Ford Otosan’ın ailesine yeni üye ''Transit Custom''

Ford Otosan’ın ailesine yeni üye ''Transit Custom''

Cenevre Otomobil Fuarı’nda Tourneo Custom konsepti ile minibüs versiyonu tanıtılan Ford’un yeni nesil orta ticari araçlarının en yenisi Transit Custom, Birmingham Ticari Araç Fuarı’nda sergilenmeye hazırlanıyor.

Ford’un 2014'e kadar bütün ticari araç ailesini yenileme hedefinde önemli bir adım oluşturan Transit Custom, Kısa ve Orta Şasi Van, Kombi ve Kombi Van versiyonları ile iş sahiplerinin şık tasarımlı, sürücü odaklı kullanıma sahip, sınıf lideri fonksiyonellik sunan mükemmel bir iş ortağı olacak. Dünya lansmanı Birmingham Ticari Araçlar Fuarı’nda yapılacak olan Yeni Transit Custom, 2012 yılı içerisinde Avrupa ve diğer global pazarlarda piyasaya sunulacak. Ford’un tamamen yenilenen kompakt orta ticari araç neslini temsil eden Yeni Transit Custom, binek otomobil benzeri iç bölümü ve üstün sürüş özelliğinin yanı sıra yük taşıma yeteneğine de sahip. Ayrıca Transit dayanıklılığı ve sınıfının en iyi yakıt tüketimiyle birlikte düşük kullanım maliyeti de sunuyor olacak. “Türk mühendis ve işçilerinin emeği”
Ford Otosan tarafından geliştirilen ve Gölcük’te üretilecek olan Transit ailesinin en yeni ürününün dünya lansmanının İngiltere gibi ticari araç pazarının lokomotifi olan bir ülkede yapılmasından gurur duyduklarını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford’un tamamen yeni bir segmente giriş yapmasına vesile olan Tourneo Custom konseptinin ardından Transit Custom ürünümüzü de dünya kamuoyu ile paylaşıyoruz. Türk mühendis ve işçilerinin emeğinin geçtiği yeni ürünlerimiz hem Ford Otosan hem de Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor. 2011 yılını ticari araçta yatırım yılı olarak açıklamıştık ve meyvelerini görmenin ötesinde artık müşterilerimizin beğenisine sunuyor olmaktan mutluyuz. Yeni Transit ailesi, 46 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Ford Otosan, Ford dünyasının ticari araç üssü olmaya devam edecek. Yeni Transit ailesi, müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda geliştirildi ve sahip olduğu teknolojik özelliklerle sınıfının çıtasını yükseltmeye devam ediyor” dedi. “Transit Custom’da neler yok ki”
Kombi ve Kombi Van versiyonları ile hem yük hem de personel taşıması yapan kullanıcıların beklentilerini karşılayan Yeni Ford Transit Custom, Van versiyonunun fonksiyonelliğiyle de profesyonellerin ihtiyaç duydukları verimli yük taşıma özelliklerine sahip olacak. Transit Custom ilk etapta kısa şasi olarak 4.97 metre ve orta şasi olarak da 5.34 metre uzunluğunda versiyonlar ile sunulacak. Böylece müşteriler kendilerine en uygun yük alanını seçebiliyor olacaklar. Transit Custom, yük taşıma kapasitesinin yanı sıra dayanıklılık ve düşük kullanım maliyetiyle de ön plana çıkıyor. 600-1.400 kg arası yük taşıma seçenekleri sunan Transit Custom, mühendislik ve geliştirme yönetimi Ford Otosan Gebze Mühendislik Merkezi tarafından yapılan yeni nesil global Duratorq önden çekişli motorlarla donatılacak. Ford'un ekonomik 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motorun geliştirilmiş 100PS, 125PS ve 155PS’lik güç versiyonları, yüksek tork ve iyi tepki verme özellikleri sunuyor. Yeni Ford Focus gibi, Transit Custom’da da en yeni nesil Elektronik Denge Programı (ESP) teknolojisi, Dinamik Tork Kontrolü özelliğiyle birlikte daha iyi aktarma ve denge sağlıyor. Yolcu korumasını en üst düzeye çıkarmak ve rijit bir gövde elde etmek için kullanılan ultra yüksek güçte bor çeliği, Transit Custom’la birlikte bir Transit'te ilk kez kullanıyor. Toplamda gövdenin yüzde 40'ından fazlasında yüksek ve ultra yüksek güçte çelik kullanılarak üst düzeyde çarpışma koruması sağlayan güçlü ve hafif bir gövde elde edildi. Transit Custom, gelişmiş emniyet kemeri sistemine ilave olarak ön havayastıkları ve ön perde havayastıkları ile koltuklara entegre edilmiş yan havayastığı opsiyonları da sunuyor. Ford Otosan tarafından Kocaeli’nde üretilecek olan Transit ailesinin daha büyük ve daha çok yük taşıyabilen modelleri Kuzey Amerika da dahil bütün dünyada yaygın olarak satılacak ve ayrıca arkadan itiş özelliğine de sahip olacaklar. Yeni Transit Custom'ın üretimi 2012 ortalarında Ford Otosan Kocaeli fabrikasında başlayacak ve yılın sonlarına doğru da piyasaya sunulmaya başlanacak. www.tasimacilar.com 18.04.2012 / 11:08