Iveco, Brüksel’deki Avrupa Otomotiv Fuarında İkili Enerji Konseptini tanıttı

Iveco, Brüksel’deki Avrupa Otomotiv Fuarında İkili Enerji Konseptini tanıttı

Iveco, alternatif çekiş sistemi ve Daily’nin birkaç yeni modeliyle 91. Avrupa Otomotiv Fuarına katıldı. Fuar, 11-20 Ocak tarihleri arasında Brussels Expo’da gerçekleşti.

Sürdürülebilir hareketlilik, Iveco standının ve bir elektrikli, bir doğalgazlı olmak üzere toplam beş yeni aracın ana temasıydı.

Bir diğer çekim ürünü ise geçen Eylül’de Hannover’de uluslararası tanıtımı yapılan yeni Iveco İkili Enerji konsepti. Konsept, melez dizel hafif bir aracın şasisi üzerinde tanıtıldı. 10 Ocak’ta gerçekleşen uluslararası basın toplantısında da Iveco araçlarının sürdürülebilir hareketlilik özellikleri hakkında bilgi verildi.

Iveco İkili Enerji: İdeal kentsel ulaşım çözümü

Iveco sürdürülebilir hareketlilik için artan taleplere dair yeni teknolojileri geliştirmeye ve araştırmalar yapmaya yönelik bağlılığını yineledi. Artık hafif ticarî araçların, bulundukları duruma göre güç kaynakları arasında geçiş yapabilecekleri belirtildi. İki farklı çekiş sistemi üzerine kurulu olduğu belirtilen sistemin ilki elektrikli, sıfır emisyonlu ve düşük gürültülü; ikincisi ise (termo-elektrik) melez. Bu sistemin, sıfır emisyon alanlarında ve şehir dışı yollarda yüksek enerji verimliliğine erişmek için tasarlandığı belirtilirken, sistem sayesinde yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımlarının dizele oranla yüzde 25 daha az olduğu ifade edildi.

Fuardaki araçlar: Daily Sınıfı

Ekolojik ve güvenilir; bu iki kelime Brüksel’de sergilenen Daily araçlarının karakteristik özellikleri. Lojistik ihtiyaçları karşılayan; ürünlerin veya insanların, hem şehir içinde hem de şehir dışında taşınması için uygun, bir elektrikli bir de doğal gazlı seçeneği olmak üzere beş Iveco Daily stantda sergilendi.

Start&Stop özelliği: Yüzde 10’a kadar yakıt tasarrufu ve salınımlarda düşüş

Daily, sürücüye Start&Stop ve GSI (Vites Değiştirme Göstergesi) gibi yeni teknolojilerle sürüş kalitesini ve verimliliğini yükseltme imkânı veriyor. Start&Stop özelliği yeni 6 vitesli, 2.3 litrelik motor ile beraber opsiyonel olarak sunuluyor. Özellik araç durduğunda motoru kapatmaya ve vitesi boşa almaya yarıyor. Start&Stop özelliği sayesinde ortalama bir yolda Daily’nin tüketimi ve salınımının önceki modele oranla yüzde 10 düştüğü belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.