geçmişi, değişmiş ve boyanmış kaporta parçaları ve benzer bilgiler görüldüğü için alıcılar araçlarını güvenle satın alabiliyor.

d-expert3-023808037.jpg

Satıcı Açısından Önemi

Aracının ekspertiz işlemini yaptıran satıcı, aracının satış esnasındaki durumununun raporlanmasını sağlayarak satış sonrasında oluşabilecek sorunlardan muaf oluyor.

d-expert4-023807164.jpg

İkinci El Araç Ticaretiyle İştigal Eden Galeri ve İşletmeler Açısından Önemi

Yetki belgesi bulunan satıcılar, 8 yaşını geçmemiş ve 160.000 km’nin altındaki araç satışlarında ilgili yönetmelik gereği ekspertiz raporu alıyor. İkinci el araçların motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden galeri ve işletmenin garantisi altında bulunuyor. Bunun sonucunda galeri ve ikinci el araç ticaretiyle uğraşan taraflar arasında güvenli ve şeffaf bir ticaret ortamı temin ediliyor.

d-expert7-023809479.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.