Çocuklar trafik kurallarını  eğlenerek öğreniyor

Çocuklar trafik kurallarını eğlenerek öğreniyor

Brisa, Bridgestone markası ile trafiğe çıkmadan yapılması gerekenleri anlattığı ‘Yola Güvenli Çık, Yolun Hep Açık’ sosyal sorumluluk kampanyasını sürekli geliştiriyor.

Şişli Belediyesi Bilim Merkezi’nde hazırlanan Uygulamalı Eğitim Alanı’nın tanıtımı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Brisa Genel Müdürü M.Hakan Bayman, Brisa Genel Müdür Yardımcısı Serdar Demirdağ'ın katıldığı basın toplantısıyla gerçekleşti.


Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu’nun en önemli hassasiyetini, “Dünyamız İçin Sürdürülebilirlik” olarak nitelendirdi. Sabancı şunları söyledi: “Yaptığımız her işte, yaptığımız her yatırımda geleceği düşünmek, onun sürdürülebilir olmasını sağlamak ve dolayısıyla da daha kalıcı değerler yaratmak, toplumumuza kalıcı faydalar sağlamak en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Brisa’da tabii ki konusunun, sektörünün lideri bir şirket. Liderlik sadece daha çok lastik satmakla olmaz. Liderlik topluma kalıcı değerlerle öncü olacak işler yapabilmektir. Öncülük edebilmektir.” Türkiye’de trafiğini büyük bir sorun olduğunu belirten Sabancı; “Trafik konusunda ülkemizin sorunlarını hepimiz biliyoruz. Bu sorunlar maalesef istediğimiz oranda azalmıyor. Dolayısıyla trafikle ilgili bu sorunlarımıza devam ettirmemek, bu sorunlarımıza çözüm bulmanın başında da bu konuda daha bilinçli olmamız geliyor. Daha çok bilgilenmemiz, daha bilinçli olmamız, daha çok çalışmamız geliyor. Özelikle burada gençlere sesleniyorum. Özellikle geleceğimiz olan gençleri bizlerden daha iyi yetiştirmek durumundayız. Bizlerden daha bilgili, daha duyarlı yapmak durumundayız. Çünkü bu sorunları ancak öyle çözebileceğiz. Bu proje ile trafik gönüllüleri yetiştireceğiz. Bu projeyle gençlerimiz eğlenerek öğrenecekler.” diyerek genç neslin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Miniklere uygulamalı, eğlenceli, oyun kartlı, tiyatrolu trafik eğitimi Bridgestone tarafından Şişli Belediyesi Bilim Merkezi’nde oluşturulan Uygulamalı Eğitim Alanı’nda, trafikte güvenliğe yönelik bilgiler, eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde aktarılıyor.


Brisa Genel Müdürü M.Hakan Bayman, Uygulamalı Eğitim Alanı’nı 2010 Eylül ayından bu yana 7 bin çocuğun gezdiğini, bin 200 çocuğun da tiyatro oyununu izlediğini dile getirdi. Bayman, sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklarımıza didaktik bir şekilde bir şeyler anlatmak yerine, onları eğlendirmeyi, ilgilerini çekmeyi amaçlıyoruz. Biliyoruz ki, burada alacakları bu bilgiler ve eğitimler, gelecekte bilinçli birer araç kullanıcısı olarak, daha güvenli yaşam sürmelerine katkıda bulunacak.” “Bilim Merkezi’ni 70 bin çocuk gezecek, uygulamalı eğitim ve tiyatro Anadolu illerine de gidecek”
Bilim Merkezi’nde yer alan uygulamalı eğitim alanını ziyaret edecek çocuk sayısının, Ağustos ayı itibarı ile 70 bine ulaşmasının hedeflendiğini dile getiren Bayman; “Ağustos sonrası dönemde, hem eğitim alanını, hem de çocuk tiyatrosunu, Türkiye çapına yaymayı hedefliyoruz. Böylelikle, Türkiye’nin geleceğine 10 binlerce trafik gönüllüsü kazandırıyoruz” dedi.


“Lastikte güvenlik bizim önceliğimiz”
“1999’dan beri sosyal sorumluluk projelerinin arkasındayız ve desteklemeye devam ediyoruz.” diyen Bayman, “Bridgestone markası olarak biz biliyoruz ki tek sorumluluğumuz sadece üstün performanslı lastikler veya kaliteli en iyi lastikleri üretmek değil. Bunun yanında çok daha fazla görevler düşüyor. Emniyet lastiği adlı kampanyaya başladık. Bu lastik kampanyasındaki amacımız otomotiv sürüşünün en önemli emniyet sürüşü olan lastiği daha fazla dikkati çekmek ve lastiğin önemini insanlara duyurabilmek.” şeklinde konuştu. “Araç kullanıcısı büyükleri unutmadık, 160 bin lastiği kontrol ettik”
Brisa Genel Müdürü M.Hakan Bayman, ‘Yola Güvenli Çık, Yolun Hep Açık’ kampanyası kapsamında, Mayıs ayından bu yana araç kullanıcılarına yönelik bilgilendirme ve güvenlik çalışmalarının da gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi. Bu çalışmalarda, 6 ilde gerçekleştirilen lastik diş derinliği ve hava basıncı ölçüm aktivitelerinde, 40 bin aracın 160 bin lastiği kontrol edildi ve sürücülerle ölçüm sonuçları paylaşıldı. “Bu aktivitelerimiz ve bilgilendirme çalışmalarımızla, Mayıs ayından bu yana yaklaşık 100 bin kişiye ulaştık” diyen Bayman sözlerini; “Çalışmalarımızı, hem çocuklara, hem büyüklere yönelik olarak, artan bir ivme ile sürdürüyoruz. Nihai hedefimiz, sürücülerin yola çıkmadan önce lastik kontrolü yapma alışkanlığı edinmelerini sağlamak, emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanım oranını artırmak, böylece trafikte güvenli yolculuk yapılmasına katkıda bulunmaktır” şeklinde sürdürdü. Ege’den Güneydoğu’ya, hedef 1 milyon kişiye ulaşmak
Bayman, proje ile sürücülerin yola çıkmadan önce lastik kontrolü yapma alışkanlığı edinmelerini, emniyet kemeri, çocuk koltuğu kullanım oranını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bayman; “Projemizle, 400 bin ilköğretim öğrencisine, 350 bin araç sürücüsüne ve 250 bin üniversite öğrencisine ulaşmayı planlıyoruz” diyerek sözlerini bitirdi. Toplantı sonunda Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Eğitime katılan çocuklarla birlikte Bilim Merkezini gezdi.


Oya KAYA www.tasimacilar.com 17.01.2011 14.18