Yeni Volvo FH serisi 2013 baharında Avrupa pazarında

Yeni Volvo FH serisi 2013 baharında Avrupa pazarında

Volvo Kamyon, yeni FH serisini geliştirirken kamyonun yol tutuşuna ve yolda vereceği tepkilere büyük özen gösterdi.

Volvo Kamyon yeni FH serisini 2013 baharında Avrupa pazarına sunmaya hazırlanıyor. Hem ön hem de arka süspansiyon sistemlerinin optimize edilmesi, arttırılmış boşta gitme dengesi ve daha iyi kabin süspansiyonu gibi özelliklerin tümü, yeni Volvo FH'ın üstün bir sürüş ve yol tutuş sunmasını sağlıyor. Geometri optimizasyonu, geliştirilmiş ön ve arka süspansiyon tasarımı, geliştirilmiş kabin devrilme önleme özellikleri ve hem kabin hem de şasi için iyi dengelenmiş amortisörler. Volvo Kamyon'un Yol Tutuş ve Sürüş Müdürü Stefan Axelsson'a göre tüm bu faktörler, boşta gitme dengesinde önceki FH serisine kıyasla yüzde 50 iyileşme sağlıyor.


Daha fazla hassasiyet
Şasi ve kabinde yapılan iyileştirmeler, aynı zamanda yeni Volvo FH'ın yönlendirme dengesinin de daha iyi olduğu anlamına geliyor. Devrilmeyi önleme ve yönlendirme dengesi kombinasyonu sürücüye daha gelişmiş bir hassasiyet ve kontrol hissi sağlayarak sürüşü kolaylaştırıyor. Yeni FH’ın yolda dengeli ve öngörülebilir bir sürüş sunduğunu belirten Volvo Kamyon'un Yol Tutuş ve Sürüş Müdürü Stefan Axelsson direksiyonda hakimiyeti mükemmelleştirdiklerini ifade etti. Axelsson, ”Direksiyon simidi aracın hareketlerine hassas ve doğru tepkiler veriyor. Direksiyon simidinin yatırılabilir kolon özelliği, fiziki durumları ne olursa olsun tüm sürücülerin aracını gerçekten konforlu bir oturma pozisyonunda sürebileceği anlamına geliyor" şeklinde konuştu. Dünya’da bir ilk “Bağımsız ön süspansiyon”
Yeni Volvo FH serisi, aynı zamanda dünyanın bağımsız ön süspansiyonlu (IFS) ilk ağır çekicisi. IFS’nin yanı sıra kremayer ve pinyonlu direksiyon ile FH çekici, sürüş ve yol tutuş üzerinde çok büyük bir etkisi olan iki yeni özelliğe sahip. Volvo Kamyon Ürün Yöneticisi Martin Palming konuya ilişkin olarak; "IFS ön tekerleklerin ayrı birer süspansiyonu olması ve böylece bir tekerleğin hareketlerinin diğerini etkilememesi anlamına geliyor. Sonuç olarak yolda daha istikrarlı ve dengeli bir sürüştür sağlanıyor" diye konuştu. Bağımsız ön süspansiyon, binek araçlarda uzun zamandır, otobüslerde ise bir süredir kullanılıyor. IFS, hem konforu hem de dengeyi arttırıyor. “Daha hassas yol tutuş”
Kremayer ve pinyonlu direksiyon da binek araç sektöründen örnek alınan teknolojidir. Dişlilerle donatılmış bir direksiyon şaftı, direksiyon simidi hareketlerinin tekerleklere geleneksel bir direksiyon dişlisine kıyasla daha doğrudan iletilmesini sağlar. Bu da sürücüye daha hassas bir yol tutuş hissi olarak yansır. Bu iki yeni özelliğin bir arada oluşu yeni Volvo FH'a benzersiz sürüş ve yol tutuş özellikleri kazandırıyor. Martin Palming, başlangıçta soldan direksiyonlu kamyonlarda kullanılacak olan yeni teknoloji hakkında “Volvo FH, hem yönlendirme dengesi hem de sürüş ve virajlarda yol tutuş açısından standartları belirliyor. Tamamen dolu bir katarı bu kadar büyük bir hassasiyet ve güvenlikle sürebilmek tek kelimeyle olağanüstü bir his. Aracı rotasında tutmak için herhangi bir ekstra direksiyon hareketi yapmak gerekmeksizin yeni FH çekici, gerçekten etkileyici bir hassasiyetle virajlarda sizin belirlediğiniz çizgiyi izliyor” şeklinde konuştu. www.tasimacilar.com 14.11.2012 / 18:38