Coşkunöz Kalıp Makina, cirosunu yüzde 50 artırmayı başardı

Coşkunöz Kalıp Makina, cirosunu yüzde 50 artırmayı başardı

Coşkunöz Kalıp Makina, pandeminin olumsuz etkilerinin devam ettiği 2021 yılında cirosunu yüzde 50 artırmayı başardı.

70 yılı aşkın geçmişiyle Türk sanayisinin köklü kuruluşları arasında yer alan Coşkunöz Holding şirketlerinden Coşkunöz Kalıp Makina (CKM), pandeminin olumsuz ve değişken koşullarına rağmen 2021 yılında cirosunu yüzde 50 artırmayı başardı. Global arenada faaliyet gösteren Orijinal Ürün Üreticisi (OEM)’lerin A’dan Z’ye ihtiyaç duyduğu tüm otomobil gövde parçaları için kalıp üretimi gerçekleştiren şirketin Holding’in cirosu içindeki payı da % 15’in üzerine çıktı.

Coşkunöz Kalıp Makina Genel Müdürü Alkım Denizciler, Holding olarak CODE 2025 adlı dijitalleşme ve dönüşüm stratejisiyle yola çıktıkları 2021 yılında, CKM olarak güçlü bir performans göstererek dünyanın farklı bölgelerine operasyonel mükemmellik yaklaşımı ile teslimatlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Denizciler, “2021 Uluslararası proje ve tedarik yönetimi yetkinliklerimizin öne çıktığı, stratejik olarak değerlendirdiğimiz markalar ile çalışma fırsatı yakaladığımız ve müşteri portföyümüzü büyüttüğümüz bir yıldı. İnanıyorum ki 2022 yılında da aynı motivasyon ve heyecanla çalışarak büyük başarılara imza atacağız” dedi.

1649401740-alk-m-denizciler-1.jpg

Kalıpların neredeyse tamamı ihraç ediliyor

1983’te kurulan ve otomobil gövde paneli üretiminde Türkiye’nin en büyük kalıp üreticisi olan CKM’nin 2021 yılında ürettiği kalıpların yaklaşık %95’i ihraç edildi.

400’e yakın çalışanıyla şirket, BMW, Mercedes, Stellantis, Renault, Ford ve Toyota gibi otomotiv markalarının kalıp üretimini gerçekleştiriyor. 

Müşteri portföyü Skoda ile genişliyor

CKM’nin geniş müşteri portföyüne yakın zamanda dünya otomobil devi Volkswagen (VW) grubundan Skoda markası da eklendi. İmzalanan sözleşme ile şirket, Skoda için kalıp imalatına başlıyor. Genel Müdür Denizciler yapılan anlaşmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Skoda ile imzaladığımız sözleşme sayesinde pek çok global markayı kapsayan müşteri portföyümüz daha da büyüyüp güçlendi. VW grubunda yer alan böyle büyük bir marka için de kalıp üretecek olmamız mutluluk verici. Bu sayede hem Holding hem de CKM olarak otomotiv kalıp üretiminde global ayak izimizi daha da genişletmenin gururunu yaşıyoruz.”

Ar-Ge’ye önemli destek

18 bin m²’ye yakın kapalı alana sahip CKM bünyesinde her yıl yaklaşık 4 milyon Euro civarında yatırım yapılan büyük bir Ar-Ge merkezi de bulunuyor. Merkez kapsamında otomotivdeki güncel teknolojileri takip etmek ve üretimdeki dijital dönüşüme öncülük etmek amacıyla; malzeme, ürün ve proses geliştirme alanlarında katmanlı imalat, parçaların hafifletilmesi, kompozit malzeme gibi pek çok konuda çalışmalar yürütülüyor. 

Coşkunöz Kalıp Makina’nın güçlü performansının 2022 yılında da artarak devam etmesi hedefleniyor. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.