Bursa Nostaljik Tramvayın temeli atıldı

Bursa Nostaljik Tramvayın temeli atıldı

Kent içi ulaşımına alternatif çözümler üreten bursa büyükşehir belediyesi tarafından projelendirilen nostaljik tramvayın temeli törenle atıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşımına alternatif olarak üretilen, Cumhuriyet Caddesi Nostaljik Tramvay Hattı’nın temeli törenle atıldı. Gökdere Meydancık Köprüsü’nden başlayarak Yeni Cumhuriyet Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’ni takiben Tarihi Hanlar Bölgesi’nin ortasından geçerek Zafer Plaza’ya kadar ulaşacak olan nostaljik tramvay hattı toplam 1,5 kilometreden oluşacak. Tramvayların geçtiği güzergahlar araç trafiğine kapatılarak, Cumhuriyet Caddesi boydan boya yaya aksına ve cazibe merkezine dönüştürülmüş olacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Meydancık Köprüsü üzerinde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada 2011 yılının ilk iki gününü iki yeni projenin temelini atarak geçirdiklerinin altını çizdi. “Bursa kabuk değiştiriyor” Başkan Altepe, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmak üzere olan Ulucami ve Hanlar Bölgesi’ni canlandıracak olan bir işin adımını attıklarını kaydetti. Nostaljik Tramvay Projesi ile Cumhuriyet Caddesi ve civarındaki çarşının dünyanın ve Türkiye’nin en güzel çarşısı haline geleceğini belirten Başkan Altepe, bugüne kadar yapılan çalışmalarla Türkiye’de örnek bir çarşı olan Bursa çarşısının bu projeden sonra dünyaya örnek bir çarşı haline geleceğini söyledi.


Nostaljik tramvayın bu bölgeye kent aksesuarı olarak konulduğuna vurgu yapan Başkan Altepe, iki tramvayın karşılıklı olarak çalışacağını söyledi. Başkan Altepe, bu proje ile Bursa Çarşısı, Kayhan ve Reyhan ile Tarihi Hanlar Bölgesi’nin canlı bir alan olmasını sağlamak istediklerini kaydetti. Cumhuriyet Caddesi’ni önemli bir yaya bölgesi haline getirerek örnek bir çarşı ortaya çıkarmak istediklerine işaret eden Başkan Altepe, “Alman malı olan 1952 model olan tramvaylar en son İstanbul Kadıköy – Moda hattında çalıştı. 3 adet tramvay şu anda kendi atölyelerimizle yenileniyor. 10 metre boyunda ve 750 voltluk enerji ile çalışacak tramvaylar Cumhuriyet Caddesi ve Hanlar Bölgesi’ne prestij katacak. Hangi uzman ve uluslar arası otorite ile görüşsek bu çalışmaya çok büyük önem veriyorlar” dedi. Nisan ayında hizmete açılacak Hedefin şehir merkezindeki trafiğin azaltılması olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Yıl içinde inşaatına başlayacağımız Santral Garaj Heykel tramvay hattı ile kent merkezindeki araçlar da azalmış olacak. Cumhuriyet Caddesi’ni örnek bir proje haline getirerek daha sonra diğer caddelerde de bu sistemi uygulamak istiyoruz. Başlangıçta sıkıntılı bir süreç gibi görünebilir. Ancak Ünlü Caddesi ve Nalbantoğlu gibi örnekler var. Hedefimizde Kurtuluş Caddesi de var. Dün Altıparmak Semti’nde bir yeniliğin temelini attık. Bugün Cumhuriyet Caddesi’nde temel atılıyor. Bursa kabuk değiştiriyor. Hızlı bir çalışma ile bu tramvayların Nisan ayında hizmete girmesi gerçekleştirilecek. Diğer taraftan bölgedeki cephe düzenleme çalışmaları için ihale çalışmaları da sürüyor” şeklinde konuştu. “Hızlı trende Bursa’da unutmadık” Törene katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik ise Türkiye’nin hızla demir ağlarla örüldüğüne işaret etti. Bakan Çelik, “Ankara – Eskişehir hızlı tren hattı başladı. Eskişehir – İstanbul hattı 1,5 yıl sonra hizmete geçecek. İstanbul’dan Konya’ya hızlı trenle gidebiliyorsunuz. Sivas hattı ve Bakü hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bursa ilavesini de ihmal etmedik. Bursa – Osmaneli hızlı tren hattı ihalesi gerçekleşti. Bursa da bu hatta dahil edildi. 90 yıl önce söylenenlerin lafını etmek değil icraat yapmak lazım” şeklinde konuştu.
www.tasimacilar.com