Fuchs XTL teknolojili yağlarla Türkiye pazarında

Fuchs XTL teknolojili yağlarla Türkiye pazarında

Opet Madeni Yağ ile Alman Menşeli Fuchs A.Ş’nin Ocak 2012’de gerçekleştirdikleri işbirliğini ardından Türkiye piyasasına sundukları ilk ürünü XTL teknolojisiyle üretilen Titan’ın lansmanı gerçekleştirildi.

Opet Fuchs Madeni Yağ Sanayi ve Tic. A.Ş, XTL teknolojisiyle binek ve ağır ticari araçlar için üretilen Titan motor yağlarını piyasaya sunmaya başladı. Opet Fuchs, daha fazla performans, daha az yakıt tüketimi sloganıyla satışa sunduğu yeni yağının lansmanını Beşiktaş'taki Four Seasons Otelinde; Fuchs İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Alf Untersteller, Opet Fuchs Genel Müdürü Murat Seyhan ve Fuchs Küresel Otomotiv Ürün ve Ar-Ge Müdürü Matthias Spethmann’ın da katılımıyla gerçekleştirdi.


“Opet madeni yağ pazarında yükseliyor”
Opet’in dünü ve bugününe yönelik kısa bir açıklama yapan Opet Genel Müdürü Murat Seyhan 1992 yılında faaliyete geçen Opet’in madeni yağ üretimine 1994 yılında başladığını hatırlatarak “Opet petrolcülük AŞ. Oto yönetim yağları ve işbirliğine 2011 yılı itibariyle 180 personeliyle 63 milyon Euro’luk ciroya, Endüstriyel alandaki ortak şirketimiz Opet Fuchs A.Ş. ise 40 personeliyle 17 milyon Euro ciro’ya sahip şirketlerken, 2 Ocak 2012 tarihiyle Opet Fuchs A.Ş. çatısı altında birleştikten sonra sadece madeni yağ işiyle iştigal etmekteyiz. Bu süreden sonra 220 çalışana ve 80 milyon Euro’luk ciro hacmine sahip olduk. Bu seneki hedefimizde aşağı yukarı 100 milyon Euro’luk ciro civarında” diyerek Opet’in madeni yağ pazar payını düzenli olarak arttırdığını belirtti. Fuchs ile birleşmelerinin ardından ilk ürünlerini pazara sunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Seyhan “İki şirket arasındaki yeni işbirliğinin sektöre olumlu katkılarını görmeye başlıyoruz. Almanya’da geliştirip Türkiye pazarına sunduğumuz XTL teknolojisine sahip motor yağlarımızı, sahip olduğumuz geniş dağıtım ağı ve satış gücünü kullanarak piyasaya sunduk” dedi. “Ar-Ge çalışmalarına yönelik ciddi yatırımlarımız var”
Fuchs’un tamamen tek bir alana odaklanarak sadece madeni yağ üretimi yaptığını söyleyen Fuchs İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Alf Untersteller de şirketin bugünlere nasıl geldiğini şu şekilde anlattı: “İlk başta Rudolf Fuchs tarafından kurulan şirket şimdi bir aile şirketine dönüştü. Şu andaki Genel müdürümüzün dedesi olan Rudolf Fuchs, Pensilvanya’dan ve Amerika’dan madeni yağ alıp bisikletiyle kamyon şoförlerine ve Mannheim limanındaki gemilere satış yapıyormuş. Şirketin merkezi halen Mannheim’de ve Fuchs ilk günden itibaren kendilerini işine adamış insanların çalıştığı bir şirket.” İleri teknoloji kullanımlarının başarıya ulaşmalarında kilit etkenlerinden biri olduğunu vurgulayan Untersteller “Ar-Ge konusunda ciddi yatırımlarımız var. 350 kimyager, bilim adamı ve mühendis Ar-Ge konusunda çalışıyor. Üniversitelerle orijinal parça üreticileriyle bir arada çalışıyoruz. Biz teknolojiye yatırım yapmaya önem veriyoruz. Normal bir petrol şirketinde yaklaşık 200 farklı kimyasal formül yeterli oluyor. Bizde 10 bin farklı kimyasal formül kullanılıyor ve biz sabah akşam madeni yağ düşünüyoruz. Madeni yağ ile kalkıp madeni yağ ile yatıyoruz” diyerek madeni yağ konusunda uzmanlaştıklarını dile getirdi. Türkiye’nin hızlı büyüyen bir ülke olduğunu belirten Untersteller “Dünyada 35 milyon tonluk madeni yağ pazarı var. Türkiye’de yaklaşık 435 bin tonluk bir Pazar tahvili var yani Türkiye dünya pazarını yüzde 1.5’ini oluşturuyor. Türkiye’nin olduğu bölge Asya Pasifik en hızlı büyüyen ve en büyük pazarı oluşturuyor. Almanya ve kuzey Amerika gibi batı pazarları değer olarak artıyor ama hacim olarak küçülüyor. Dünyada birçok petrol üreticisi var. Ve madeni yağlar bu şirketlerin yüzde 1’ini oluşturuyor. Yani bu şirketlerin odaklandığı alan petrol. Opet ve Fuchs olarak başarılı bir işbirliğimiz var. Dünya çapında geliştirdiğimiz teknolojileri Opet’in pazarlama teknolojileriyle bir araya getirerek çok güçlü bir ekip oluşturup çok şey başaracağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu. “Performansı yükselten bir yağ”
Fuchs Global Otomotiv Ürün ve Ar-Ge Müdürü Matthias Spethmann de otomotiv yağları sektöründeki teknoloji liderliklerini Türkiye pazarındaki uzman bir ekiple birleştirmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, pazara sundukları ürün hakkında genel bir bilgi verdi. Spethmann,“Son dönemdeki yeniliklerimizden biri de XTL teknolojisidir. XTL teknolojisi, modern Start-Stop modern motorlu araçlar için gereken olağanüstü soğuk çalışma özellikleriyle birleşerek yüksek yakıt tasarrufu sağlıyor. Odak noktamız yetkili servisler, ticari filolar, inşaat ve madencilik sektörü ile akaryakıt istasyonları olacak. Hedefimiz, uzmanlık ve bilgiye değer veren bu müşterilere ulaşmak. Fuchs otomotiv yağları; tüm dünya orijinal ekipman imalatçıları tarafından tercih ediliyor. Gelecekte, üretimden çıktığında Fuchs yağı kullanmadan satışa sunulan araç sayısı çok aza inecek” dedi. Fuchs, kısa süre önce Daimler tarafından da ödüllendirildiğini söyleyen Spethmann sözlerini şu şekilde tamamladı:“Fuchs’un otomobil veya ağır ticari araç üreticileriyle birlikte özel olarak geliştirdiği yağları; motor, dişli kutusu, aks, otomatik şanzıman ve yağlanması gereken diğer otomobil parçalarının yüksek performans sağlamasını garanti ediyor. Birçok kez tedarikçi ödülüne sahip olan Fuchs, binlerce tedarikçi arasından en iyi 15 arasında yer aldığı için ödül kazandı.” Oya KAYA / Abdullah KARLIDAĞ www.tasimacilar.com 18.05.2012 / 13:55