Başarılı projeler İTÜ'de kuluçkaya yatacak

Başarılı projeler İTÜ'de kuluçkaya yatacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel 4. Ar-Ge Proje Pazarı ve 4. Komponent Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini bekliyor.

 

Otomotiv endüstrisini geleceğe taşıyacak tasarımların yarıştığı organizasyona bu yıl 510 proje başvurdu. Başarılı projeler bu yıl ilk kez İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek’te kuluçkaya yatırılacak ve 1 milyon lirayı bulabilecek ödül niteliğindeki imkanlardan yararlanarak hayata geçme fırsatı yakalayacak.

OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, “Şimdi başarılı projeleri yumurta gibi İTÜ Çekirdek’te kuluçkaya yatıracağız. Bunlar burada geliştirilerek sanayiciyle buluşmasını sağlayacağız. Yumurtadan çıkacak civcivin uçup uçmayacağını takip edeceğiz” dedi.

Ar-Ge inovasyon bilinci oluşturularak katma değeri yüksek ürünler amaçlayan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), bu konuda düzenlediği ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel 4. Ar-Ge Proje Pazarı ve 4. Komponent Tasarım Yarışması’nda bu yıl bir ilke imza attı. OİB, geleneksel hale gelen yarışmalarda önceki yıllarda başarılı projelerin sanayileşmesinde sıkıntı yaşanması nedeniyle İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek ile işbirliğine girdi. Bu işbirliğiyle başarılı 19 proje İTÜ Çekirdek’te kuluçkaya yatırılacak ve sanayileşme yolunda danışmanlıktan prototipe, laboratuardan sanayi ile buluşmasına kadar birçok fırsattan yararlanacak. Başarılı projeler bu şekilde toplamda 1 milyon lirayı bulabilecek avantajlardan yararlanacak.

Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde OİB tarafından düzenlenen ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel 4. Ar-Ge Proje Pazarı ve 4. Komponent Tasarım Yarışması’na bu yıl 510 proje katıldı. 28 Mayıs’ta Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ödül töreniyle başarılı proje sahipleri ödüllerini alacak. Ayrıca düzenlenecek konferans ve etkinliklerde ulusal ve uluslararası birçok önemli isim sahne alarak otomotivle ilgili son trendleri ve gelecek öngörülerini paylaşacak.

Yeni fikirlere odaklanmalı

Yarışmanın önemine değinen OİB Başkan Yardımcısı ve yarışma kurulu koordinatörü Ömer Burhanoğlu, bir yanda 2023 vizyonu, diğer yanda da yerli marka otomobil için çok farklı yerlere ulaşmaları gerektiğinin altını çizdi. Söktörün özellikle otomotiv komponentleri için çok farklı alanlara ulaşma şansı bulunduğunu ve bunun için de klasik hedeflerden yeni fikirlere odaklanılması gerektiğine değinen Burhanoğlu, “Yarışmamızda geçtiğimiz yıllarda başarılı olan projelerin sanayileşmesinde sınırlı bir başarı yakaladık. Bunu aşabilmek için bu yıl ilk kez İTÜ Çekirdek ile işbirliğine girdik. Yarışmaya katılan projeler arasından 19’una İTÜ Çekirdek anahtarı vererek bunların kuluçkaya yatmasını sağlayacağız ve sanayileşmeleri konusunda yol alacağız” dedi.

Civciv takip edilecek

Burhanoğlu, önceki yıllarda para ödüllerinin yüksek olduğunu, bu yıl bunu azalttıklarını, ancak İTÜ Çekirdek’te toplamda 1 milyon lirayı bulacak avantajların başarılı projelerin sanayileşmede önünü açacağına inandığının altını çizdi. Burhanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçilen 19 başarılı proje İTÜ Çekirdek’te mentorlar tarafından yönlendirilecek. Belki başka noktalara yönelecek. Projeler, ekipman, teknoloji, laboratuar, prototip, patent gibi birçok alanda destek alabilecek. Geçmiş yıllarda başarılı projeyi yumurta gibi alıyorduk tavuğun altına bırakıyorduk ve civciv çıkmasını bekliyorduk. Sanayinin bu projeleri sahiplenmesini bekliyorduk. Şimdi İTÜ Çekirdek’te kuluçkaya yatacak projeleri daha profesyonelce takip edeceğiz. Sanayiciyle buluşmasını sağlayacağız. Civcivin uçup uçmayacağını takip edeceğiz. Dünyada da projeler böyle kuluçkalarda yerleştiriliyor. Şimdi umutluyuz. 2 projeyi bile sanayileştirebilirsek mutlu oluruz. 2023 vizyonu için ne kadar çok ihracat yaparız değil, ne kadar katma değeri artırırız, fikir ihracatı yaparız bu önemli.”

Otomotiv girişimcisinin avantajı çok

İTÜ Arı Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz da İTÜ Çekirdek’te girişimcilerin projelerini ticarileştirebilmeleri için hızlı bir çalışma programı uyguladıklarını ve bir yılı bulan bir süreçte finans desteği dahil birçok alanda fırsatlar sunacaklarını söyledi. “Otomotiv endüstrisinde girişimcilerin ekstra avantajları olacak. OİB girişimcilere ağabeylik yapacak, sektöre sahip çıkacak. Bu iş için 10 milyon lira harcasak ve arkasından bir projeyi kazansak bizler için mutluluktur” diye konuştu.

oib-manset.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.