Gürcistan Geçişleri 15 TL’ye çıkartıldı

Gürcistan Geçişleri 15 TL’ye çıkartıldı

Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan yığılmaların önüne geçebilmek için çevre illerin başta ticaret odaları olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının talepleri neticesinde yurt dışı çıkış harçlarına zam yapıldı.

10 Ekim 2011 tarihinde başlayan Sarp Hudut Kapısından Gürcistan'a çıkış yapacaklar iki ülke tarafından imzalanan protokolün ardından 1 TL ödeyerek kimlikle geçiş yapabiliyorlardı. Ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı'nda geçtiğimiz aylarda incelemelerde bulunarak Gürcistan'a kimlikle geçiş harcının 1 liradan 15 liraya çıkarılacağını açıklamıştı. Resmi gazetede yayınlanan 6455 sayılı Kanun gereğince Sarp Hudut Kapısından Gürcistan'a çıkış yapacak Türk Vatandaşları 15 TL harç ödeyecekler.

Vali Kalkan’dan harç geçişlerine ilişkin açıklama

Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Gürcistan'a çıkış yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına 15 lira harç alınacağını açıklayarak, Türkiye ile Gürcistan arasında iki ülke vatandaşlarının kimlik kartı ile geçişlerini sağlayan protokolün 10 Aralık 2011 tarihinde uygulamaya girdiğini, kimlikle geçiş için 1 lira harç ödendiğini anımsattı. Bu harçların bedelinin 11 Nisan 2013 tarihi itibariyle 1 TL’den 15 TL’ye çıkarıldığını ifade etti.


1 TL’ye geçiş tarihte kaldı

Kalkan, 5597 sayılı Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 1. maddesinin birinci ve üçüncü fıkralarının, Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun'un 52. maddesi gereğince değiştirildiğini belirtti.

Kalkan, değişiklik uyarınca bugünden itibaren Gürcistan'a çıkış yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına 15 lira harç alınacağını kaydetti. Bu kararın ardından bölge illerinin ticaret odalarının talepleri gerçekleşmiş olurken Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın Artvin ziyaretinde harçların artacağına yönelik açıklamada yerine getirilmiş oldu.

Hayati AKBAŞ / HOPA 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.