Shell’den Güvenli Trafik Projesi’ne Dev Destek

Shell’den Güvenli Trafik Projesi’ne Dev Destek

Güvenli Trafik Projesi Shell’in de desteği ile Kocaeli’de uygulanmaya başladı. Son iki yılda 95 bin kişiye yol emniyeti eğitimi veren projenin amacı emniyet kemeri kullanımının yaygınlaşması ve hız sınırlarına uyulması olarak belirlendi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, trafik kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmaların azaltılması için 2011-2020 dönemini “Yol Güvenliğinde Eylem 10 Yılı” olarak ilan etti. Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle yürütülen “Güvenli Trafik Projesi” ile emniyet kemeri kullanımının yaygınlaşması ve hız kısıtlamalarına uyulması hedefleniyor.

Kocaeli’nde ilk adım atıldı

Proje kapsamında uygulama alanı olarak dört pilot bölge belirlendi. Bu pilot illerden biri olan Kocaeli’de düzenlenen basın toplantısıyla proje tüm detayları ile anlatıldı. Düzenlenen toplantıya başta Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Güni, Kocaeli Emniyet Müdürü Hulusi Çelik olmak üzere Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Fatih Vursavaş, DSÖ Temsilcisi ve Proje Koordinatörü Serap Şener ve Küresel Yol Güvenliği Ortaklığı Temsilcisi Filiz Hösükoğlu katıldı. Basın toplantısında alkol gözlüğü, emniyet kemeri deneyimletme ve devrilme simülatörleri ile katılımcılara eğitim verildi.

Erdem: ‘Yaşama Sözümüz Var’

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye’de 90’ıncı yılını kutlayan Shell’in ‘Yaşama Sözümüz Var’ sloganı altında projeye katkı sağlayacağını belirterek şunları söyledi: “Shell için emniyet vazgeçilmez bir önceliktir. Faaliyetlerimizde, çalışanlarımızın ve tüm iş ortaklarımızın emniyet kurallarını uygulamasını gözetiyoruz. İnsan hayatına verdiğimiz değer bizi bu konuda aktif olarak çalışmaya teşvik ediyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde emniyet kemerinin hayati önemi, güvenli sürüş gibi konularda yürüttüğümüz bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarına son iki yılda 95 bin sürücü katıldı. Bu çalışmalarımızla ‘Yol Güvenliğinde Eylem 10 Yılı’ programına katkı sağlıyoruz. Kocaeli, Shell faaliyetleri içinde büyük bir öneme sahip. Derince tesisimizden 46 ülkeye madeni yağ ve gres ihracatı gerçekleştiriyoruz. Kocaeli’de başlayan Güvenli Trafik Projesi’ne verdiğimiz destek, 90 yıldır kararlılıkla sürdürdüğümüz değer yaratma anlayışımızın güzel bir örneğini oluşturuyor’dedi.

Eğitim çalışmaları sokağa inecek

Kocaeli’nde ilk ayağı düzenlenen ‘yol emniyeti projesi’ kapsamında, sürücü kurslarındaki öğretmenlere ve ilk öğretim öğrencilerine yönelik yol emniyeti eğitimi çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu çalışmalarda gönüllüler görev alacak. İletişim çalışmalarıyla da, kısa mesafeli yolculuklarda ve arka koltukta da emniyet kemeri takılması çağrısında bulunulacak. Ayrıca tüm Türkiye genelinde Shell istasyonlarında özel afişler ve broşürlerle emniyet kemeri konusunda bilinçlendirme çalışması yürütülecek. “Arka Koltukta Emniyet Kemerinizi Takın. Yaşama Sözünüz Olduğunu Unutmayın” ve “Kısa Mesafede Emniyet Kemerinizi Takın. Yaşama Sözünüz Olduğunu Unutmayın” yazılı çıkartmalar dağıtılacak.


 


 


 


 


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.