“Ford Otosan bizi fevkalade gururlandırıyor”

“Ford Otosan bizi fevkalade gururlandırıyor”

Ford Otosan’ın üç yıl içerisinde yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olarak hafif ticari araç üretimini gerçekleştirmek üzere inşa edilecek olan Yeniköy Fabrikası’nın temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene katılan Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Rahmi M. Koç: “Hayatımın müstesna günlerinden birini daha yaşıyorum. Sektöründe; son 10 yıldır üst üste pazar lideri olarak, Türkiye’nin en çok satan markasını üreterek, otomotivin anavatanı ABD’ye ilk ihracatı yapan bir otomotiv şirketi olarak bizi fevkalade gururlandırıyor” dedi.

Ford Otosan’ın hafif ticari araç üretecek olan üçüncü fabrikasının temeli, Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç’un da katıldığı tören ile gerçekleştirildi. Ford Otosan’ın üç yıl içerisinde yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olan ve Kocaeli’ndeki fabrika arazisine temeli atılan Yeniköy Fabrikası, 70 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Yüksek teknolojiyle donatılacak fabrikada Ford dünyası için yeni bir hafif ticari araç üretilecek. 110 bin kapasite ile çalışacak olan yeni fabrika ile Ford’un yıllık üretim kapasitesi 400 bine yükselecek. “Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki üretim üssü oldu”
Koç Holding ve Ford Otosan yöneticileri ile çalışanlarının katıldığı törende konuşan Rahmi M. Koç, Ford Otosan’ın Ford'un Avrupa’daki en önemli hafif ticari araç geliştirme ve üretim üssü olduğunu ve yeni tesisin Ford Otosan’ın önemini iyice pekiştirdiğini söyledi. Törende; Ford Otosan’ın bugün faaliyette olmayan İstanbul fabrikasını da sayarak Ford Otosan’ın dördüncü fabrikasının da temelini atmanın kendisine nasip olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Rahmi Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayatımın müstesna günlerinden birini daha yaşıyorum. Otosan ilk kurulduğunda kapasitesi; 8 saatte 4 araba, 4 kamyon idi. Şimdi sadece yeni fabrikamızın kapasitesi yıllık 110.000 adet. Otosan, Türk otomotiv sanayinin kurulmasına liderlik etti ve bu liderliğini hala devam ettiriyor. Sektöründe; son 10 yıldır üst üste pazar lideri olarak, Türkiye’nin en çok satan markasını üreterek, otomotivin anavatanı ABD’ye ilk ihracatı yapan bir otomotiv şirketi olarak bizi fevkalade gururlandırıyor. Gölcüklü Transit ismini verdiğimiz Connect’ler; bugün New York, Boston, Chicago, Las Vegas, Los Angeles, Orlando ve San Fransisco yollarında taksi olarak vazife yapıyor.” Konuşmasını bitirirken; Otosan’ın kurucusu Vehbi Koç, geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay ile Otosan’a emeği geçen yöneticileri de anan Rahmi Koç, tüm çalışanlara da emekleri için teşekkür etti. “Yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz”
Yeni fabrikanın proje çalışmalarına büyük emeği geçen merhum Nuri Otay’ı anarak konuşmasına başlayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de şunları söyledi: “Hep ‘Daha İleri’yi hedefleyen ‘Go Further’ sloganımız ile daha mükemmel ürünler geliştirmek, güçlü bir iş modeli oluşturmak, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla her zaman daha ilerisini düşüneceğimizin sözünü verdik. Sektörümüzün en başarılı şirketiyiz ancak bu başarılarımızla yetinmeyeceğiz ve hep daha ileri adımlar atmaya devam edeceğiz. İş sürekliliğimizi sağlayabilmek için şimdiye kadar yaptığımız gibi gelecekte de yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Bugün bu yatırım adımlarımızdan birini daha atarak, Ford portföyüne yepyeni bir araç ekleyecek yeni üretim tesisimizin temelini atmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. wwww.tasimacilar.com 20.03.2012/10:16