Türkiye’de her dört saatte bir araç satışı  yapan TEMSA, satışlarını yüzde 73 artırdı

Türkiye’de her dört saatte bir araç satışı yapan TEMSA, satışlarını yüzde 73 artırdı

TEMSA, otobüs segmentinde yüzde 73, midibüste yüzde 86, hafif kamyonda ise yüzde 65’lik büyümeye imza attı.

Sabancı Holding ve PPF Group (Skoda Transportation) ortaklığında faaliyetlerini sürdüren TEMSA, Türkiye’deki araç parkını genişletmeyi sürdürüyor. 2021 ve 2022 yılında önemli büyüme adımları atan TEMSA, 2023 yılına da hızlı başladı. TÜİK tarafından yayınlanan araç kaydı verilerine göre, yılın ilk 5 ayında adetsel bazda otobüs satışlarını yüzde 73, midibüs satışlarını da yüzde 86 artıran TEMSA, hafif kamyon segmentinde de 30 yıldan uzun süredir Türkiye’de üretimini yaptığı Fuso Canter ile yüzde 17’nin üzerinde pazar payına erişti. Otobüs, midibüs ve hafif kamyon olmak üzere, tüm iş kollarında aynı dönemde 952 adetlik satışa imza atan TEMSA, yine adetsel bazda yüzde 73’lik bir büyümeye imza attı. 

hakan-koralp.jpg

“OTOBÜS VE MİDİBÜS DENDİĞİNDE, AKILLARA İLK GELEN MARKA TEMSA”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TEMSA Satış Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp, dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmelerin ışığında, 2023’ün sektör için zorlu bir yıl olduğunu ifade ederken, “Böylesine zorlu bir dönemde, Türk ticari araç sektörü gerek gerçekleştirdiği üretim gerekse Türkiye’nin teknoloji seferberliğine yaptığı katkıyla, güçlü konumunu sürekli olarak geliştiriyor. Biz de TEMSA olarak sektöre öncülük etmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye’de otobüs ve midibüs dendiğinde, akla gelen ilk firma olmaktan çok mutluyuz. Bunun bize yüklediği ilave sorumluluğun da farkındayız. 55 yıldır Türkiye ve Türk sanayisiyle özdeşleşen bir marka olarak tüm faaliyetlerimizi bu sorumluluk çerçevesinde şekillendiriyoruz. Sürekli kendimizi, teknolojimizi geliştiriyoruz; TEMSA’nın gelecekte çok daha güçlü bir Türk markası olması için çalışıyoruz. Bu kapsamda da büyümeye, tüm paydaşlarımıza değer yaratmaya devam ediyoruz” dedi.

“ÖNCÜ VE ÖRNEK DURUŞUMUZLA, TÜM EKOSİSTEMİ DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

TEMSA’nın Türk ticari araç pazarının amiral gemilerinden olduğunun altını çizen Hakan Koralp, “Dolayısıyla TEMSA’nın sektördeki rolü sadece satış verileriyle sınırlı değil. Biz sektörümüzde öncü ve örnek olarak, aslında tüm ekosistemin dönüşümüne ışık tutuyoruz. Müşterilerimizin, bayilerimizin, tedarikçilerimizin, araçlarımızı kullanan halkımızın hayatında kalıcı bir değer yaratıyoruz. Bir yandan onların güvenliğine katkıda bulunurken bir yandan da teknolojinin gücünü onların hayatlarına yansıtıyor; onlara çok daha konforlu, çok daha sürdürülebilir bir yaşam sağlıyoruz. Bu yolda da kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

