Türk mühendislerinin eseri Yeni Ford Cargo 1846T, küresel pazara sunuldu

Türk mühendislerinin eseri Yeni Ford Cargo 1846T, küresel pazara sunuldu

Türkiye’nin 11 yıldır aralıksız pazar lideri ve en çok satılan markası Ford, İnönü Fabrikası’nda üretmeye başladığı Yeni Ford Cargo 1846T çekiciyi tanıttı.

53 yıllık tecrübeye sahip Ford Otosan tarafından tasarlanıp geliştirilen Yeni Ford Cargo 1846T çekici küresel pazarda yerini almaya hazır. One Ford stratejisinin ağır ticari araç sınıfındaki uygulaması doğrultusunda geliştirilen Ford Cargo 1846T’nin, Ford Otosan İnönü fabrikasında üretimi başladı.


Satışa sunulduğu tüm pazarların standartlarına uygun olarak Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Ford Cargo 1846T çekicinin, yurtiçi ya da uluslararası taşımacılık yapan müşterilerin beklentilerine uygun olarak; Ford Cargo’nun DNA’sında yer alan güç, konfor, verimlilik ve dayanıklılık gibi özelliklere sahip olduğunun altı çizilirken, 460 PS/2100 Nm motor gücü ile segmentindeki en rekabetçi güç ve torku düşük devirlerden itibaren sunan Ford Cargo 1846T'nin yüksek performans ve düşük yakıt tüketimini bir arada sunduğu belirtildi.


Binek araç rahatlığındaki manüel şanzımanı ve debriyajsız otomatik şanzıman opsiyonu ile ön plana çıkan yeni model, yine lüks binek araçlarda görmeye alışık olduğumuz ESP, yokuş kalkış desteği, klima gibi donanımları ağır ticari araç sektöründe standart hale getirerek rakiplerinden ayrılıyor. Büyük lojistik firmalarının ihtiyaçları düşünülerek geliştirilen yeni Ford Cargo 1846T, filo yönetim sistemlerine uyumlu altyapısı ve opsiyonel sunulan Filobil sistemi ile filoların verimli yönetimi için gerekli donanımı müşterilerine sunuyor.


Küresel kamyon stratejisinin ikinci aşaması tamamlandı

Ford'un "One Ford" stratejisinin ağır ticari araç sınıfındaki uygulaması doğrultusunda imzalanan Global Cargo anlaşması kapsamında, birinci aşama olarak Güney Amerika’da üretilen Cargo’larda Ford Otosan üretimi olan kabinler kullanılmaya başlandığı, ikinci aşama olan ortak ürün çıkarma planı ile ise yeni çekici geliştirildiği ve üretimine başlandığı ifade edildi. Büyümenin üçüncü aşaması olan ortak ürün gamı stratejisi üzerindeki çalışmaların ise sürdüğü belirtildi.


Haydar Yenigün: Türk Mühendisliği ile geliştirilen ilk global kamyonumuzu ürettik

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün yaptığı konuşmada, Ford’un ağır ticari araç ürün geliştirme ve tasarım merkezi konumunda olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Türk mühendisliği ile geliştirilen Ford Cargo ile kamyon pazarında küresel bir marka yarattık. 1960 yılında başladığımız kamyon üretiminde 53 yıllık tecrübemizle 180 bin adedin üzerinde üretim yaptık. Küresel mühendislik merkezimizdeki 1240 mühendisimizin 400’ü sadece Ford Cargo için çalışıyor. Yeni çekicimiz için 75 milyon dolar’lık bir yatırım yaptık. Üç sene çalışarak geliştirdiğimiz yeni Ford Cargo 1846T’yi Avrupa, Amerika ve Asya olmak üzere 3 kıtada, yol ve iklim şartları birbirinden farklı olan 8 ülke ve 12 lokasyonda test ettik.”


Hedef, iç ve dış pazarda yıllık ortalama 6 bin 500 adetlik satış

Yenigün konuşmasında Ford Otosan’ın Ford Cargo’ya ilişkin 2013 yılı hedeflerini de açıkladı: “2013 sonunda kadar 500’ü ihracat olmak üzere toplam 3 bin adet, 2020’ye kadar ise yıllık ortalama 6 bin 500 adet satmayı hedefliyoruz.” dedi. Genel Müdür Yenigün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeni Ford Cargo için 16 pazarda yeniden yapılandık ve bu pazarlarda bizzat Ford Otosan olarak var olacağız. 2013’te, iç pazarda geçen yıla göre yüzde 20 artışla, yüzde 24’lük pay almayı hedefliyoruz. İhracatımızı ise yüzde 60 artışla 1600 adet olarak belirledik.“


Grant Belanger: Global Cargo ile Ford logosu kıtaları aşacak

One Ford’un ağır ticarideki yansımasını Ford ve Ford Otosan’ın eseri olarak dünya pazarlarına satacaklarını söyleyen Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Grant Belanger, “Ford markası, binek ve hafif ticari araçların yanı sıra artık ağır vasıta segmentinde de global pazarlarda rekabet edecek,” dedi.

Ahmet Kınay: Yeni nesil çekicimiz Avrupa’da 40 bin servis noktasında Türkçe destek alabilecek

Ford Otosan Kamyon İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay da, 2010 yılında kurulan Kamyon İş Birimi’nin; bayi yapılanması, ek hizmetler ve yeni ürünlere yoğunlaştığını ve İnönü Fabrikası'nda, esnek ve yalın üretim yeteneği ile 25 ana modelde, 1000’in üzerinde farklı kamyon üretilebildiklerini belirtti. Kınay konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’de ağır ticari araç pazarının yüzde 65’ini çekici pazarı oluşturuyor. 1846T çekicimiz ile hem iç pazara hem küresel pazara hitap ediyoruz. Bu nedenle 38’i, Avrupa ülkesi olmak üzere 46 ülkede, 40 bin servis noktasında çağrı merkezi desteği almasını sağladık. Avrupa yol yardım hizmetimiz ile sürücülerimiz herhangi bir sorun yaşadıklarında bu noktalardan çekici hizmeti, uçak/otobüs bileti sağlama, konaklama ve aracı geri almak için ulaşım aracı ihtiyaçlarına cevap bulacak.”


Kınay konuşmasında bayilik yapılanmasından da söz etti: “2013 yılsonuna kadar 22, 2014 sonunda ise toplam 29 adet 4S tesisimiz hizmete girecek. Yurtdışında mevcut 16 ülkedeki bayi sayımız ise kısa vadede 30, uzun vadede 50 ülkeye yayılacak. Rusya’da da gücümüz artıyor; 14 olan 3S bayi sayımız, bu yılsonunda 17’ye çıkacak” dedi. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.