Elektrikli araçlara büyük rağbet

Elektrikli araçlara büyük rağbet

Mobilite alanında öncü şirketlerden biri olan Michelin, bu yıl medya günü kapsamında; lastik pazarındaki değişimleri ve aynı zamanda yeni çevresel, teknolojik ve insani engelleri aşmak için üretim tesislerindeki dönüşümü ele aldı.

Mobilite alanında öncü şirketlerden biri olan Michelin, bu yıl gerçekleştirdiği medya günü kapsamında İtalya’nın Cuneo kentindeki endüstriyel tesisini Batı Avurpa’nın en büyük lastik fabrikası ve grubun iki stratejik dönüşümüne tahsis edilen en modern tesislerden biri olarak seçti. Şirket; motorlu araç kullanıcılarının ortaya çıkan ihtiyaçlarını ve iklim değişikliğine yönelik ihtiyaçları karşılamak üzere lastik pazarındaki değişimlere ve aynı zamanda yeni çevresel, teknolojik ve insani engelleri aşmak için üretim tesislerindeki dönüşüme dikkat çekti. 

Pazarlar değişimden geçiyor

Otomobil pazarlarında yaşanan köklü değişimlere ve özellikle tüketici kullanımı ve ihtiyaçları tarafında ciddi oranda değişimlerin yaşandığına dikkat çekilen Michelin açıklamasında, bunun görünen işaretlerinden birinin de giderek ağırlaşan, daha konforlu ve daha güvenli hale gelen araçlar, araç paylaşımı ve araç kiralamanın yaygınlaşması olduğu ifade edildi. Ayrıca, iklim değişikliği ve giderek ağırlaşan çevresel taleplerin de bu pazarlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu vurgulandı.

Araçların giderek daha da ağırlaşmasının bir sonucu olarak lastik ebatlarının büyüdüğü ve bu trendin iklim değişikliği ve giderek azalan kaynaklar gibi sorunlar yaşandığına işaret edilirken, tüketim ve CO2 emisyonunun doğrudan etkilediği kaydedildi. Michelin’in; bu paradoksla teknolojinin yardımıyla başa çıktığı belirtilirken, örneğin, ürünlerindeki yuvarlanma direncini azaltarak 2021 senesinde lastiklerin kullanım ömrü boyunca 3,4 milyar litre yakıt tasarrufu yapılmasının sağlandığı ve bu sayede 2010’a kıyasla 8,7 milyon metrik ton CO2 tasarrufu elde edildiğine işaret edildi. Michelin’nin, bu çabalarının 2030’a kadar sürdürerek enerji verimliliğini %10 daha geliştireceği ifade edildi. 

Dört mevsim lastiklerin hızla yayıldığı ve son birkaç yıl içinde Michelin’in teknolojik gelişmeleri sayesinde Avrupa’da satışların üç misline çıkarak olağan üstü bir pazar başarısı yakaladığı vurgulandı. Bu başarıda; iklim değişikliği ve öngörülemeyen kar yağışı sıklığı; Avrupa yönetmeliklerindeki değişiklikler; iki grup lastik satın almaktan uzak duran tüketicilerin avantajları; araç filoları ve kiralama işlerinin gelişimi gibi faktörlerin etkili olduğu kaydedildi.1668683632-quality.jpg

Elektrikli araçlara büyük rağbet

Elektrikli araçların yayılmasıyla birlikte lastiklerin tekrar başrole geçtiği kaydedilen açıklamada, elektrikli araçların performansı ve eksiklikleri nedeniyle, yanmalı motorlu araçlara kıyasla lastiklere daha çok yük bindiği belirtilerek, “Elektrikli araçlar yüksek performans için şu dört özelliğe sahip olmak zorunda: Hızlanma ve yavaşlama esnasında dönme momentinin artması sebebiyle uzun ömürlülük, otonomi için kritik önem taşıyan yuvarlanma direnci, akülerin ağırlığını taşımak için gerekli olan yük kapasitesi, elektrikli araçların çıkardığı gürültünün %70’i motordan ziyade yuvarlanmadan geldiği için gürültü azaltma. Bu gereklilikler, Michelin’in teknolojilerini ve yöntem bilgisini sergilemesi için benzersiz bir fırsat oluşturuyor” denildi. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.