Best Van Tur’dan 20 milyon TL’lik dev yatırım

Best Van Tur’dan 20 milyon TL’lik dev yatırım

Karayoluyla yolcu taşımacılığı sektörünün en genç otobüs filolarından birine sahip olan Best Van Tur, 2020 yılı için planladığı yatırımı pandemi kaynaklı krize rağmen hayata geçirdi.

Şirket bu filonun içindeki bir otobüsü de “Yakut”tan ilham alarak tasarladı. Yeni otobüs 1 Temmuz Çarşamba günü düzenlenen özel bir lasnmanla tanıtıldı.

Best Van Tur Yönetim Kurulu Üyesi İrem Bayram lansmanda sektörün pandemi döneminde yaşadığı sıkıntılara da değindi. Bayram, sektörün bu dönemde sahipsiz kalması nedeniyle yüzde 50 doluluk şartıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün en genç otobüs filosuna sahip olan Best Van Tur pandemi dönemini de fırsata çevirmek için yatırımlarına devam ediyor. Yeni otobüs yatırımıyla filosunu büyüten şirket 2020 yılı için 20 milyon TL’lik dokuz adet otobüs satın alımı gerçekleştirdi ve otobüslerinden birini daha teslim aldı.

30 yıldan beri Türkiye şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığının yanı sıra; Irak, İran, Gürcistan ve Türkiye arasında da karşılıklı sefer düzenleyen Best Van Tur yeni satın alımla filosunda bulunan otobüs sayısını 85’e çıkardı.

YAKUT’UN IŞILTISI BEST VAN İLE YOLLARDA

Değerli taşlardan ilham alarak özel olarak tasarlanan araçlarıyla tanınan şirket, Siyah İnci, Gri Ay ve Altın Yıldız adını verdiği özel otobüslere “YAKUT” tan ilham alınarak tasarlanan otobüsü de ekledi. Yakut rengine boyanan ve tasarlanan otobüs düzenlenen lansman ile tanıtıldı.

Lansmanın ev sahipliğini Best Van Tur Yönetim Kurulu Üyesi İrem Bayram yaparken Mercedes-Benz Koluman Gaziantep Otobüs Satış Müdürü Fevzi Kaplan da davette yer aldı.

“SEYAHAT ALIŞKANLIKLARI ORTADAN KALKMAZ”

Otobüsün tanıtımını yapan İrem Bayram soruları da yanıtladı. Pandemi ile birlikte yüzde 50 doluluk şartı getirilen sektörde yatırım yapmanın riskli olduğunu bildiklerini kaydeden söyleyen Bayram, “1 yıl sonrasının projeksiyonunu çizen bir şirket olsaydık, risk var der yatırım yapmazdık ama biz 20- 30 yıl sonrasının projeksiyonunu çiziyoruz. Biliyoruz ki böylesi dönemlerde yatırım yapmak da risk, ama finansçılar da der ki riskli olan şey kazandırır. Biz bu dönemin riskini daha büyük kazanca çevirebileceğimize inanıyoruz. Bu dönemde yatırım yapmak bir çok açıdan daha zordu. Ama Türkiye’de 83 milyon insan var ve biz seyahat etmeyi seven bir toplumuz. Bu seyahat alışkanlıklarına ancak ara verilebiliriz, bu alışkanlıklar ortadan kalkmaz. Seyahatlere pandemide ara verdik ama bunun devamında ben inanıyorum ki daha artacak bir seyahat potansiyeli var. 30 yıl sonra da Türkiye’ye hizmet vermek istediğimiz için yatırımlarımızı durdurmadık” dedi. 

dsc_2281.jpg

YÜZDE 50 DOLULUK ORANI ŞARTI

Şehir içi toplu taşıma ve havayolu taşımalarında olmayan kuralların şehirlerarası yolcu taşımacılığı söz konusu olduğunda devreye alındığını ve otobüslere yüzde 50 doluluk şartı getirildiğini hatırlatan İrem Bayram, sektör mensuplarının bu fiili durum karşısında hiçbir şey yapamadığını,  bunun sektörde etkili bir sivil toplum kuruluşu olmamasıyla bağlantılı olduğunu vurguladı. Bayram şöyle konuştu: “Türkiye’de yolculukların yüzde 86’sı hala karayoluyla yapılıyor. Bunun belli bir bölümünün havayoluna kaydırılması yönünde istek var. Ancak bu dönemde biz STK’sısız ve kendimizi iyi ifade edemedik, bu nedenle de arada kaynadık gittik.”

Yeni dönemde sektörün STK’sız olmaması gerektiğini savunan Bayram, “Bu yeni dönemde sektörün STK’sız olmayacağı konusunda bir inancım var. Otobüsçü jargonu ile aynası, lastiği olan kişilerin oluşturduğu STK’lar olmalı. Otobüsü olan, bunun vergisini ödeyen, akaryakıt zammı geldiğinde onun acısını çeken, kapandığında otobüs ne yapacağım diye düşünen kişilerin yöneteceği STK’ların gelişeceğini düşünüyorum. Pandemi dönemi sektörümüze bunu öğretti” şeklinde konuştu.  

Yolcuların psikolojisine de değinen Best Van Tur Yönetim Kurulu Üyesi İrem Bayram, sınavların bitmesiyle sektörde yavaş da olsa bir hareketlenme yaşandığını ifade etti. Bayram şöyle konuştu: “Biten sınavlardan sonra sektörde hareketlilik yavaş yavaş başladı. Bu zamana kadar bıçak kesilmişti yolculuklar. Düğünler cenazeler seyahat sebebiydi, bunlar kalkınca seyahatler azalmıştı. Şimdi 1 Temmuz’da düğünler başladı. Diğer aktiviteler başladı. Eylüle kadar bu süreç tamamlanır ve seyahatler hız kazanır.”

TÜRKİYE SINIR KAPILARINI AÇTI AMA DİĞER ÜLKELER AÇMADI

Irak, İran, Gürcistan ve Türkiye arasında da karşılıklı sefer düzenlediklerini anımsatan Bayram, salgının seyrinin değişmesi sonucunda Türkiye’nin İran dışında bütün sınır kapılarını açmış olmasına rağmen karşı ülkelerin kapılarının vaka sayısı düşmediği için hala kapalı olduğunu dile getirdi. Bu nedenle yurtdışı seferlere başlayamadıklarını belirten Bayram, “Irak Türkiye’deki vaka sayısı nedeniyle kapılarını açmak istemiyor. Bu süreç hala devam ediyor biz de bekliyoruz “ dedi.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelge ile yabancı plakalı araçların yüzde 100 doluluk oranları ile gümrüklerden geçmesinin yolcuyu yabancı plakalı araçlara kaptırma sonucu doğuracağını ve yerel firmalara büyük darbe vuracağını da kaydeden İrem Bayram, bu genelgede değişiklik yapılması için mücadele edildiğini söyledi.  

SICAK İKRAMLARIN KALDIRILMASI

Otobüslerdeki sıcak ikramların kaldırılmasına da değinen Bayram, bu uygulamanın kalıcı olmasını beklediklerini söyledi. Bayram sözlerini şöyle tamamladı: ”Ancak bu konuda denetimler de mutlaka yapılmalı. Bize sizde ikram yok ama rakibinizde var diye şikayetler geliyor. Bunun denetimi sıkı bir şekilde yapılmalı.”

 

dsc_2305.jpg

dscf1438.jpg

img_0450.jpg

img_0431.jpg

img_0467.jpg

img_0654.jpg

img_0424.jpg

img_0361.jpg

img_0784.jpg

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.