Suriye’ye dönük sınır kapıları kapatılıyor

Suriye’ye dönük sınır kapıları kapatılıyor

Suriye sınırıyla bağlantılı olan ve TIR geçişlerinde kullanılan sınır kapılarının kapatılmasına karar verildi.

Suriye’de yaşanan iç savaşın sınır kapılarına da dayanmasıyla birlikte Suriye’ye çıkış yapan TIR’ların yağma edilerek yakılması Suriye’ye dönük sınır kapılarının kapanmasını gündeme getirdi. Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış sınır kapılarının da kapanmasıyla birlikte Suriye ve üçüncü ülke plakalı araçlara geçiş yasaklandı. “Giriş-Çıkışlar sadece yayalara açık olacak”

İç karışıklıkların yaşandığı Suriye’de sınır kapılarının kullanılmaz hale gelmesiyle birlikte araç trafiğine kapanan sınırdan Suriye ve üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine devam edileceğini açılayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye’ye karşı bir ambargo uygulanmadığını ifade ederek sınır kapılarının kullanılmaz hale gelmesi nedeniyle bu şekilde bir tedbir aldıklarını açıkladı. Türkiye-Suriye arasında vatandaşların giriş-çıkışta yoğun olarak kullandıkları Yayladağı ve Akçakale kapılarından geçişin devam ettiğini belirten Yazıcı “Karşı tarafta ne memur ne de ekipman kaldı. İzin versek bile araçlar nasıl geçecek” şeklinde konuştu. “Akaryakıt kaçakçılığında caydırıcı yöntemlere gidilecek”
Akaryakıt kaçakçılığı konusuna da değinen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı EPDK tarafındna akaryakıt kaçakçılığı yapan bayilerin kapatılması yönünde çalışmaların yapıldığından bahsetti. cezaların yeterinde caydırıcı olmadığını belirten Yazıcı “Akaryakıt antrepolarında işleticinin mevzuata aykırı bir fiili tespit edilirse orayı mühürler, kapatır ve ilgili kişilere dava açarız” şeklinde ifade etti. “Suriye’deki iç karışıklık Lübnan ve Ürdün ihracatını da sıkıntıya sokuyor”
Suriye’de yaşana olayların Lübnan ihracatını da sekteye uğratıyor. Ramazan ayında talebi artan ve Irak ve Ürdün pazarına yetişmesi gereken meyve ve sebze taşıyan kamyonlar Lübnan Suriye sınırında bekletiliyor. Kamyonlardaki yükün 10 milyar dolar değerinde olduğundan bahseden El-Beka Çiftçiler Birliği Başkanı İbrahim et-Tertişi, Suriye’de yaşana iç savaşın ihracatı da kötü yönde etkilediğini belirtti. Tetişi, “48 saatten bu yana hiçbir kamyon sınırdan hareket edemedi. Önümüzdeki saatlerde sınırdan çıkmalarını ümit ediyoruz. Bu durum tarım sektörünü felakete sürükleyecek. Yaklaşık 7 bin ton meyve ve sebze taşıyan çok sayıda kamyon, Beka Vadisi'ndeki fabrika noktasında ve Cedide'deki Yabus bölgesinde bekliyor. Her gün Lübnan'dan yaklaşık 30'ar ton yük kapasiteli 70 kamyon sınırdan geçiyordu. Ancak Suriye'deki olaylar nedeniyle Lübnan'dan Arap pazarına ihraç edilen malların ulaşımı güçleşti.” ifadesini kullandı. www.tasimacilar.com 25.07.2012 / 11:57