Ovit Tüneli için çalışmalar başladı

Ovit Tüneli için çalışmalar başladı

Rize ile İspir’i buluşturacak Ovit Tüneli Projesi için Ovit Dağı’nda 8 ay önce başlayan sondaj ve etüt çalışmaları devam ediyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu Doğu Karadeniz’e bağlayacak Erzurum - Rize Otoyolu Projesi kapsamında yapılması planlanan Ovit tüneli için Ovit Dağı’nda sürdürülen etüd çalışmalarının 1,5 yılda bitirilmesi hedefleniyor. Yaklaşık 250 kilometrelik Erzurum - Rize karayolunda kış mevsiminde kar yağışının durumuna göre Kasım ile Nisan - Mayıs ayına kadar ulaşıma kapalı tutulan İspir- İkizdere bölümünün tünelle geçilerek, 12 ay boyunca ulaşıma açık tutulması planlanıyor.


Yıllardır konuşulmasına karşın nihayet bu yıl hayata geçirilen Ovit Tüneli Projesi’nde Temmuz 2011’de projelerin ham olarak tamamlanmış olacağını belirten yetkililer, gelecek yıl sonu itibariyle maliyetin, nereden girilip nereden çıkılacağı konularının tam olarak tamamlanarak projenin tam anlamıyla ortaya konulmasının öngörüldüğünü söyledi. Projenin devamında İspir - Aşkale arasında da çalışma yapılacağını kaydeden yetkililer, “İki yol birbirine bağlandığında standartları çok daha yüksek bir yol haline gelecek. Kuzey - güney aksını birbirine bağlayan en sağlıklı ve kısa yol olacak” dedi.


Hayati Akbaş/RİZE www.tasimacilar.com