Karsan, Londra’da sağdan direksiyonlu elektrikli modelini sergiledi

Karsan, Londra’da sağdan direksiyonlu elektrikli modelini sergiledi

Londra’daki “Kentsel Hareketlilik” konferansına davet edilen Karsan, sağdan direksiyonlu elektrikli Concept V1 taksi modelini ilk kez sergiledi

Frost&Sullivan’ın Londra’da düzenlediği Kentsel Hareketlilik Konferansı’na (“Urban Mobility 3.0”) davet edilen Karsan, konferansın ikinci gününün gerçekleştirildiği Honourable Artillery Company’de (HAC) Concept V1 taksiyi sergiledi. Sağdan direksiyon kullanılan pazarlar için geliştirilen yeni araç, Londra’nın da ileriye dönük elektrikli taksi proje beklentisi çerçevesinde bu defa elektrikli olarak hazırlandı.


“Londra, Concept V1 için önemli bir fırsat” 82. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda soldan direksiyonlu binek ve taksi modellerini sergileyen Karsan, fuar sonrası Londra için sağdan direksiyonlu üçüncü modelin üretimine başladı. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın alması beklenen stratejik karar neticesinde 2015 yılından itibaren Londra’daki taksilerin elektrikli motora sahip olmasının beklendiğini belirten Karsan Murahhas Azası Jan Nahum sözlerine şöyle devam etti; “Belediye Başkanı’nın bu yaklaşımından Londra yollarına çıkan 21 bin araç etkilenecek. Londra Belediye Başkanı’nın 15 yıllık araçların trafiğe çıkmasını engelleyen bu kararı bin adet taksinin 2012 itibariyle değişecek olmasını gerektiriyor. Başkanın “Source London Charging Network” planına göre şu an Londra’da 150 adet şarj istasyonu bulunuyor, hedef 2013’e kadar bu sayının bin 300 adete çıkması. Dolayısıyla burada elektrikli aracımızı sergilemek ve aracımız hakkında görüş almak istedik. Yeni taksi 20 ila 60 dakika içinde tamamen hızlı şarj olabilen ileri teknoloji bir elektrikli motor grubuna sahip. Aracımız aynı zamanda Londra taksilerinde aranan 8 metre içinde dönebilme şartına da uygun, arka tekerler bu çapta dönebilecek şekilde tasarlandı”. Londra’da 22 bin adetlik bir taksi pazarının bulunduğuna işaret eden Nahum, taksilerin büyük çoğunluğunun LTI şirketinin ürettiği meşhur London Black Cab’ler olduğunu ve Mercedes’in Vito modeli ile Londra pazarında bulunduğunu belirtti. Nahum; “Normalde Londra’da yılda 2 bin adet taksi yenileniyor ancak elektrikli taksi zorunluluğu nedeniyle 2015’ten itibaren bu rakam yılda 5-6 bin adetlere çıkacak. Dolayısıyla Londra Concept V1 için önemli bir fırsat” dedi.


“Kişisel Ulaşım” ve “Toplu Ulaşım” birbirine entegre olmalı
Global otomotiv sanayinden birçok üst düzey ismin katıldığı organizasyonda Karsan Murahhas Azası Jan Nahum da iki gün boyunca tartışma panellerinde yer aldı. “Lordlar Kamarası’nda (“Houses of Parliament”) düzenlenen “Kişisel Ulaşım” ile “Toplu Ulaşım”ın karşılıklı tezlerinin ortaya konulup savunulduğu paneldeki konuşmacılar arasında yer alan Nahum şöyle konuştu; “Geçmişten gelen mevcut kentsel ulaşım çözümleri son yıllarda daha da gelişmiş olan modern özel araçlar için yetersiz kalıyor. Ulaşımın daha sürdürülebilir, hızlı ve herkesi kucaklayan şekilde olması gerekiyor. Bugünkü kentsel yapı ve aşırı nüfus yoğunluğu toplu ulaşım araçlarını mecbur kılmakta. Öte yandan toplu taşıma araçları da görevlerini layıkıyla yerine getirmek için büyük kitleleri hızlı bir şekilde bir noktadan diğerine taşımak zorunda, bu durum da durak sayısının daha az olmasını gerektiriyor. Ancak durak sayısı az olunca da bireylerin erişebilirlikleri sıkıntıya düşüyor, özel araçlar burada çözüm noktası olabiliyor. Bireysel taşıma araçları toplu taşıma sistemlerinin verimliliğini arttıracak önemli bir fırsatı getirebiliyor ve toplu taşımanın erişebilirlik zaafını ortadan kaldırıyor ancak kentsel ulaşım çözümlerinin de bu modeli destekler şekilde tasarlanması lazım. Transfer noktalarının, park alanlarının ve diğer kesişen yolların tasarlanması lazım. Geçmişten gelen mevcut çözümler bu çözümü yaratamamış ve trafik sıkışıklığı doğurmuştur. Ve özel araca olan tepki körüklenmiştir oysa ki bugünkü özel araçlar sürdürülebilirlik ve emniyet açısından çok ileri teknoloji araçlar olarak tasarlanmaktalar. Dünyada yeni kurulan kentlerin, özel araçları sosyal bir tabu olarak görmek yerine toplu taşıma sistemlerinin tamamlayıcı bir unsuru olarak görmeleri durumunda her iki taraf için de çok ciddi bir kazan kazan durumu oluşacaktır”.“Concept V1 hayatın tüm evrelerini kucaklıyor”
İkinci gün “Yeni Mobilite İş Modelleri” (“New Mobility Business Models”) konu başlıklı panelde 15 dakikalık bir sunum gerçekleştiren Nahum yaşlanan nüfus ile birlikte mobilite ihtiyaçlarının farklılaştığına dikkat çekti; “Şehirlerin gelişmesiyle ulaşım sistemleri giderek daha kompleks hale geldi. Özel araçlar rahat ama ekonomik değilken toplu ulaşım araçları ise ekonomik ama rahat değil. Yaşlanan nüfusun da artmasıyla birlikte artık yaşlı ve engelli erişimi de giderek önem kazanıyor. Concept V1, bir insanın doğumundan yaşlılığına kadar hayatın tüm evrelerini kucaklayan bir araç”. Her iki panelin sonunda da katılımcıların modern ulaşım çözümleri ve Concept V1 ile ilgili sorularını yanıtlandı. www.tasimacilar.com 18.06.2012/15:58