İBB’den Trafiği Rahatlatacak Uygulama Başladı

İBB’den Trafiği Rahatlatacak Uygulama Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirakleri İSPARK ve Metro İstanbul, şehrin trafiğini rahatlatacak bir iş birliğine imza attı.

Çevre dostu sürdürülebilir projeleri hayata geçirmeye devam eden İBB, kent içi hareketlilikte farklı ulaşım modlarını intermodal bir yaklaşım bile birbirine entegre ederek trafiğe çözüm üreten yenilikleri İstanbulluların hizmetine sunuyor.

İBB iştirakleri İSPARK ve Metro İstanbul iş birliği ile kent ulaşımını rahatlatacak, binlerce aracı trafikten çekerek sürücüleri metro ve tramvay kullanmaya yönlendirecek yeni bir uygulama başlıyor. İSPARK’ın 16 noktada bulunan Park Et Devam Et (P+R) otoparklarına araçlarını bırakan sürücülere Metro İstanbul’un metro ve tramvay istasyonlarında iki seyahat hediye ediliyor.

ispark-kartal-koprusu-pr-otopark.jpg

“Her gün 100 kilometrelik araç konvoyu trafiğe girmeyecek”

İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, Metro İstanbul ile birlikte hayata geçirdikleri proje ile toplu taşımayı teşvik ederek şehir içi trafik yoğunluğunun azaltılmasını hedeflediklerini ve her gün yaklaşık 100 kilometrelik araç konvoyunun trafikten çekilerek “park et devam et” otoparklarında duraklamasının sağlanacağını söyledi.

Uygulanacak projenin hem çevreye hem de bireye yaşamsal ve ekonomik faydalar getireceğini söyleyen Genel Müdür Murat Çakır, “İSPARK olarak kent genelinde 46 noktada 15.011 araç kapasitesine sahip P+R otoparkları ile günde yaklaşık 10 bin İstanbulluya hizmet veriyoruz. İstanbul’da trafiğe kayıtlı 4.5 milyon araç bulunuyor.

ispark-uskudar-unlan-pr.jpg

İBB’nin ulaşımda belirlediği stratejiler doğrultusunda araçların değil bireylerin hareketliliğini artırmak amacıyla Metro İstanbul ve BELBİM’in katkılarıyla İstanbulluları toplu taşımayı kullanmaya teşvik edecek bir çalışma başlattık. Uygulama ilk aşamada 16 adet P+R otoparkımızda geçerli olacak” dedi.

“Özel araç kullanıcılarının da metro ve tramvayı tercih etmesini istiyoruz”

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, 183,5 kilometre uzunluğundaki 16 hatta 189 istasyonu ve günde 2.5 milyonu aşkın yolcu taşıma kapasitesi ile Metro İstanbul’un Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi olduğunu hatırlattı. Şirket olarak İstanbul’un en tercih edilen taşıtı olma vizyonuyla çalıştıklarını ifade eden Özgür Soy, “İstanbul gibi dünyanın en kalabalık metropollerinden birinde sürdürülebilir bir yaşam için raylı sistem kullanımını artırmak zorundayız. Özel araç kullanıcılarına da metro ve tramvay kullanma alışkanlığı kazandırmak istiyoruz. İstanbul’da toplu ulaşımın omurgası konumunda yer alan raylı sistemleri tüm ulaşım türleri ile entegre hale getirerek fosil enerji ile çalışan ulaşım araçları yerine raylı sistemin tercih edilmesi sehrimiz için çok önemli.

ispark-kartal-soganlik-pr2.jpg

Bu kapsamda İSPARK ile yaptığımız iş birliği hem İstanbul trafiğini rahatlatmak hem de gelecek nesillere havası daha temiz bir şehir bırakmak için son derece faydalı bir uygulama olacak. İstanbul’un ve İstanbulluların yararına olacak bir iş birliğini hayata geçirmekten dolayı son derece mutluyuz” diye konuştu.

Sistem Nasıl İşleyecek ? 

İstanbul trafiğine binlerce aracın girmesini engelleyerek sürücüleri Metro ve Tramvay kullanmaya teşvik edecek uygulama 10 Eylül’de başladı ve 31 Aralık tarihine kadar devam edecek. İSPARK’ın Metro ve Tramvay istasyonlarına yakın 16 noktadaki “park et devam et” otoparklarını kullanarak İstanbulkart ile ödeme yapan sürücüler, Metro ve Tramvay ile yapacakları iki seyahatte ücret ödemeyecek.

Araçlarını belirlenen yerlerdeki  “park et devam et” noktalarına bırakarak yürüme mesafesindeki Metro ve Tramvay istasyonlarını kullanıp kentin farklı noktalarına ulaşmak isteyen İstanbullular, otopark girişinde ödeme yaptıkları İstabulkart’ı Biletmatik noktalarına okutarak gün içinde Metro ya da Tramvay ile yaptıkları iki yolculuk bedelini yükleyebilecekler. Otoparktan çıkarken ödeme yaptıklarında ise kullandıkları iki kullanım ücreti e-para olarak kartlarına iade edilecek.

09-9524.jpg

Uygulamanın 31 Aralık’a kadar  geçerli olacağı 16 P+R otoparkı şöyle:

 • Alibeyköy Cep Otogarı P+R,
 • Bahçelievler Ataköy Metro Durağı Otoparkı,
 • Bağcılar Kent Meydanı Zemin Altı Otoparkı,
 • Bağcılar Kirazlı Metro P+R Otoparkı,
 • Esenler Adem Baştürk Otoparkı,
 • Esenler Menderes Metro Otoparkı,
 • Eyüpsultan Silahtarağa Otoparkı,
 • Kartal Köprüsü Kavşağı P+R Otoparkı,
 • Kartal Soğanlık Metro Otoparkı,
 • Levent P+R Metro Otoparkı,
 • Maltepe Gülsuyu Metro Otoparkı,
 • Maltepe Küçükyalı P+R Otoparkı,
 • Merter Metro P+R Otoparkı,
 • Merter Metro Zemin Altı Otoparkı,
 • Pendik Tavşantepe P+R Otoparkı,
 • Üsküdar Ünalan P+R Otoparkı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum