Pirelli ağır vasıta 01 serisi lastikleri etiketleme uygulamasında en iyi değerleri aldı

Pirelli ağır vasıta 01 serisi lastikleri etiketleme uygulamasında en iyi değerleri aldı

Avrupa Lastik Etiketleme Yönetmeliğine göre Pirelli’nin İzmit tesislerinde üretimi gerçekleştirilen çevre dostu 01 serisi ağır vasıta lastikleri en iyi değerleri aldı.

Temmuz ayından itibaren üretilen, Kasım 2012 tarihinden itibaren de pazara sunulan lastikleri kapsayan Avrupa Lastik Etiketleme Yönetmeliği’ne göre, Pirelli’nin yeni nesil çevre dostu 01 serisi ağır vasıta lastikleri, ıslak zemin ve dönme direnci özellikleri ile en iyi değerleri alarak rakiplerini geride bıraktı.

2012 yılında Türkiye’de yürürlüğe giren Avrupa Lastik Etiketleme Yönetmeliğine göre Pirelli’nin İzmit tesislerinde üretimi gerçekleştirilen çevre dostu 01 serisi ağır vasıta lastikleri en iyi değerleri aldı. 01 serisinin en yeni üyesi treyler ve semi-treyler için özel olarak üretilen ST:01 lastiklerinin 19,5” ve 22.5” jantlarda bir ölçü dışında bütün ölçülerde, ıslak zeminde yol tutuşu “A” etiket değeri, FH:01 ön aks lastiklerinin birçok ölçüsü ise dönme direncinde “B” etiket değeri aldığı belirtildi.

Islak zeminde yol tutuş özelliğinin, yağmurlu havalarda fren mesafesini ortaya koymasıyla bir lastiğin en önemi güvenlik kriterlerinden birini oluşturduğunun altı çizilen açıklamada, C ve B etiket değerlerine sahip ağır vasıta lastikleri arasında yüzde 17’ye kadar fren mesafesi farkı bulunabildiği belirtildi. Her bir etiket değeri arasındaki farkın, 80 km/s hızda, ıslak zeminde, fren mesafesinde yaklaşık 2,6 metre azalma veya artış anlamına geldiği de ifade edildi.

Pirelli AR-GE direktörü Maurizio Boiocchi, lastik etiketleme uygulaması ile ilgili olarak: “Yeni Avrupa lastik etiketleme yönetmeliği tüketiciler açısından lastiklerinin dönme direnci, gürültü ve ıslak zemin fren mesafesi özelliklerini tanımaları açısından çok önemli bir fırsat sunuyor. Bu, tüketicilerimize lastikleri en iyi şekilde değerlendirmelerini ve seçim yapmalarını sağlıyor. Ancak, bir lastiğin tüm özelliklerinin ortaya konması pek mümkün olamıyor. Bir lastiğin tüm parametrelerinin değerlendirilmesi için kuru zemin fren performansı, ıslak-kuru zeminde ve virajlarda yol tutuş özelliklerinin de değerledirilmesi gerekiyor. Etiketler aynı zamanda kilometre performansı ve ağır vasıta için önemli bir kriter olan kaplanabilirlik özellikleri ile ilgili bilgi içermiyor. Kış lastikleri için ise herhangi bir kriter yer almıyor. Bu nedenle tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için uzmanların tavsiyeleri hala önem taşıyor” şeklinde konuştu. 


 


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.