“Sıkı tutun, düşmeyelim!”

“Sıkı tutun, düşmeyelim!”

Toplu Taşımacılık Kongresi için İzmir’e gelen yabancı katılımcılar, Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs sürücülerine verdiği “ıslak zeminde ani manevra ve sert fren eğitimi” sırasında heyecan dolu anlar yaşadı.

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından düzenlenen Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı’nın yerli ve yabancı katılımcıları için İzmir’de toplu ulaşımın kalbinin attığı ESHOT’a ait Atölye ve Ağır Bakım Tesisleri ile Sürüş Teknikleri Eğitim Merkezi’ni kapsayan teknik gezi düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin ev sahipliğindeki konferansa katılmak amacıyla bir çoğu ilk kez Türkiye’ye gelen yabancı konuklar, burada İzmirli otobüs şoförlerinin nasıl eğitildiğini de gördü. Heyete ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker rehberlik yaptı.


Eğitim pistinde heyecan rüzgârı

Otobüs şoförlerinin her türlü iklim ve arazi koşuluna hazırlıklı olması için kurulan Sürüş Teknikleri Eğitim Merkezi’nde verilen eğitimleri de izleyen konuklar, daha sonra deneyimli eğitmenlerin yönetimindeki otobüslere binerek, riskli durumlarda yapılması gerekenleri daha yakından izleme fırsatı buldu. Islak zeminde kazaya yol açmadan ani manevra ve sert fren yapan otobüste heyecanlı dakikalar yaşayan katılımcılar, İzmir’de otobüs şoförlerine oldukça ileri düzeyde bir eğitim verildiğini dile getirdi.


Çok etkileyici buldular

Elektronik bilet sistemleri üzerine faaliyet gösteren Dubai merkezli bir firmanın yöneticisi olarak konferansa katılmak üzere İzmir’e geldiğini belirten Eyad Tayeb, “İzmir’i ilk kez ziyaret ediyoruz. UITP’nin davetlisi olarak geldik. İzmir’de ulaşım anlamında çok iyi bir organizasyonunuz var. Atölyeleri gezdik ve çok etkilendik. Burada ne kadar çok çalıştığınızı görmek harikaydı. Temel olarak burada tüm gelişmiş teknolojiye sahipsiniz. Bu iş daha Avrupa’da tamamlanmadı. Sonuç olarak İzmir’de organizasyon çok iyi” diye konuştu.

Toplu taşımacılık alanında danışmanlık hizmeti veren bir firmanın sahibi olarak kongreye katıldığını dile getiren Huub Hendrix ise düşüncelerini “Bu eğitimle ilgili benim ekleyebileceğim en önemli şey, şoförlerin aldığı eğitimin ne kadar yararlı olduğu. Yolcuların güvenlik ve sağlığı açısından bu çok önemli. ESHOT’un şoförlere verdiği eğitimi çok etkileyici buldum” sözleriyle dile getirdi. 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.