Türkiye’nin İlk Elektrikli Otomobili İTÜ’ye bağışlandı

Türkiye’nin İlk Elektrikli Otomobili İTÜ’ye bağışlandı

Elektrikli araçlar konusunda farkındalık yaratmak isteyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu 2010 yılının Temmuz ayında Türkiye’ye getirttiği ilk elektrikli otomobil Tesla Roadster’ı İTÜ’ye bağışladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nde düzenlenen törene Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı. Ağaoğlu, Tesla’yı İTÜ’ye bağışladı

Tesla Roadster’ı çok önemsediği elektrikli araçlar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla satın aldığını hatırlatan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Tesla’yı almaya karar verdiğimde amacım dikkatleri elektrikli araçlara çekmekti. Yakın gelecekte herkes bu tip araçlar kullanacak. Temiz enerjiyle çalışan her türlü teknolojinin desteklenmesini ve teşvik edilmesini istiyoruz. Makina Fakültesi Dekanı arayarak Tesla Roadster’ı okulda incelemek amacıyla 3 günlüğüne istedi. Ben de bunun mümkün olmadığını ancak okula hediye edebileceğimi söyledim” dedi. “Tesla İTÜ’ye önemli katkılar sağlayacaktır”
Türkiye’nin 2023 hedefi kapsamında otomotiv sektörü belirleyici rol oynayacağını söyleyen Ağaoğlu “Yerli otomobil üretiminde fosil yakıt tüketen araçlarda geç kaldık ancak gelecek elektrikli araçların olacaktır. Yerli üretimin gelişmesi ve Türkiye’nin dünyada hak ettiği yere gelebilmesi için en önemli rol elbette üniversitelere ve buradaki araştırmacılara düşüyor. Onlara gerekli imkânları sağlama konusunda ise tüm toplumumuz gibi bizlerin de önemli sorumlulukları bulunuyor. Bu anlamda Tesla Roadster’in İTÜ’nün Ar-Ge çalışmalarına önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” diyerek Ali Ağaoğlu, Türkiye’de yerli elektrikli otomobil üretimi yapılması halinde Şirketler Grubu için 500 adet araç siparişi verme sözünü de hatırlattı.
Yapılan bağışın geleceğin teminatı gençlere olan güveni kanıtladığını da söyleyen İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise konuşmasında; ‘‘ Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsü, ilk insansız elektrikli aracı yine Makina Fakültemize bağlı Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde tasarlandı. Üniversitemize hediye edilen Tesla Roadster’ın elektrikli araçlar üzerine yapılacak Ar-Ge çalışmalarına büyük katkılar sağlayacağı inancındayım. Gençlerimize olanak tanınca dünyadaki emsallerinden farkları olmadığını hatta onları geride bırakacak çalışmalara imza attıklarını görebilirsiniz’’ diyerek Makine Fakültesine bağışlanan aracın elektrikli araç araştırmalarında kullanılacağını da sözlerine ekledi. Tesla Roadster Hakkında:
100 kilometreye 3,7 saniyede çıkan Tesla Roadster, sıfır karbon emisyonuna sahip bir araç. 450 kilogramlık lityum-iyon pillerle 288 beygirlik güç üretimi gerçekleştiren Tesla, kilometrede 2,5 kuruşluk elektrik tüketiyor. İki kapılı ve üstü açılabilen aracın bataryaları 3,5 saatte şarj ediliyor ve 365 kilometrelik menzile kadar çıkabiliyor. Tesla Roadster, yavaşladığında ise elektrik enerjisini bataryaya çevirerek tasarruf sağlıyor. Tesla Roadster’da motor yağı, egzos ve şanzıman gibi tipik araç özellikleri bulunmuyor. Araç çalıştığı sırada motor sesi duyulmuyor. Tesla Roadster dünyada George Clooney, Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Arnold Schwarzenegger, Cameron Diaz, Larry Page ve Sergey Brin gibi ünlü isimler tarafından çevreci olma özelliği tercih ediliyor. www.tasimacilar.com 04.04.2012/19:33