Michelin, AVM ve üniversitelerde  Lastikte Doğru Hava Basıncı’nı anlatacak

Michelin, AVM ve üniversitelerde Lastikte Doğru Hava Basıncı’nı anlatacak

Michelin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Lastikte Doğru Hava Basıncı aktivitelerinde alışveriş merkezlerinin yanı sıra bu sene üniversitelerde de “Lastikte Doğru Hava Basıncı”nın önemini anlatacak.

Michelin’in, sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının trafikte yarattığı tehlikelere karşı bilinçlendirmek için başlattığı ve 2004 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri başladı. 19 Eylül tarihinde Ümraniye Meydan AVM ile başlayan “Lastikte Doğru Hava Basıncı”, Marmara Forum, Beylikdüzü Migros, İçerenköy Carrefour gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra bu sene üniversitelerde de yer alacak. Michelin “Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında; sürücülerin yalnızca birkaç dakikasını alarak, lastik hava basıncı ölçme işlemini uzman ekiplerince gerçekleştirecek ve ölçüm sonrasında araç üreticisinin tavsiyesine uygun olarak doğru hava basıncını ayarlayacak. Aktiviteyle geniş kitleleri güvenli ve ekonomik sürüş için bilinçlendirmeyi amaçlayan Michelin, trafik kazası risklerini de azaltmayı hedefliyor. Etkinlik kapsamında genç öğrencilere doğru hava basıncının önemini anlatacak olan Michelin, AVM’ler de düzenlediği etkinliklerle de çok çeşitli sürücü profiline ulaşmayı hedefliyor.


Dört araçtan ikisi tehlike seviyesinde
Michelin’in geçen sene düzenlediği aktiviteler kapsamında binek ve hafif ticari olmak üzere 4 bin 566 araçta yaptığı ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ etkinliğinde, 100 araçtan 58’inin düşük ya da yüksek hava basınçlı lastiklere sahip olduğu tespit etti ve sürücülerin yüzde 16’sının tehlikeli seviyede düşük havalı lastiklerle yolculuk yaptığı ortaya çıktı. 2010 yılın ise 3 bin 880 araçta yapılan hava basıncı kontrol etkinliğinde ise düşük hava basıncına sahip araç sayısının yüzde 43 olduğu tespit edildi. Düşük hava basıncı neden tehlikeli?
Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin aşırı esneyerek ısınmasına ve bununla birlikte temas yüzeyinin bozularak yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Eksik basınçlı lastikler, ıslak zeminde daha ciddi sorunlara yol açıyor. Diğer bir ifadeyle, basınç ne kadar az ise lastiğin yolla teması da o kadar az oluyor ve bu da araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açabiliyor. Lastikler, taşıt ile yol arasındaki tek temas noktasını oluşturdukları için, yol güvenliği ve yakıt ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Eksik hava basıncında kullanılan lastikler ise, yol tutuşunu azalttığı gibi direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur, Islak zeminde fren mesafesinin daha uzun olmasına yol açtığı gibi, aşırı sıcaklarda patlama riskini de yaratıyor ve trafik kazaları kaçınılmaz oluyor. Lastik hava basıncı aracı her yönüyle etkiliyor
Lastik hava basıncı, karayolu güvenliği kadar ekonomik araç kullanımını da doğrudan etkiliyor. Hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelenmesi daha fazla tüketime neden oluyor. Eksik hava basıncı lastiklerde hızlı aşınmaya da yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30’a varan oranda azaltıyor. Sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri konusunda uyaran Michelin, lastiklere en az ayda bir kez ve uzun yolculuklar öncesinde araç üreticilerinin tavsiyesine uygun olarak hava basılmasını öneriyor. www.tasimacilar.com 21.09.2012 / 16:50