Brisa, 2023 yılı ilk dokuz ayında tek seferlik gelir/ giderler sonrası net karını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %46 arttırarak 2 milyar 154 milyon TL olarak gerçekleştirdi.

Brisa, 2023 yılı ilk dokuz ayında tek seferlik gelir/ giderler sonrası net karını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %46 arttırarak 2 milyar 154 milyon TL olarak gerçekleştirdi.

Türkiye lastik sektörünün mobilite lideri Brisa, 1 Ocak - 30 Eylül 2023 dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu dönemde dengeli finansman maliyetleri ve bilançosu ile güçlü bir performans gösterdi, düşük borçluluk oranını korudu.

Brisa, 2023 Yılı İlk 9 Ayında Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Cirosunu %53 Artırdı. Faaliyet Karında İse %59 Artış Gösterdi. Şirketin, 2023 Yılı 9 Aylık Net Karı Tek Seferlik Gelir/ Giderler Hariç Tutulduğunda Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre %70 Artış Gösterdi. Tek Seferlik Gelir/ Giderler Sonrası İse Bu Oran %46 Olarak Gerçekleşerek Net Kar 2 Milyar 154 Milyon Tl Oldu. 

Şirketin 2023 Yılı İlk Dokuz Aylık Sonuçlarını Değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü; Bu Dönemde Stratejik İş Hedeflerine Ulaşma Yönündeki Güçlü Faaliyetlerini Devam Ettirdiklerini Belirtirken, Şöyle Devam Etti: “2018 Yılında 300 Milyon Dolar Yatırımla Kurduğumuz Aksaray'daki Lastik Fabrikamızda 34 Milyon Dolarlık İlave Yatırımla Kapasite Artışına Gidiyoruz. Bu Yatırımla Birlikte Yılda 4,6 Milyon Lastik Üretim Kapasitesine Ulaşmayı Planlıyoruz. Kapasite Artışı İle Devreye Alacağımız Özel Karışım Teknolojisiyle Elektrikli Araçlar Gibi Gelişen Mobilite Trendlerine Uygun, Sürdürülebilir, Son Teknoloji Ve Dünya Standartlarında Ürünleri Daha Hızlı Bir Şekilde Pazara Sunacak, Araç Üreticilerinin Mobilite Partneri Olma Tarafındaki Gücümüzü Artıracağız. Aynı Zamanda Türkiye’nin Ve Sektörümüzün Güçlü Bir İhracatçı Şirketi Olarak, Uluslararası Pazarlarda Söz Sahibi Bir Oyuncu Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyoruz. Türkiye’de Ürettiğimiz Teknolojimizi Güçlü İhracatımızla Dünyaya Yayıyoruz. Şu Anda 90’a Yakın Ülkeye İhracat Gerçekleştiriyoruz. Aksaray Fabrikamızdan İse 77 Ülkeye Lastik Gönderiyoruz. Yeni Yatırımımız İle Bu Sayıyı Daha Da Artırmayı Hedefliyoruz.”

Ayrıca Avrupa İmar Ve Kalkınma Bankası (ebrd) İle 100 Milyon Dolar Karşılığı Tl Tutarında “sürdürülebilir Kalkınma” Odaklı Kredi Anlaşmasına İmza Attıklarını Vurgulayan Haluk Kürkçü, “bu Krediyi 2023-2025 Dönemi Yeni Yatırım Harcamaları Programını Finanse Etmek İçin Kullanacağız. Aksaray Fabrikamızda Yeni Makine Ve Ekipman Edinimi İle Kapasite Artışını Ve İzmit Fabrikamızda Yakıt Tasarruflu Ve Düşük Karbon Emisyonlu Ürünlerin Üretimini Artırmaya Yönelik Modernizasyon Ve İyileştirme Yatırımları Yapacağız” Diye Konuştu.   

Kürkçü, Lastiğin Ötesinde Hizmetler Sunarak Türkiye’deki Mobilite Dönüşümüne De Liderlik Etiklerini Belirterek, Şunları Kaydetti: “otopratik Ve Propratik Hızlı Bakım Noktalarını Mobilite Merkezleri’ne Dönüştürüyor Ve Yaygınlaştırıyoruz. 2023 Yılında Toplam 150 Mağazaya Ulaşmayı Hedefliyoruz. Yeni Hizmetlerimizi Devreye Alıyoruz. Otopratik İle İstanbul’da ‘yerinde Servis’ Uygulaması Başlattık. Aynı Zamanda Otopratik Mağazalarımız Elektrikli Şarj İstasyonu Hizmetini En Yaygın Olarak Sunan Türkiye’deki İlk Hızlı Bakım Servisi Zinciri Konumunda. 2023 Sonu İtibariyle Bu Sayıyı 70 İstasyona Çıkarmayı Hedefliyoruz. 2030 Yol Haritamızda İse Her Otopratik’te E-şarj İstasyonu Hedefimiz Var. Diğer Yandan Bu Dönemde, Otopratik Markamız Cenntro Türkiye İle, Elektrikli Araçlar Sektöründe Büyük Bir Açığı Kapatacak Ve İlk Olma Niteliğinde Bir İş Birliğine İmza Attı.  Anlaşma Kapsamında Otopratik Noktaları, Cenntro Türkiye’nin Elektrikli Araçlarına Teslim, Satış Sonrası Bakım Ve Onarım Hizmetleri Verecek.”

Brisa’nın  Sosyal Yatırımlarına Güçlü Şekilde Devam Ettiği Bir Dönem Geçirdiğini Vurgulayan Kürkçü, “deprem Bölgesinde Ekonomik Ve Sosyal Hayatın Yeniden Canlanmasına Destek Olmak İçin İlk Günden Beri Çalışmaya Devam Ediyoruz. Sabancı Cumhuriyet Seferberliği Kapsamında Deprem Bölgesinin Yerel Kalkınmasına Öncülük Edecek Anlamlı Bir Projeye Daha İmza Attık. Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Habitat Derneği İş Birliği Ve Sabancı Topluluğu Şirketlerinden Kordsa, Teknosa Ve Temsa’nın Katkılarıyla Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi’ni Açtık. Bu Merkez Sayesinde Yerel Kalkınmaya, Gençlerin, Kadınların Yeniden Ekonomik Ve Sosyal Hayata Katılmalarına Destek Olmayı Hedefliyoruz” Dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.