Öğrenci taşımacılığında araçların yaş sınırı 15'e yükseldi

Öğrenci taşımacılığında araçların yaş sınırı 15'e yükseldi

25 Ağustos 2021'de Resmi gazetede Okul servis araçları yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldı.

22 yaşını doldurmuş 61 yaşından gün almamış olması kaydıyla MEB onaylı kursu başarıyla tamamlamış ilkokul mezunları artık hostes olarak çalışabilecek.
 
Ayrıca 1.1.2018 tarihinden önce okul servis aracı olarak tescilli araçlarda kamera ,sensör ,3 nokta emniyet kemeri ve araçlarda iç mekanı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamaz şartları aranmayacak.
 
Covid salgını nedeniyle okul servis araçlarının 12 yaşından küçük olması zorunluluğu muayeneden geçmiş olması kaydıyla 1.7.2023 tarihine kadar 15 yaşından küçük olması şeklinde uygulanacak.
 

Servis şoförleri ve 'servis ablası' olarak adlandırılan yardımcı personeller için aşı zorunluluğu getirdiklerini ve öğrencilerle temas halinde olacak herkesin çift doz aşılı olacağını belirten İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Turgay Gül ise 'sorunun' başka bir boyutuna değindi.

İstanbul'da geçtiğimiz yıl eylül ayında 21 bin servis aracı bulunduğunu hatırlatan Gül "Geride bıraktığımız yılda okul servisleri çalışamadı. Bu yüzden sektörden çıkışlar oldu. Birçok şoför işi bıraktı. Birçoğu da personel servis taşımacılığı gibi sektördeki başka yerlere geçiş yaptı. Birçok plaka araçsız şekilde, açıkta bekletiliyor. Ekonomik nedenlerle aracını plakasını satan kişilerin de geri dönmeleri de zor" diye konuştu.

Olası bir yeniden kapanma durumunda okul servislerinde çok daha ciddi sıkıntıların yaşanabileceğini belirten Turgay Gül "Şu anda sorun yok. Ancak olası bir vaka patlamasında gerek şoför gerekse yardımcı personelin ikamesi açısından çaresiz kalabiliriz. Ümidimiz vaka artışının yaşanmaması" dedi.

Servis sektörüne destek verilmeli

Tüm bu sebeplerden dolayı 'kaliteli' iş gücü kaybı yaşadıklarını belirten Gül "KDV oranı ile ilgili düzenleme yapılıp sektöre destek verilmesini istiyoruz. Şoförün SSK ödemesi ile ilgili de destek beklentimiz var. Yine motorlu taşıt vergilerinin okul servislerinden alınmaması, araç ve akaryakıt alımlarında da sektörümüze destek istiyoruz" diye konuştu.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum