Alanya ulaşım esnafı 'Böyle giderse kontağı kapatacağız'

Alanya ulaşım esnafı 'Böyle giderse kontağı kapatacağız'

Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamların ardından Alanya’da faaliyet gösteren çok sayıda özel halk otobüsü esnafı artan maliyetler nedeniyle isyan bayrağını çekti.

Akaryakıt fiyatlarına son aylarda gelen zamlar ile birlikte motorin fiyatlarının 18 liraya dayanması sonrası, esnafın dayanacak gücü kalmadı. Kentte toplu taşıma hizmeti sunan esnafın, artan maliyetler, akaryakıt, yedek parça, işçilik, bankalara ve petrol istasyonlarına olan borçlar nedeniyle iş yapamaz hale geldi. Çaresiz kaldıklarını belirten esnaf, kazançların her geçen gün biraz daha eridiğini gelen her zamla birlikte iş yapmalarının güç olduğunu kaydettiler.

‘TOPLU TAŞIMA ESNAFI DESTEK BEKLİYOR’

Toplu taşıma esnafı tamamen batmış durumda olduğunu belirten Alanya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Kerim Akıllı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve hükümetin artık seslerini duymasını istedi. Akıllı, “Akaryakıta yapılan zamlar halk otobüsü şoförlerini çok zorluyor. 1 kilometre yolun masrafı bize şuan masrafı 11 lira 50 kuruş. Biz bu işin içinden nasıl çıkacağız. Esnafların artık dayanacak gücü kalmadı. Biz esnafımızın sonuna kadar arkasındayız. Antalya Büyükşehir Belediyesi karar alırken Alanya'yı da dâhil ediyor ama Alanya'ya en ufak bir katkısı yok. Şuan Antalya'daki otobüsler öğrencileri 3,65 TL'ye taşıyor, Alanya'daki otobüsler ise 2,65 TL'ye taşıyor. Büyükşehir Antalya'daki esnafa 1 TL destek veriyor. Ancak Alanya esnafı en ufak destek yok. Esnafımız pandeminin en yoğun olduğu 2020'de bile bu kadar zor durumda düşürmemişti. Çünkü akaryakıt fiyatları bu kadar pahalı değildi. Benzine dün akşam zam geldi, yarın yine zam gelecek. Böyle giderse benzini 20 TL’ye alacağız. Biz daha önce 4 lira 10 kuruşa taşıma yaparken benzin 6 lira 80 kuruştu. 2 yolcudan aldığımız parayla 1 litre mazot alıyorduk. Şuan ise biz 4 yolcudan aldığımız parayla 1 litre benzin alamıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ve hükümetin artık sesimizi duymasını istiyoruz. Hükümetin toplu ulaşım vergisini, toplumu ulaşım esnafına indirimli fiyatlarda akaryakıt vermesi gerekiyor. Başka türlü esnaf bu yükün altından kalkamaz. Toplu taşıma esnafı tamamen batmış durumda” dedi.

‘ESNAFIN ARTIK DAYANACAK GÜCÜ KALMADI’

Esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını belirten Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Paşa Özkan, “Alanya’da halk otobüsü esnafı çok zor günlerden geçiyor. Esnafın artık dayanacak gücü kalmadı. Sadece zamla bu işin çözüleceğini inanmıyorum. Zam yapılması durumunda yolcularımızı kaybedeceğiz. Bu nedenle Antalya Büyükşehir Belediyesi ve hükümetten destek istiyoruz. Esnaflar artık kendi ceplerinden para ödüyorlar. Esnaflar petrollere borçlanmaya başladı. Halk otobüsleri yakında yolda kalmaya başlayabilir. Halk otobüsü kart sistemini ilk Alanya başlattı. Şu anda Antalya Büyükşehir Belediyesi diğer ilçelere destek veriyor ancak Alanya herhangi bir destek alamıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten bu konuda destek bekliyoruz. Ayrıca taşıma esnafına ocak ayında ek ödenek yapılacağı söylenmişti ancak üzerinden 1 buçuk ay geçmesine rağmen hala bir sonuca ulaşamadı. Taşıma esnafına destek gelmediği takdirde taşıma durma noktasına gelecek” diye konuştu.

alanya-city-bus-1.jpg

‘HALK OTOBÜSLERİ YAKINDA YOLDA KALACAK’

Halk otobüsü şoförü Şükrü Kara, “Toplu taşıma esnafı olarak bütün sermayemizi bitirdik. Bankaya kredi borcu olmayan esnaf yok. Antalya Büyükşehir Belediyesi bize hiçbir şekilde yakıt desteği sağlamadı. Akaryakıt fiyatları bu gece gelecek olan zamla birlikte 20 TL’ye dayandı. Şu anda bir yolcunun bize maliyeti 9,50 TL. Akaryakıt fiyatlarıyla kıyasladığımız zaman bir yolcunun 8 TL öğrencinin ise 5 TL olması gerekiyor. Böyle giderse arabaların mazotu bitecek biz de yolda kalacağız” dedi.

‘BÖYLE GİDERSE KONTAĞI KAPATACAĞIZ’

Halk otobüsü şoförü Mustafa Şahin, “Halk otobüsü esnafı olarak daha önce bu kadar rezillik çekmemiştik. Şu anda çok kötü durumdayız ve hiç bir destek görmüyoruz. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek seçim zamanı birçok söz vermişti. Ancak verilen sözlerin hiçbirini yerine getirmedi. Böyle giderse taşıma esnafı kontağı kapatacak” ifadelerini kullandı.

‘ANTALYA BŞB TOPLANTI TALEBİMİZİ SÜREKLİ ÖTELİYOR’

Halk otobüsü şoförü Serkan Göktepe ise, “2019 yılında halk otobüslerini birleştirdikleri zaman bizden 200 bin TL birleşme parası aldılar. Antalya Büyükşehir Belediyesi benim 5 yıllık kazancımı benden aldı. Bize bu paradan daha çok kazanacağımızı vaat ettiler. Bugün benim aylık kazancım sıfır. Kendi aracım vardı satmak zorunda kaldım. Alanya’daki oda başkanımız ve kooperatif başkanımız Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden 1 aydır toplantı talep ediyor ancak sürekli öteliyorlar. Artık bıçak kemiği geçti. Bir an önce çözüm bekliyoruz” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.