Rusya ile ilişkilerde yeni dönem

Rusya ile ilişkilerde yeni dönem

Rusya, Gürcistan üzerinden yaş sebze ve meyve sevkiyatının önünü açtı.Rusya Federasyonu’nun Trabzon Başkonsolosu Dmıtry Talanov, Türk tarım ürünlerinin Gürcistan üzerinden Rusya’ya sevkiyatının önünün açıldığını söyledi.

Yasak 7 Yıl Önce Gelmişti


Bilindiği üzere Türkiye’den Rusya’ya Gürcistan üzerinden ihraç edilen ürünlere uygulanan yasak Rusya-Gürcistan savaşından önce 2006 yılında konulmuştu. O dönemde Gürcistan ve Rusya arasında yaşanan gerginliğin ardından Moskova, Kazbegi- Verhni Lars sınır kapısını kapatmıştı.

Başkonsolos Talanov Yasağın Kalktığını Söyledi


Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nu ziyaret eden Başkonsolos Talanov, Türkiye’den Rusya Federasyonuna gerçekleştirileni yaş meyve ve sebze ihracatında yeniden Kazbegi- Verhni - Lars sınır kapısından transit taşımacılığa iznin çıktığını söyledi. Talanov şöyle konuştu: “Rusya ve Türkiye arasında, 17-20 Nisan 2013 tarihlerinde yapılan Karma Ekonomik Konsey (KEK) toplantıları çerçevesinde Rusya ve Türkiye arasında tarım sektöründe yaşanan sorunlar görüşülmüştü. .Yapılan çalışmalar sonuçlandı ve Türk gıda ürünlerinin Gürcistan üzerinden Rusya’ya sevkiyatının önü açılmıştır ”dedi. Başkonsolos Talanov, tarım sektöründe Rusya ve Türkiye’nin yeni fırsatlar yarattığını ve işbirliği yapılabileceğini ifade etti.

Türk –Rus İş Forumu İçin Ruslar Kalabalık Bir Heyetle Trabzon’a Gelecek


9-11 Haziran 2013 tarihlerinde Trabzon’da yapılacak olan Türk-Rus Forumuna Rusya’nın kalabalık bir heyetle katılacağını vurgulayan Başkonsolos Talanov özellikle Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinden heyetlerin Trabzon’a geleceğini bildirdi. Yaklaşık 60 kişilik bir heyetin toplantıya katılacağını aktardı. Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi ile Doğu Karadeniz Bölgesi arasındaki işbirliğinin güçlenmesini arzu ettiklerini ifade eden Talanov,” Trabzon’da düzenlenecek olan Türk-Rus İş Forumu’na çok önem veriyoruz. Çok sayıda iş adamı bu toplantıya katılacak. Bu forumun başarılı olacağına inanıyorum .”dedi. Ayrıca Türk-Rus İş Forumu Başkanı ’da Moskova’dan bu toplantı için Trabzon’a geleceğini bildirdi."


Hacısalihoğlu:’ Yasağın Kalkması İş Dünyamızı Memnun Etmiştir’


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu Kazbegi-Verhni-Lars kapısı üzerindeki karantinanın kalkmasının Türkiye’den Rusya’ya gerçekleştirilen Yaş Sebze ve Meyve sevkiyatının önünü açtığını söyledi. Karantinan kalkmasından Trabzon iş dünyası olarak memnun kalındığını vurgulayan Hacısalihoğlu, ”Ticaretin önünün açılması Türkiye ve Rusya ekonomilerini zenginleştirir. Yedi yıl devam eden yasağın ardından kapının yeniden açılmasının bölge ekonomisini hareketlendirecektir. Başta Türk Yaş Sebze ve Meyve İhracatımızın Rusya’ya ihracatında yaşadığımız sevkiyat sorunu Gürcistan üzerinden aşılmış olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yeşil Hat Projesi İçin Rus Firma Trabzon’a Geliyor


Rusya’ya Trabzon üzerinden yeşil hat projesinin de gündemde olduğunu dile getiren Başkan Hacısalihoğlu, bu konuda ki güncel gelişmeler konusunda Rusya’nın Trabzon Başkonsolosu Dmtry Talanov’a bilgi verdi. Yeşil Hat Projesinin Rusya ayağındaki firma ile temasa geçtiklerini belirten Hacısalihoğlu, önümüzdeki günlerde firma yetkililerinin Trabzon’u ziyaret ederek incelemelerde bulunacağını aktardı. Ekonomi Bakanlığı’nın Haziran ayında Trabzon’da gerçekleştireceği Türk Rus İş Adamları forumunun karşılıklı iş adamlarının eşleştirilmesi ile yeni işbirliklerinin doğacağını kaydetti.

Uçak Seferleri İle Turizm De Hareketlendirilmeli


Trabzon’un Rusya ile uçak bağlantısının kurulmasında bugüne kadar gösterdiği katkılar için Başkonsolos Talanov’a teşekkür eden Başkan Hacısalihoğlu, uçak seferlerinin sürdürülebilir olmasını önemsediklerini bu kapsamda turizmin geliştirilmesi gerektiğine işaret etti. Hacısalihoğlu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ )Genel Sekreterliği ile yürütülen işbirliği ile İstanbul-Trabzon-Batum-Sochi-Yalta şehirlerini kapsayan, Karadeniz’de kruvazör turizmini geliştirecek proje üzerinde çalıştıklarını aktardı. Hacısalihoğlu, ticaret, kültür ve sosyal alanda ilişkilerin geliştirilmesi ile Karadeniz’in bir barış gölü haline geleceğine inandığını sözlerine ekledi.

Hayati AKBAŞ

www.tasimacilar.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.