DAİB Başkanı Şengel; ”2023’te bölge ihracat hedefi 8-10 milyar dolar”

DAİB Başkanı Şengel; ”2023’te bölge ihracat hedefi 8-10 milyar dolar”

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği, Habur Sınır Kapısı üzerinden ihracat gerçekleştiren ihracatçılarla Silopi’de bir araya geldi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği, bölge illerinde yerleşik üreticilerin ihracata yönlendirilmesi, bölge işadamlarını ve ihracatçılarını bilgilendirmek, bölgeden komşu ülkelere yapılan ihracatı artırmak, bölge ekonomisini canlandırmak, bölge ihracatını ve ihracatçısını, dış ticarette karşılaştığı sorunları doğrudan ve yerinde tespiti ve bunların çözüme kavuşturulması için düzenlenen seminere Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Cemal Şengel, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, Silopi Kaymakamı Bünyamin Yıldız, Cizre Kaymakamı Ali Sağlam, Habur Gümrükler Başmüdürü Rifat Bolat, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Silopi İthalat-İhracat ve Sınır Ticareti Derneği (SİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Acil Sarboğa katıldı.


“Gümrükte Kullanılan Belgeler, İhracat Mevzuatı-İhracatta Kullanılan Belgeler, İhracata Yönelik Devlet Yardımları ve İran-Irak-Suriye Ülke Masaları Tanıtımı” konulu “Bilgilendirme Semineri”nde eğitimci olarak Gümrük Müşaviri-Öğretim Görevlisi Ahmet Özken, İGEME Uzmanı Oğuz Kuyumcu, İGEME Uzmanı Yusuf Türkoğlu ve İGEME Uzmanı Ahmet Küçükaslan bulundu.


Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Cemal Şengel; 22 Kasım’da Silopi ihracat bürosunun hizmet vermeye başladığını hatırlatarak bölge ihracatına değindi. Yapılan kanuni değişiklikler sonucu 2009’un bölge ihracatı için sıkıntılı geçtiğini hatırlatan Şengel, 2010’da birlik kanalıyla yapılan ihracatta bir miktar gerileme olmasına karşın, hizmet götürülen yerlerin arttığını belirtti. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bölgeden 8- 10 milyar dolar ihracat hedefleniyor Şengel, “Mevcut ihracatçıların, dış ticaretle ilgili firma ve kuruluşlarda çalışan elemanların bu konudaki bilgi ve becerilerini geliştirmek, ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkıda bulunarak ihracat rakamlarına ve ihracat camiasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıldönümü için bölge için hedeflenen 8 - 10 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş de Habur’daki sorunları çözmek için çözüm odaklı toplantıların düzenlendiğine dikkat çekti. Geliş; “Bu ilgi için başta Valimiz olmak üzere Habur mülki idare amiri ve Habur Gümrükler Başmüdürümüze huzurlarınızda sonsuz teşekkür ederiz." dedi. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen seminer sonunda İhracatçılar Birliği İrtibat bürosunun Silopi’de kurulmasında emeği geçen yetkililere plaketler verilirken katılımcılara da sertifikaları verildi.


 


 


 


 


Halil COŞKUN/ŞIRNAK AJANS-Silopi/Şırnak www.tasimacilar.com