Doğu Karadeniz’den Uzakdoğu çıkarması

Doğu Karadeniz’den Uzakdoğu çıkarması

Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Artvin ve Rize İl Vali ve Belediye Başkanları ile TSO başkanları ve İş dünyası Çin’e çıkartma yaptı.

Türkiye’de 26 ayrı bölgede oluşturulan Kalkınma Ajansları bulundukları bölgenin kalkınması ve gelişmesi için çalışma programlarını hayata geçiriyor. 26 ajanstan biri olan kısa adı DOKA olan Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma Ajansı ’da kapsadığı altı il Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Artvin ve Rize illerinin bir bütün olarak gelişmesi için çalışmalarını devam ettiriyor.

Çin ve Singapur temasları hakkında bilgi veren Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Çelebi, Singapur’un lojistik merkezinin Karadeniz Bölgesi için bir örnek olduğunu ifade etti. Sıngapur’da temaslar
Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Singapur Ekonomik Kalkınma Kurumu ile de birer toplantı yapıldığını anımsatan Çelebi, Biyopolis Bilim Merkezi’nde de temaslarda bulunulduğunu aktardı. İşadamlarının Keppel Seghers ve Sembcorp , Sentosa Development Corporation, Jurong Consultant Copmany şirketleri yanı sıra DBS ve UOB Bankaları ile de görüşerek bazı tesislerde incelemede bulunduğunu kaydetti. Singapur’da mobilya fuarına heyetin katıldığını aktaran TTSO Yönetim Kurulu Erkut Çelebi, Singapur İş Federasyonu ile bir araya gelindiğini, Singapur limanı ve liman idaresi ile de görüşmede bulunulduğunu kaydetti. “Singapur Limanı, lojistik merkez için bölgemize örnek oldu”
Çelebi, bilgilendirmesine şöyle devam etti:“Dünyanın ikinci büyük limanı olan Singapur limanı ve idaresi ile heyet olarak görüştük. Karşılıklı fikir alış verişinde bulunduk. Singapur limanı lojistik merkez bağlamında görülmeye değer bir limandı. Lojistikle bütünleşmiş, iş dünyasının, ihracatın, ticaretin, sosyal ve kültürel hayatın turizm ile bilişimi mükemmeldi. Singapur 700 km2’lik küçük yüz ölçümüne rağmen dünyanın en önemli 3 limanından biri haline gelmiş ve dünyada ticaretin önemli merkezlerinden biri olmuş durumda. İhracatı Türkiye’nin 3 katına ulaşan bir ülke. Yaklaşık 400 milyar doların üzerinde ihracatı var. Bunların önemli bir kısmı daha çok ithal edilen ürünlerden oluşuyor. Trabzon Lojistik merkezi kurulmaya çalışılırken Singapur örneğinin incelemesi de heyetimiz açısından çok yararlı bir girişim oldu. Singapur’un düzgün ve gelişmiş şehir plancılığı belediye başkanlarının da özellikle övgüsünü aldı. Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu her gördüğü mekânın Trabzon’a nasıl uygulanabileceğinin ince hesaplarını yaptığını belirtti. Hayati Akbaş/Trabzon www.tasimacilar.com 20.03.2012/11:59