Bakan Yazıcı’nın Yolu Artvin’e Düştü

Bakan Yazıcı’nın Yolu Artvin’e Düştü

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Artvin'in Borçka ilçesi Muratlı köyüne giderek, açılması planlanan Muratlı Kara Hudut Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunduktan sonra Sarp sınır kapısında incelemelerde bulundu.

Yazıcı'ya Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Rize Valisi Nurullah Çakır, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta eşlik etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, köylünün isteklerini Güreşen köyü ve çevresinde bulunan 11 köy sakinleri adına o bölgede yaşayan maden mühendisi ve aynı zamanda Ak Parti İl Yöneticisi İlker Özkan'dan dinledi. Güreşen köyü ve çevre köylerini kapsayan haritayla Bakan Yazıcı'ya anlatan Özkan "2002 yılında Muratlı barajının tamamlanmasından önce projesi yapılan fakat hükümet değişikliği ve bakan değişikliği nedeniyle 10 yıldır askıya alınan bu proje 11 köyü mağdur etmiştir. Güreşen köyü ve etrafındaki 11 köy Muratlı barajının havzası nedeniyle Borçka ilçe merkezine gidiş, geliş olmak üzere 25 kilometre uzaklaşmıştır. Bu projeye ne DSİ ne de, Karayolları sahip çıkıyor. İkisi de bir birine pas atıyor" dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise, "İlgili bakan arkadaşıma bu konuyu ileteceğim" diye konuştu.


Cankurtaran Tünelinde incelemelerde bulundu

Cankurtan Tüneli'nin bitirilmesi ile Borçka- Hopa arasındaki mesafe 12 kilometre kadar kısalacak. Bunun zaman itibariyle sağladığı kazanım 20-22 dakika dolayında" dedi.

Yazıcı, daha sonra yapımı devam eden Cankurtaran Tüneli'ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Tünel ziyaretinin ardından açıklama yapan Yazıcı, Cankurtaran Tüneli'nin yıllardır yapımı hayal edilmiş fakat gerçekleştirilememiş olduğunu ifade ederek, "12 Haziran 2011 seçimleri öncesi, bölgede bu tünelin temelini seçim yatırımı olarak göstermelik olarak atıldığı, inşaatın başlamadığına dair bir dedikodu kulaktan kulağa dolaştırılıyordu. Aradan 1,5 yıl geçti, buradayım ve tünelin içinin büyük bir kısmını araçla dolaştık. Müteşebbisi, müteahhidi ile gerçekten gurur duyduğumuz bir proje. Ovit Tüneli hariç en uzun iki tüplü bir tünel. Tüplerden bir tanesi 5 bin 250 metre uzunluğunda, iki tüpün uzunluğu ise 10 bin 500 metre. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Tünel 2014 yılının ilk çeyreğinde veya ilk yarısında bitirilmiş olacak. Bu tünelin bitirilmesi ile Borçka- Hopa arasındaki mesafe 12 kilometre kadar kısalacak. Bunun zaman itibariyle sağladığı kazanım 20-22 dakika dolayında. 20-22 dakika deyip geçmeyin, bu güzergahta seyredecek araçların tükettikleri yakıt, amortisman, harcadıkları zaman hesap edildiğinde Türkiye ekonomisine ve bu yolu kullanacak bütün hareketli insanlara ne kadar büyük bir kazanım sağlayacağı görülecektir" şeklinde konuştu.

Gürcistan'a Kimlikle Geçiş Harcı 15 Liraya Çıkıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Sarp Sırın Kapısı'ndan Gürcistan'a kimlikle geçiş harcının 1 liradan 15 liraya çıkarılacağını açıkladı.

Artvin'in Borçka İlçesi'ndeki Muratlı Köyü'nde yeni sınır kapısı açılması planlanan bölgede incelemelerde bulunan Bakan Yazıcı, daha sonra Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'na gitti ve Artvin Valisi Necmettin Kalkan'dan bilgi aldı.


Gürcistan’a yeni kapı

Gümrük sahasındaki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, 2012 yılı itibariyle Sarp Sınır Kapısı'ndan 5 milyon 600 bin kişinin karşılıklı giriş çıkış yaptığını anlattı. Kapıdan daha önceki geçişlerde bir karmaşa yaşandığını fakat yapılan yeni düzenlemelerle giriş çıkış hizmetinin kaliteli hale geldiğini ifade eden Yazıcı, Gürcistan'a Muratlı'da yeni bir sınır kapısı açmayı planladıklarını belirtti.

Nüfus cüzdanı ile geçiş 1 liradan 15 liraya çıktı

Türkiye'den Gürcistan'a nüfus cüzdanı ile geçişte Türk vatandaşlarından alınan 1 lira harcın artırılacağını da ifade eden Bakan Yazıcı şunları söyledi: "Bu konuyu Bakanlar Kurulu'na taşıdım. Başbakanımızın da olurunu aldık. Bugün yarın Meclis'e sevk etmek üzere olduğumuz bir kanun tasarısı var. O tasarıda bu konuyu düzenledik. Kimlikle geçişlerde de, pasaportlu geçişlerde alınan harca benzer oranda harç alınacak. Ayrıca, gerekli görülmesi halinde harç miktarını sıfıra kadar indirme yetkisinin de Bakanlar Kurulu'na verilmesi düzenlemede yer alacak. Yapılacak düzenleme ile kimlikle geçiş 15 liraya çıkacak."

Bakan Yazıcı, son olarak bin 780 gümrük personeli alımı yaptıklarını belirterek 2014 yılında gümrükler kısmında personel sorunu kalmayacağını sözlerine ekledi.

Hayati Akbaş 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.