Allison şanzımanlar itfaiye araçlarını arazide destekleyecek

Allison şanzımanlar itfaiye araçlarını arazide destekleyecek

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti (NRW), Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGM 18.340 şasili 109 adet yeni LF 20-KatS itfaiye aracı alımı gerçekleştirdi. Toplam 38 araç, yerel itfaiye teşkilatlarına teslim edildi.

Kuzey Rhein-Vestfalya, afet yönetimine büyük bir yatırım yapıyor. Almanya'nın en büyük itfaiye eğitim tesisi olan Institut der Feuerwehr NRW (IdF NRW), Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanlığı adına, Euro 6 emisyon standardıyla uyumlu, Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGM 18.340 BB 4x4 şasili 109 adet Magirus LF20-KatS araç alımı gerçekleştirdi. Bu yeni yatırım, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde itfaiye araçlarının satın alımına yönelik bugüne dek gerçekleştirilen en büyük proje olacak. 

109 adet MAN TGM aracın Kuzey Ren-Vestfalya'da ilçelerdeki ve bağımsız şehirlerdeki yerel itfaiye teşkilatlarına COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen teslimatlarının 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. IdF NRW, otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (AMT) yerine, tekerleklere kesintisiz güç aktaran tork konvertörüne sahip tam otomatik şanzımanları tercih etti. Bu tercihte, iyileştirilmiş ivmelenme, mükemmel arazi kullanımı kabiliyeti, düşük aşınma ve aracın dokuz kişilik ekibi için yüksek sürüş kontrolü ve konforu, belirleyici faktörler oldu. 

1617091437-allison-transmission-idf-mu-nster-man-tgm-go-rsel-3.jpg

Institut der Feuerwehr NRW Teknoloji ve Teknik Servis Müdür Yardımcısı olan İtfaiye Şefi Sebastian Datema, konuyu; “Bu aracın genel konfigürasyonlarının ekibimiz için azami güvenlik sağlaması çok önemli. Sürüş, ne kadar rahat ve güvenli olursa, ekibin araca olan güveni o kadar artıyor. Allison tam otomatik şanzımanla ilgili olarak yerel itfaiye teşkilatlarından çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Akıllı şanzıman sistemi, vites geçişlerine otomatik karar veriyor ve sürücüyü hem yolda hem de arazide destekliyor” şeklinde açıkladı. 

Magirus üstyapılı MAN TGM 18.340 BB 4x4, Euro 6 emisyon standardına uyumlu 6 silindirli dizel motor ve Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımına sahip. Araç, 251 kW (340 PS) dizel motor ile 100 km/sa azami hıza ulaşabiliyor. Dört çeker özelliği, arazide kullanım kabiliyeti sağlıyor. LF 20 KatS NRW, derinliği 90 cm'ye kadar olan sularda hareket edebiliyor ve yaklaşık 32 derecelik eğim açısında manevra yaparak viraj alma konusunda çok olumlu bir etki yaratıyor. Su tankı ise 1.000 litre kapasiteye sahip bulunuyor. Kuzey Ren-Vestfalya'da karşılaşılan uygulamalara göre belirlenen ekipmanın tamamı, standart spesifikasyonların üstüne çıkıyor. 

1617091454-matthias-kaltho-ner-idf-nrw-i-tfaiye-amiri-teknoloji-ve-teknik-servis-departman-bas-kan.jpg

LF20-KatS afet kontrol ve sivil savunma araçları, tüm çareler tükendiğinde kullanılacak şekilde hazır bulunuyor. Bu araçlar nükleer, biyolojik veya kimyasal (NBC) tehdit ve su baskını gibi durumlarda kullanılıyor. Acil tıbbi hizmet, insani yardım ve destek sağlamada bu araçlardan faydalanılıyor. Ayrıca araçlar, yangından korunma amaçları için de kullanılıyor.

IdF NRW İtfaiye Amiri, Teknoloji ve Teknik Servis Departman Başkanı Matthias Kalthöner, açıklamasında; “Son yıllarda bu güçlü araçlara ihtiyaç duyulan olaylarda artış yaşadık. Bunlar sel, orman yangınları, şiddetli hava koşulları veya NBC savunması gibi büyük ölçekli operasyonlar ve felaketler sırasında yapılan yerel destekler. Bu araçlar, şu anda yerel itfaiye departmanları arasında çok rağbet görüyor” diyor.

Allison 3000 Serisi™ şanzıman, acil durum araçlarının ihtiyaçları için özel olarak tasarlanıyor. Allison Transmission, Almanya Pazar Geliştirme Müdürü Stephan Marker, konuyla ilgili olarak; “Yangın söndürme hizmetleri, büyük ölçüde gönüllü itfaiyeciler tarafından yürütüldüğünden bu araçlar için tam otomatik şanzımanları tavsiye ediyoruz. Araçların kolay manevra yapabilmeleri sürücülerin işini kolaylaştırıyor. Vites değiştirmek zorunda değiller ve yüksek hızda seyir halindeyken tamamen görevlerine ve yola odaklanabiliyorlar. Allison'ın patentli tork konvertörü, kalkış ve hızlanma sırasında motor torkunu artırıyor. Vites değiştirme sırasında çekişte bir aksama olmuyor ve tekerleklere kesintisiz bir güç aktarımı sağlanıyor” diye belirtiyor. 

Allison Transmission MAN Müşteri Yöneticisi Harald Rosenauer ise; “MAN, Allison şanzımanların seri üretimiyle, çok sayıda itfaiye departmanının zorlu koşullarda olağanüstü performans, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı sunan tahrik sistemi konfigürasyonu talebine yanıt verdi. Allison’ın tork konvertörlü şanzımanı, MAN motorlarının azami güçte vites değişimi yapmasını sağlıyor. Bu da MAN TGM şasisinin acil durum araçlarına olağanüstü çekiş ve hızlanma kabiliyeti kazandırmasını sağlıyor,” diyor.

En zorlu koşullarda olağanüstü güvenilirlik ve sağlamlık sergileyen Allison tam otomatik şanzımanlar, dünya çapında çok sayıda itfaiye filosu tarafından kullanılıyor.

1617091377-allison-transmission-idf-mu-nster-man-tgm-go-rsel-2.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.