Yeni Mercedes-Benz A-Serisi tanıtıldı

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi tanıtıldı

Mercedes-Benz Türk, kompakt sınıftaki iddialı oyuncusu yeni A-Serisi'ni, Maslak Re-Fresh The Venue'de, “Yeni bir neslin kalp atışları... Duyuyor musun?” sloganı ile gerçekleştirdiği basın lansmanı ile tanıttı.

Düzenlenen gecede Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz ve Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan yeni A-Serisi’ni basın mensuplarına tanıttı. Türk basını, iş dünyasının genç profesyonelleri ve Mercedes-Benz Türk çalışanlarının katıldığı “After-Work Party” ile devam eden gecede ünlü rock grubu “Mor ve Ötesi” de sahne alarak verdiği konser ile organizasyona renk kattı.


En ince detayına kadar tamamen yenilenen yeni A-Serisi, çok sayıda farklı seçenekle kişiselleştirilebilen temel teknik özelliklerin yanı sıra, müşterinin kişisel zevklerine hitap edecek 3 farklı tasarım konsepti ile sunuyor; "Urban", "Style" ve "AMG Sport Güvenlik önlemleri de yenilendi
Güvenlik önlemleri tamamen güncellenen yeni A-Serisi, kendi sınıfında, arkadan çarpma riskini azaltan fren destekli ve radar temelli çarpışma uyarı sistemine standart olarak sahip. “Çarpışmayı önleme yardımcısı” adı verilen bu sistem, dikkati dağılmış olabilecek sürücüyü tanımlanmış engellere karşı uyarmak için görsel ve işitsel uyarılar veriyor ve gerekli freni yapabilmek için “acil fren desteği”ni hazırlıyor. Bu, sürücü güçlü bir şekilde fren pedalına bastığı an başlıyor. Bir kazanın “geliyorum” dediği an ile darbe anı arasında geçen saniyelik sürede yolcuları en iyi şekilde korumak için gerekli önlemleri alan PRE-SAFE yolcu koruma sistemi bu segmentte ilk kez yeni A-Serisi’nde sunuluyor. 2002 yılında S-Serisi ile tanıtılan bu sistem, kompakt sınıfında ilk defa kullanılıyor. A-Serisi’nde sunulan diğer dikkat çeken güvenlik önlemleri ise şöyle; • Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran - Konsantrasyon kaybı yardımcısı (Attention Assist) • 7G-DCT ile standart olarak sunulan araç dururken freni sürdürme işlevi (Brake Hold Function) • Yokuş kalkış desteği (Hill Hold Function) • Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak aracın dur/kalk yapmasını sağlayan – Distronic Plus • Uzun huzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan – Otomatik uzun far yardımcısı (Adaptive Highbeam Assist) • Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran - Kör nokta yardımcısı (Blind Spot Assist) • Hız sınırı yardımcısı (Speed Limit Assist) • Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan - Aktif park yardımcısı • Sesle kumanda sistemi LINGUATRONIC • Geri görüş kamerasıdır. Her performans gereksinimine uygun olarak hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri ile geniş bir yelpaze sunan yeni A-Serisinde tüm motorlar, dört silindirli, ve standart olarak ECO start/stop özelliğine sahip. Bu motorlar altı vitesli manuel şanzıman ile veya opsiyonel olarak 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzıman ile sunuluyor. Yeni nesil benzinli motorları, A 180’de 1.6 litre hacimden 90 kW (122 hp), A 200’de yine 1.6 litre hacimden 115 kW (156 hp), A 250’de ise 2.0 litre hacimden 155 kW (211 hp) güç sunuyor. Yeni A-Serisi’ndeki dizel motor seçenekleri de etkileyici bir performans ve çevre uyumu sergiliyor. A 180 CDI manuel şanzımanlı versiyonunda 1.5 litre hacimden 80 kW (109 hp) güç ve maksimum 260 Nm tork sağlarken otomatik şanzımanlı versiyonunda aynı gücü 1.8 litre hacimden, 250 Nm maksimum tork değer ile sunuyor. A 200 CDI ise 1,8 litre hacimden maksimum 100 kW (136 hp) güç ve 300 Nm’ye kadar çıkan maksimum tork sağlıyor. Yeni A-Serisi’nde sunulan motor seçenekleri ve teknik özellikleri:


www.tasimacilar.com 27.09.2012 Saat:11:48