İZULAŞ, Otokar ile 100 araçlık protokol imzaladı

İZULAŞ, Otokar ile 100 araçlık protokol imzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ(İzmir Ulaştırma Hizmetleri)'ın Otokar firmasından satın alacağı 100 adet otobüsle ilgili protokol, törenle imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, İZULAŞ'ın Otokar firmasından satın alacağı 100 adet otobüs için tarihi Havagazı Fabrikası'nda protokol imza töreni düzenlendi. Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, ulaşımdaki hedeflerinin, metro, banliyö ve tramvay gibi elektrikle çalışan raylı sistem yatırımlarına ağırlık vermek ve deniz ulaşımını daha yoğun kullanmak olduğunu söyledi. Yatırım olanaklarının büyük bir bölümünü bu yönde kullanıp, İzmirlileri konforlu, hızlı ve emniyetli bir şekilde taşımayı hedeflediklerini belirten Kocaoğlu, bu sayede tüm belediyeler açısından büyük bir yüke dönüşen ulaşım sübvansiyonunu da minimuma indirebileceklerini ifade etti.


Ulaşım ağı kuruldu
Kocaoğlu, toplu ulaşım alanında ESHOT'un bin 400 otobüsle günde 860 bin, İZULAŞ'ın 400 otobüsle 200 bin yolcu taşıdığını, metroda 180 bin, İZBAN'da ise 155 bin olan günlük yolcu sayısının her geçen gün arttığını kaydederek, İZBAN'daki yolcu sayısının yeni çekerlerin katılımı ve TCDD ile birlikte yapılacak bazı düzenlemelerle birlikte 300 bine çıkabileceğini, metroda ise hattın Üçkuyular'a ulaşmasıyla mevcut sayının 350 bine ulaşmasını beklediklerini dile getirdi. Almayı planladıkları 15 adet yeni nesil körfez gemisinin ihalesinin tamamlandığı ve sözleşme aşamasına gelindiği bilgisini de veren Kocaoğlu, "Gemilerimiz 550 günden başlayarak, partiler halinde devreye girecek. Hem kentimize hem de gemi sanayimize hayırlı olsun" dedi. Körfezde günlük yolcu sayısının 35 bin civarında olduğunu belirten Kocaoğlu, iskele sayısı ve seferleri artırıp bu sayının da çok daha yukarılara taşınacağını ifade etti.


“İZULAŞ yıl sonuna kadar 200 otobüs alacak”
Kocaoğlu, ulaşımda engellileri de gözettiklerini, 8 yıl önce göreve başladığı dönemde ulaşım filosunda sadece 12 adet engelli otobüsü bulunurken, bugün filonun yüzde 70'inin engelli otobüslerinden oluştuğunu kaydederek, "ESHOT'a 150 yeni otobüs aldık. 300 adet daha alacağız. İZULAŞ'a da yılsonuna kadar 200 otobüs alınmış olacak. Yeni nesil, karbon salınımı düşük, çevreci, klimalı ve engelli vatandaşların da kullanabileceği otobüsleri satın alıyoruz. Kısa süre içinde filomuzda eski otobüs kalmayacak" diye konuştu. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç ise çok sayıda ödül alan otobüslerinin, çevreci özellikleriyle beğeni topladığını öne sürerek, "Uzun ömürlü, düşük işletme maliyetli araçlarımızı bir an önce servise koymak için sabırsızlanıyoruz" dedi. Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 100 adet otobüs alımına ilişkin sözleşmeye imza attı. Genel müdür Görgüç, imza töreninde Başkan Kocaoğlu'na üretilecek otobüslerin bir maketini de hediye etti. Alçak tabanıyla engelli binişine uygun özelliklerde olacak 12 metre uzunluğundaki Otokar "Kent Serisi" otobüslerin, klima, dijital semt levhası, çevreci motor ve geri vites kamerasına sahip olduğu bildirildi. www.tasimacilar.com 04.06.2012/11:02