Karel'in Araçlar için Geliştirdiği Akıllı Yan Görüş sistemi Büyük Ödül Kazandı

Karel'in Araçlar için Geliştirdiği Akıllı Yan Görüş sistemi Büyük Ödül Kazandı

Karel tarafından geliştirilen Akıllı Yan Görüş Sistemi araç sürücülerine büyük avantajlar sunuyor.

Karel, Elektronik Sanayi’nde yenilikçiliği ve yaratıcılığı desteklemek amacıyla düzenlenen TESİD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri’nde Büyük Firma dalında “Ürün Geliştirme Süreci” ödülüne layık görüldü. Karel ödülü Kara Taşıtları İçin Yeni Nesil Kamera Destekli Akıllı Yan Görüş Sistemi ile kazandı.

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği’nin (TESİD) 19’uncusunu gerçekleştirdiği Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri’nde Türkiye teknoloji sektörünün lider kuruluşu Karel önemli bir başarı elde ederek “Ürün Geliştirme Süreci” ödülünü kazandı. Büyük firma dalında verilen ödüle Karel, Kara Taşıtları İçin Yeni Nesil Kamera Destekli Akıllı Yan Görüş Sistemi ile layık görüldü.

Akıllı Yan Görüş Sistemi daha güvenli, daha çevreci ve daha performanslı

İki adet yan kamera, İki adet ekran ve 1 adet merkezi işlemci biriminden oluşan sistem, geri dönüş fonksiyonu, şerit değiştirme asistanı, uzaklık asistanı, kör nokta asistanı, görüş açısı ayarlama, ışık ve kirlilik engelleme, online ve offline kalibrasyon özellikleriyle güvenli ve konforlu bir sürüş sağlıyor.

Akıllı yan görüş sistemi, araç yan dikiz aynalarının yerine kullanılacak kameralarla araç aerodinamiğini ve sürüş güvenliğini geleneksel ayna kullanımına göre arttırmayı amaçlıyor. Sürücüye yardımcı olacak ve yan aynaları dijitalleştirecek bu mimari, araç aerodinamiğini arttırmasının yanı sıra araçtaki ses miktarını da azaltarak konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşatırken yakıt/enerji tüketimini de düşürüyor. Bu sistem ayrıca kamera görüntüsünü kullanarak sürücüye kör nokta uyarısı veriyor ve böylece özellikle yüksek tonajlı ticari araçlarda birçok kazanın önüne geçiyor. Görüntü işleme algoritmalarının araç üzerine eklenmesi ile Gelişmiş Sürücü Asistan Sistemi (ADAS) için temel teşkil edecek otomotiv standartlarına uygun mimari hayata geçmiş oluyor. Üzerine farklı algoritmaların ve sensör gruplarının da adapte edilebileceği bu yapı aynı zamanda kendisinden farklı ürünler türetilerek otomotiv sanayi veya savunma sanayi kara araçlarında da kullanılabilecek niteliktedir.

alper-sarikan.jpg

Aldıkları ödülden duydukları mutluluğu dile getiren Karel Ar-Ge Merkezi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Mühendislik Direktörü Alper Sarıkan şunları söyledi:

“Karel olarak kurulduğumuz günden bu yana geliştirdiğimiz teknolojilerle gerek kurumların gerekse şirketlerin hayatını kolaylaştırmak, onların hayatına değer katmak için çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmaların ödülle taçlanması bizi daha da mutlu ediyor ve yapacağımız çalışmalar için motivasyon sağlıyor. Otomotiv elektronik alanında yeniliklerin kullanıldığı önemli bir sektör. Biz de Karel olarak son yıllarda otomotiv elektroniği alanına giderek artan sayıda katma değerli çözüm geliştiriyoruz. Ödül aldığımız Akıllı Yan Görüş Sistemi’nin otomotiv sektörü için önemli bir değer yaratacağına inanıyorum. Bizi ödüle layık gören jüri üyelerine ve bu ödülde büyük katkısı olan çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.”

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.