temsa-basin-bulusmasi.jpg

“2023’ÜN İLK 5 AYINDA TOPLAM 952 ARAÇ SATIŞI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Konuşmasında TEMSA’nın 2023 satış verilerini de paylaşan Hakan Koralp, “2023 yılının ilk 5 ayında, Türkiye’deki kaydını gerçekleştirdiğimiz araç sayısı 952’yi buldu. Bu da geçtiğimiz yıla göre yüzde 73’lük bir adetsel büyümeye işaret ediyor. Diğer bir ifadeyle, 2023 yılında her dört saatte bir yeni araç satışı gerçekleştirdik. Otobüs segmentimizde 8 farklı aracımızın satışını gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik en yenilikçi çözümleri geliştirirken bir yandan da çevreye duyarlı, sürüş ve yolcu güvenliği en üst düzeyde, yüksek konforlu araçları piyasaya sunuyoruz. 2022’nin ilk 5 ayında otobüs pazarında 70 adet araç satarken, bu yılın aynı döneminde bu sayıyı yüzde 73’lük artışla 121’e çıkardık” dedi.

“HAFİF KAMYONDA PAZAR PAYIMIZI 3 YILDA YÜZDE 79 ARTIRDIK”

Midibüs segmentinde de güçlü büyümelerini devam ettirdiklerini vurgulayan Hakan Koralp şöyle devam etti: “Bu segmentteki aracımız Prestij ile 338 adetlik bir satış rakamına eriştik. Pazarın toplam büyüklüğünün 1.112 adet olduğunu düşündüğümüzde bizim buradaki pazar payımız da yüzde 30’un üzerinde gerçekleşti. Diğer bir ifadeyle, Türkiye’de ilk 5 ayda satılan her 10 midibüsten 3’ü TEMSA markalı oldu. Yine geçtiğimiz yılla karşılaştırdığımız midibüs segmentinde de adetsel olarak yüzde 86’lik bir büyümemiz söz konusu.”
Üretim tarafında odaklandıkları üçüncü iş kolunun da hafif kamyon segmenti olduğunu hatırlatan Hakan Koralp, “Bundan yaklaşık 1 yıl önce lansmanını yaptığımız yeni Fuso Canter’in de bu dönemde elde ettiği başarı bizler için son derece sevindirici. 2020 yılında, bizim bu segmentte pazar payımız yüzde 9,6 civarındayken, 2023’ün ilk 5 ayı itibarıyla, 493 adetlik satışımızla bunu yüzde 17,2 seviyesine yükseltmeyi başardık. Yani 3 yılda pazar payımızı yüzde %79 oranında artırdık. Tabii bununla da yetinmiyoruz. Önümüzdeki dönemde, Fuso Canter tarafında çok yeni başarı hikayeleri yazacağız” şeklinde konuştu.


Tüm bunların yanında, TEMSA için en öncelikli konulardan birinin de sürdürülebilirlik olduğunun altını çizen Hakan Koralp sözlerini şöyle tamamladı: “Burada CEO’muz Tolga Bey liderliğinde önemli bir adım attık ve Türkiye’de elektrikli araç seferberliğini başlattık. Her yerde, her fırsatta bu seferberliğin Türkiye ekonomisi ve Türkiye’nin toplumsal kalkınması için ne kadar önemli olduğunun altını çiziyoruz. Bunun da yavaş yavaş meyvelerini topluyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde, ASELSAN ile birlikte geliştirdiğimiz Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsünü Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etmiştik. Yıl geneline bakarsak da, 2022 yılında toplam 28 elektrikli aracın kaydını yaptık. En yakın rakibimizden de bu alanda 9 kat fazla araç satışı gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde de, ‘Türkiye’yi dönüştüren marka’ olarak elektrikli otobüs satışlarımıza devam edeceğiz. Diğer yandan, biz sürdürülebilirliği sadece çevresel unsurlarıyla ele almıyoruz. Sürdürülebilirlikle ilgili hedef ve taahhütlere sadece ve sadece; çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ÇSY) kriterler bir arada gözetildiğinde ulaşılabileceğinin farkındayız. Bu kapsamda, sanat, spor, edebiyat gibi alanlarda hayata geçirdiğimiz sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarımızla da, ülkemizin toplumsal kalkınmasına da öncülük ediyor; etki gücümüzü tüm ekosisteme yaymaya gayret ediyoruz.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.