Sarp sınır kapısına yeni düzenleme geliyor

Sarp sınır kapısına yeni düzenleme geliyor

Bakan Hayati Yazıcı ziyaret ettiği Sarp Sınır kapısında yaptığı açıklamada Sarp sınır kapısının alan olarak yüzde 80-85 olarak genişletileceğini açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu. Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye'nin önemli kapılarından biri olduğunu vurgulayan Bakan Hayati Yazıcı, " 2012 yılı itibariyle bu kapıdan giriş çıkış yapan insan sayısı 5 milyon 600 bin. Bu kadar insan bir yıl içerisinde buradan yaya olarak giriş çıkış yapmış. Bu kategoriye arabalı giriş çıkışlar dâhil değil. Bu hizmeti vermek için daha önce geldiğimde bir karmaşa vardı. İnsanların giriş çıkışı hizmet kalitesi bakımından çok uygun değildi. Yap işlet devret modeli ile partnerimiz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve onun işletici kuruluşu kapıyı projelendirdi. Yapılan çalışmalarla yayaların girişi çıkışı saha imkânlarını da dikkate alınarak modernize edildi. Daha çağdaş bir hizmet verilmeye başlandı. Bu kapının aktivitesi giderek artıyor, kapının güney tarafına düşen askeri bölge var. 6 dönümlük bir alan, ilgili bakanlıklarla gerekli yazışmalar yapıldı. Askeri alanın dışında vatandaşlara ait bir kısım alanları da istimlâk etmek suretiyle bir planlama çalışmamız var. Onları da bu sahaya kattığımız zaman şu anda bu sahanın yerleşim alanı 36 dönüm. Buraya katmaya çalıştığımız alanların toplamı 20 dönüm. Bununla beraber yüzde 80-85 oranında bir genişleme olacak" dedi.


Yazıcı, Türkiye'ye giriş çıkışta ticari araçların kullandığı bir tünel olduğunu da hatırlatarak "Tünele giriş çıkış sorunlu oluyor. Tünel giriş çıkışa uygun değil. Buna ek olarak bir tünel daha yapmayı planlıyoruz. Karayollarının ilgili elemanları keşif yaptı. Bu tüneli de yaptıktan sonra bu kapı gerçekten mükemmel bir şekilde hizmete geçecek" diye konuştu.


Gümrükler için yeni personel istihdamı yapılacak

Giriş çıkışlarda hafta sonu yaşanan yoğunluğun personel yetersizliğinden kaynaklandığı iddiaları ile ilgili soruya ise Bakan Yazıcı, şu cevabı verdi. "Geçen sene 2 bin 500'ü aşkın yeni personel aldık. Şu sıralarda bin 700'ü aşkın yeni personel alıyoruz B kategorisinde. Bunların bin tanesi gümrük muhafızı, geriye kalanları ise diğer kadrolarda. Onların mülakat programını yapıyoruz. Sezon sonuna kadar bir miktar daha alacağız. 2014 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın gümrükler kısmının bir personel sorunu kalmayacak."

Hayati Akbaş 


 


 


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.