Türk ve İtalyan rakipler ortak oldu

Türk ve İtalyan rakipler ortak oldu

Jantsa ile dünya pazarındaki rakibi İtalyan firması CLN, yüzde 50'lik payla ortaklaşa kurdukları JMW çatısı altında Aydın'da yılda 3 milyon adet jant üretmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük jant fabrikalarından biri 36 milyon Avroluk yatırımla aydın’a kurulacak. İtalyan CLN ile Türk Jantsa ortaklığında kurulacak fabrika Ekim 2012'de deneme üretimine başlayacak. Binek araç ve ağır vasıtalar için jant üretecek fabrika, 400 kişiye istihdam sağlayacak. Türk - İtalyan ortaklığındaki JMW fabrikasının hedefi bir yılda 25 milyon Euro’luk ihracat ve 50 milyon Euro’luk ciro. 35 yıldır otomotiv yan sanayisi ve savunma sanayisi için jant üreten ve beş kıtada 80 ülkeye ihracat yapan Jantsa ile dünya pazarındaki rakibi İtalyan CLN, yüzde 50'lik payla ortaklaşa kurdukları JMW çatısı altında Aydın'da yılda 3 milyon adet jant üretmeye hazırlanıyor. 36 milyon Avroluk dev yatırımla kurulan JMW'nin Aydın'da inşaatı tamamlanmak üzere olan fabrikası, deneme üretimine Ekim 2012'de başlayacak. Çerçioğlu: "Yıllardır rakiptik, şimdi ortak olduk."
Jantsa Genel Müdürü ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, 2008'deki ekonomik krizde güç birliği yapma kararı aldıkları CLN ile ortaklaşa kurdukları JMW'nin Türkiye'ye dünyanın en büyük jant fabrikalarından birini kazandıracağını belirtti. 8 bin çalışanı ve 1,7 milyar euro cirosu bulunan CLN ile Jantsa'nın son 10 yıllık büyüme trendlerinin paralellik gösterdiğini dile getiren Çerçioğlu, fabrikanın Aydın'ın Umurlu beldesinde 20 bin metrekarelik alana inşa edildiğini açıkladı. Magnetto: "Türkiye’de İtalya’nın iki katı araç üretiliyor."
İtalyan ortak CLN Group Yönetim Kurulu Başkanı Gabrielle Perris Magnetto, Jantsa'nın hızlı ve istikrarlı büyüme grafiğinden etkilendiklerini ifade ederek "Uluslararası arenadaki en önemli rakibimizle ortak olmak güzel. Bizim gibi aile şirketi olan Jantsa, sektörde önemli bir konuma sahip. Kendileriyle ortak olmaktan ve Türkiye'de bulunmaktan son derece mutluyuz." şeklinde konuştu. Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşundan biri olmuş Jantsa, 2010'da yüzde 90 büyümüş, 2011'de genişlettiği ürün gamıyla alanında dünyanın en geniş ürün yelpazesine sahip şirketi konumuna gelmişti. www.tasimacilar.com 13.08.2012 / 15:30