İstanbul’daki olaylarda ağır fatura İETT’ye çıkıyor

İstanbul’daki olaylarda ağır fatura İETT’ye çıkıyor

İETT otobüsleri İstanbul’da meydana gelen terör saldırıları, maç sonrası yaşanan olaylar, çeşitli gösteriler ya da kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan saldırılar sonucunda büyük zarar görüyor.

2004 yılından bugüne kadar çeşitli sebeplerle İETT’nin hasara uğrayan otobüs sayısı 1717’yi buldu. Açılan dava sayısı 42’yi bulurken, sadece otobüslerde oluşan hasarın İETT’ye maliyeti ise 1 milyon 115 bin 613 lira oldu. İETT, bu tür saldırılar sonrası kamu malına zarar verenler hakkında suç duyurusunda bulunarak kamu davası açılmasını sağlıyor. Cumhuriyet Savcılıklarınca özel ve genel yetkili ceza mahkemelerinde açılan ceza davaları müdahil sıfatıyla takip ediliyor. Sonuçlanan ceza davalarına dayalı olarak kamu zararının hükmen tahsili için gerekli yasal yollara başvuruluyor. Açılan kamu davalarında faillerin belli olmasından sonra meydana gelen kamu zararlarının tahsili için icra takipleri yapılırken, ödeme yapılmaması halinde kamu alacağı haciz yoluyla tahsil ediliyor.


Yaşı küçük faillerin cezası icra yoluyla ailelerinden alınıyor
Yasa dışı eylemler sonucu İETT otobüslerine zarar verenler hakkında (Molotof kokteyli atmak gibi) açılan ceza davalarından faili belirlenen 15 dosya ile ilgili kamu zararının tahsili için icra takibi yapılıyor. Bu olaylara karışan yaşı küçük faillerle ilgili olarak çocuk mahkemesine intikal eden ceza davalarında kamu zararı, suça sevk edilen çocuğun anne ve babasından icra yoluyla alınıyor. Bu davalardan sadece bir tanesinde yaşı küçük olan çocuğun velisinden bin 340 lira alındı. Fanatiklerin İETT’ye verdiği zarar yargıya taşındı
İstanbul’da terör saldırıları dışında futbol maçlarından sonra meydana gelen olaylarda da İETT otobüsleri ve metrobüs araçları büyük zarar görüyor. Fanatik taraftarların çıkardığı olayların İETT’ye verdiği zarar 610 bin 590 lirayı bulurken şu ana kadar takibi yapılan davalar sonucunda spor kulüplerinden 186.000 TL tahsil edildi. 2011 yılında Galatasaray Spor Kulübü’nden 8 bin 510 lira alınırken, Beşiktaş kabulü hakkında 485 bin liralık kamu zararının tahsili için açılan dava hala devam ediyor. Aynı dava Fenerbahçe için de geçerli. 12 Mayıs 2012’de yapılan Fenerbahçe-Galatasaray derbi maçı sonrası çıkan olaylarda İETT 1.366.500 TL zarara uğradı. İETT bu zararı tahsil etmek için Fenerbahçe Spor Kulübüne ve zarara neden olan faili meçhul kişilere, kamu zararının tahsili için dava açmaya hazırlanıyor.


Her gün yüz binlerce İstanbulluya ulaşım hizmeti veren İETT, şehirde meydana gelen her türlü olayda hedef olarak seçilen ve büyük zarara uğratılan otobüslerin halka ait olduğunu, hasardan sonra tamir için garaja çekilen her otobüsün sefere çıkamamasının sonuçlarının yine halka yansıyacağı gerçeğinin unutulmaması gerektiğini kamuoyuna bir kez daha hatırlatarak, tüm yolcuların bu tür olaylar konusunda gerekli duyarlığı göstermesini istiyor. www.tasimacilar.com 04.06.2012/13:39