Türkiye’nin en hızlı Milli Tank Taşıyıcıları SSM’de

Türkiye’nin en hızlı Milli Tank Taşıyıcıları SSM’de

Türkiye’nin en hızlı milli tank taşıyıcı araçları HEMA tarafından Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na teslim edildi. Bu güne kadar yapılan en hızlı Milli Tank Taşıyıcı olan araçlar 70 ton taşıma kapasitesine sahip.

T.C Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) tarafından ihale edilen ve Hattat Holding'in taahhüdü ile 2009 yılı sonunda SSM’de gerçekleştirilen imza töreni ile yapımına başlanılan Tank Taşıyıcı Araç ve Römorkları Hattat Holding Hema Endüstri A.Ş.’nin Çerkezköy Tesislerinde yapılan törenle SSM’ye teslim edildi. “SSM'na ürün beğendirmek zordur”

“Hema, Milli Tank Taşıyıcı projesini üretip teslimatını yapmıştır” diyerek söze başlayan Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hema bu projede başarılı olmuştur, çünkü biz SSM olarak zor bir müşteriyiz. SSM'e ürün beğendirmek zordur. Bizde askerlerimizin kullanımına en iyi araç gereçleri sunmaya çalışıyoruz ve elimizden geldiği kadar da bu ürünleri yerlileştirmek istiyoruz. Milli tank projesinin Power Pack (Güç Üniteleri) için Hema'nında tekliflerini bekliyoruz." Tank Taşıyıcılar özel olarak üretildi

Savunma sanayisi gelişmiş ülkelerin dünya genelinde önemli bir güce sahip olduğunu söyleyen Hema Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat milli tank taşıyıcı projesinin Türk Savunma sanayisine katkı sağlayan önemli bir proje olduğunu ifade etti. Hattat, “bu proje, Türk savunma sanayii ne önemli katkı sağlayacak yurtiçi geliştirme projelerinden bir tanesidir. Daha önce birkaç kez hazır alım metodu ile tedarik edilmesine çalışıldığı halde başarılamayan ancak; Yurt İçi Geliştirme modeli ile Müsteşarlığımız tarafından yapılan titiz çalışmalar neticesinde, bugün Kara Kuvvetleri Komutanlığı'mızın bütün teknik ve taktik talepleri karşılayan HEMA Tank Taşıyıcı'lar, bugün Silahlı Kuvvetlerimizin hizmetine sunulmaktadır. Bundan sonraki hedefimiz savunma sanayimizin ihtiyacı olan diğer ürünlerine de, Çerkezköy tesislerimizin son teknoloji ve üretim kabiliyetine haiz olan makinelerini kullanarak, kaliteli ürünleri üreterek savunma sanayii müsteşarlığının beğenisine sunmaktır” dedi. İbrahim Hattat, 1.5 yılda üretilen ve T.C. Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Kara Dairesi Başkanlıklarınca 6 ay süreyle teste tabi tutulan araçların testlerden başarıyla geçtiklerini söyledi. Hattat, “Önümüzdeki hedefimiz milli tank projesinin Güç Ünitelerini (Power Pack) Hema'nın Çerkezköy tesislerinde üretip SSM'e teslim etmektir ve bunu Çerkezköy tesislerimizdeki 5000 çalışan, 40 yıllık sanayi tecrübemiz ile gerçekleştireceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu. Araç ile ilgili özellikler:
480 beygir gücüne sahip olan araçlar 70 ton taşıma kapasitesine sahip iken Aracın yüklü ağırlığı 115 ton. TTAR projesi ile hayata geçirilen araçlar bu zamana kadar yapılmış en hızlı tank taşıyıcı olarak lanse ediliyor. Araçların bir diğer özelliği ise Hızının yanında yükü ile beraber Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna yakıt takviyesi yapmadan gidebiliyor. Ayrıca tank taşıyıcılar özel transmisyonu sayesinde yüzde 30 tırmanabilme özelliğine sahip. www.tasimacilar.com 14.04.2012/12:43