7. UITP Otobüs Konferansı İstanbul Deklarasyonu Yayınlandı

7. UITP Otobüs Konferansı İstanbul Deklarasyonu Yayınlandı

Dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en büyük organizasyonu olan UITP tarafından İstanbul'da düzenlenen 7'inci UITP Uluslararası Otobüs Konferansı, İstanbul Otobüs Deklarasyonu’nun imzalanmasıyla sona erdi.

Dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en büyük organizasyonu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nin iki yılda bir dünyanın farklı şehirlerinde düzenlediği UITP Uluslararası Otobüs Konferansı’nın 7’incisi bu yıl İETT ve TÖHOB’un ev sahipliğinde İstanbul Dolmabahçe Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirildi. İstanbul’da yapılan konferansa 60 farklı ülkeden delegeler katıldı.


Kent içi ve bölgesel otobüs taşımacılığı alanında en etkili ve geniş katılımlı konferans olma özelliğini taşıyan etkinlikte, dünyanın önde gelen kentlerinden gelen 50’den fazla konuşmacı, kent içi ulaşım sorunlarının çözüm yollarını ve otobüs taşımacılığının geleceğini konuştu. “Tarihin başkenti İstanbul”

Konferansın son gününde konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul'un sevginin ve hoşgörünün güzergahı olarak tarihe geçtiğini söyledi. Konferansa katılanları İstanbul'un tarihi ve turistik güzelliklerini görmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Bağış, İstanbul’un 700 yıldır camileri ve kiliseleri yan yana misafir eden bir hoşgörü kenti olduğunu ifade etti. Konferans süresince kent ulaşım probleminin çözümü, otobüs sektöründeki son teknolojiler ve yenilikler, Metrobüs sistemleri, otobüs alım ve işletme kontratları, sürdürülebilirlik ve çevre, alternatif yakıtlar ve hibrid araçlar, otobüs alt yapısı ve kentsel yaşam, finansman, kurumsallaşma, yasal düzenlemeler ve sektörü yakından ilgilendiren birçok konu, alanlarında uzmanlaşmış isimler tarafından masaya yatırıldı. Uluslararası İstanbul Deklarasyonu, konferansa imzasını attı
Konferansın kapanış oturumunda ise Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış eşliğinde, İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel, UITP Genel Sekreteri Alain Flausch ve UITP Otobüs Komitesi Başkanı Thierry Wagenknecht tarafından "Otobüsler için Uluslararası İstanbul Deklarasyonu" imzalandı. Otobüs taşımacılığı ile ilgili dünya kentlerinin ana strateji dokümanlarından olan deklarasyon, dünyanın metropol kentlerinde otobüs taşımacılığının gelecekte nasıl şekillenmesi gerektiği ile ilgili önemli tavsiyeler içeriyor. www.tasimacilar.com 23.04.2012 / 15:03