“Eski Araçlar Derhal Piyasadan Çekilmeli”

“Eski Araçlar Derhal Piyasadan Çekilmeli”

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, “Karbon salınımı açısından hurda ve eski araçlar derhal piyasadan çekilmeli” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin çevre eğitimleri kapsamında düzenlediği “Ulaşım ve Çevre: Sürdürülebilir Kentlere Doğru” başlıklı seminerde, trafikte çevre bilinci ve küresel boyutta çevre sorunları, konunun uzmanları tarafından tartışıldı. “Dolmuş ve otobüsler ciddi denetimden geçmeli”
Programın açılış konuşmasını yapan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Merkezi Direktörü Aynur Acar, “Hurda araçlar ve eski araçları piyasadan bir an evvel çekerek gaz emisyonunu azaltmalıyız. İETT’nin bu konuda son günlerde attığı adımlar umut verici. Kısa mesafelerde mutlaka bisiklet kullanımını teşvik etmeliyiz ve bu konuda Bakanlığın sunduğu teşvikten tüm belediyelerin istifade etmesini sağlamalıyız. Bisiklet, obezite artışının hızlandığı bir zamanda hem spor olması açısından, hem de Karbon salınımı açısından çok önemli bir spor aracı. Dolmuş ve otobüsler de ciddi denetimden geçmeli ve özellikle dolmuşlar kent merkezinden dışarı alınmalı. Dolmuşlar hem karbon salınımı, hem aşırı gürültü kirliliği, hem de trafik lambaları ve yaya geçitlerinde toplum güvenliğini riske atmaktadırlar. Toplum, karbon salınımının ne olduğunu bilmiyor. Bu konuda yalın bir biçimde toplumu bilinçlendirici çalışmalar yapılmalı. Herkesin bildiği üzere Birlik Başkanımız ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da Karbon salınımını azaltma çalışmaları çerçevesinde Türkiye’de bir ilke imza atarak yerli tramvay üretimi yapmış ve raylı toplu taşıma sistemini genişletmeyi teşvik etmiştir” dedi. “Ulaşım sektörü sinyal veriyor”
Carbon Clear Türkiye Direktörü Kumru Adanalı ise, “İklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma gibi konular çok fazla gündeme gelmeye başladı. Biz çevrecilerin korkusu iklim değişikliği ile mücadele. Özellikle gelişmiş ülkelerden başlayarak çok çeşitli çalışmalar var. Çok fazla paydaş var. Geçen sene çalışmalarımızın sonucunda toplantılar düzenleyerek görüş alışverişini, acaba Türkiye için önemli konular nelerdir? Nereden başlanmalı? Onların çalışmasını yaptık. Orada ulaştırma sektörünün, iklim değişikliği konusunda sinyal veren bir sektör olduğunu gördük” dedi. “Türkiye’de yürüyüş ve bisiklet sporu ciddiye alınmıyor”

Batı İngiltere Üniversitesi Çevre ve Teknoloji Fakültesi, Planlama ve Mimarlık Bölümü, Ulaştırma ve Toplum Merkezi Direktörü Prof. Dr. Graham Parkhurst, “Doğal bir iklim değişikliği var. Ancak insanların davranışlarından doğan bir iklim değişikliği de var. Ayrıca Türkiye’de yürüme ve bisiklet ulaşımı fazla ciddiye alınmıyor. Türkiye’de bisiklet kullanan çok az insan gördüm. Avrupa’nın en zengin ülkelerinde bisiklet kullananların sayısı çok fazla. Yeni zenginleşen ülkelerin aynı hataları yapmaması için çabalamak lazım” diye konuştu. “Deniz ulaşımından istifade edilmeli”
Etkinliğin son konuşmacısı İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Soruştay ise, “İstanbul’da yıllık %10 araç sayısında artış var ve yolcu sayısı da göçle birlikte her yıl %15 artıyor. Gaz emisyon artışı ise %97,6 olduğundan trafik akışı ve kamu taşımacılığı çok önemli. İstanbul gibi bir metropolde, deniz taşımacılığından azami ölçüde istifade etmek gerekiyor” dedi. www.tasimacilar.com 14.04.2012/11:08