Zorlu kış koşullarında kış lastiği önemli

Zorlu kış koşullarında kış lastiği önemli

Goodyear, Türkiye’de güvenli sürüş ve yol güvenliği çalışmaları kapsamında, ülke genelinde belirli alışveriş merkezlerinde (AVM) araç lastiklerinin önemine dikkat çekti.

Tüketicilere, zorlu hava şartlarında kullanacakları kış lastikleri konusunda önemli bilgilerin aktarıldığı aktivitelerde 20 bin aracın lastik diş derinliği ölçümleri gerçekleştirildi. Dünyanın 110 yılı aşkın süredir en büyük lastik üreticilerinden Goodyear, Türkiye genelinde belirlenen alışveriş merkezlerinde kurulan standlarda, sürücülere kış lastiklerinin kullanımı ve Goodyear’ın güçlü kış serisi UltraGrip lastikleri hakkında bilgi verdi. “Lastik diş ölçümleri”nin de yapıldığı aktivitelerde, yaklaşık 20,000 aracın lastik diş derinlik seviyeleri tespit edildi ve araç sahipleri bilgilendirildi. Goodyear’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştiridiği bu çalışmalar kapsamında, sonuçların, yaz döneminde elde edilen sonuçlara göre daha olumlu olduğu görüldü. 2011 yaz döneminde yapılan ölçümlerde her 100 araçtan 4’ünün lastikleri tehlike seviyesinde iken bu sene tüketicilerin araç lastikleri konusunda daha özenli olduğu ve her 100 araçtan sadece 3’ünün tehlike sınırında bulunduğu açıklandı. “Zorlu kış şartlarında güvenliğiniz için kış lastikleri kullanın”

Goodyear Türkiye Pazarlama Direktörü Sibel RAİF, Goodyear’ın her zaman tüketicilerini bilinçlendiren, eğitici bir rol üstlendiğinin altını çizerek, “Tüketiciler; araçları için en doğru lastiği seçerken, güvenlik ve performans özelliklerinin yanı sıra; araçlarının teknik özelliklerini, yol koşullarını ve sürüş alışkanlıklarını da değerlendirmelidir. +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiği kullanılması güvenlik için çok önemlidir. Biz Goodyear olarak, bu aktivitelerimizle, tüketicilerimizi hem araçları için doğru lastik seçimi ve güvenli sürüş, hem de zengin kış serisi UltraGrip lastiklerimiz hakkında bilgilendiriyoruz” dedi. Goodyear olarak Türkiye pazarındaki son kullanıcılar arasında yaptıkları araştırma sonuçlarına değinen Raif, “Yol koşullarına bağlı olarak yanlış lastik seçimi, sürücülerin hem kendilerini hem de diğer araçları riske atmalarına neden olur. Tüketicilerin kış lastiğinden beklentilerinin ilk 3 sırasında “güvenlik” yer alsa da, kış lastiği kullanımı 2011 yılında toplam Türkiye binek lastik pazarının sadece yüzde 13,4’ünü oluşturdu. Bu rakam, Türkiye binek kış lastiği pazarında, adetsel olarak 2010’a göre yüzde 10,4’lük bir artışı ifade etse de, hâlâ Avrupa’nın önemli ölçüde altındadır ve Türkiye’de kış aylarında yol güvenliği konusunda bilinci artırmak gerektiğinin somut bir kanıtıdır” dedi. Kış koşullarında, kış lastiği kullanın!
Kış şartlarında düşen hava sıcaklığı ve buzlanma aracın yola tutunmasını ve kontrolünü güçleştirir. Gölge alanlarda, köprü ve viyadüklerde, geceleri ve sabah saatlerinde gizli buzlanma ihtimali yüksektir. +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda normal lastikler sertleşir ve yol tutuşları azalır. Kış lastiklerinin özel bir hamurla yapılmış olması, sertleşmesini engeller ve direksiyon hakimiyetini yaz lastiklerine göre yüzde 25 artırır. Yapılan araştırmalar, kış aylarında buzlanma, kar, ıslak ve kaygan yol şartlarının ciddi kazalara neden olduğunu ve Türkiye’de kış lastiği kullanımının hayati önem taşıdığını göstermiştir. www.tasimacilar.com 20.02.2012 / 12:58