Suriye’ye giden TIR sayısında ciddi azalma

Suriye’ye giden TIR sayısında ciddi azalma

Suriye’de yaşanan olaylar en çok nakliyecileri olumsuz yönde etkilediğini söyleyen UND temsilcisi Hamit Şanverdi, Türk TIR’larının Suriye’ye gidemediklerini, körfez ülkelerine gidenlerinde Halep ve Irak üzerinden gittiklerini söyledi.

Suriye’de giderek şiddetini arttıran ve bir yılı geride bırakan olayların Hama, Humus ve İdlib bölgelerinde yoğunlaşması nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısından Suriye içine ve Körfez ülkelerine giden Türk TIR sayısında önemli ölçüde azalma olduğu belirtildi. Normal zamanda günde ortalama 200 TIR’ın çıkış yaptığı Cilvegözü Sınır Kapısından bu sayı son günlerdeki olaylar nedeniyle günde 6-15 arasında değişmeye başladı. UND Temsilcisi Hamit Şanverdi, sürücülerin gitmek istememesi, buna ek olarak isteyenlerinde aileleri tarafından gönderilmemesi nedeniyle Hatay’lı Nakliyeciler olarak büyük sıkıntı çektiklerini söyleyerek “Sürücüler, can güvenliği olmadığı için gitmek istemiyor, isteyen olursa da bu defa aileleri karşı çıkıyor. Son günlerdeki olaylar yüzünden giden Türk TIR’ı sayısı en çok 15’e düştü” dedi. “Nakliyecilik bitme noktasında”

Çok hareketli olan Reyhanlı Cilvegözü Sınır Kapısında yaşanan durgunluğun, Hama ve Humus’tan sonra son günlerde İdlib’te yaşanan olaylara bağlayan Şanverdi, Suriye üzerinden Körfez ülkelerine giden az sayıda TIR’ın Halep ve Irak üzerinden gittiklerini belirterek, her türlü tehlikeyi göze aldıklarını ifade etti. Şanverdi, “Nakliyecilik bitme noktasına geldi. Firmalarda araçlarını göndermek istemiyor. Özellikle İdlib, Hama, Humus ve Şam üzerinden Ürdün’e giden aracımız kalmadı. Gidenlerinde çoğu kurşunlanmış olarak geri geliyor. Durum vahim” diye konuştu. Türk Plakalı TIR’ların yerini ise Suriye araçlarını doldurduğunu sözlerine ekleyen Şanverdi, Devletin alternatif yol güzergâhı olarak RO-RO sistemini uygulamasını ve Nakliyecileri desteklemesini istedi. Suriye’ye gıda maddesi, yaş sebze ve meyvenin yanı sıra süt ürünleri gidiyor. Bu arada Cilvegözü sınır kapısında yerli TIR bulmanın mümkün olmadığı, daha çok yabancı plakalı araçların gittiği belirtildi. Öte yandan Körfez ülkelerinden gelen bir TIR sürücüsü de Halep ve Irak üzerinden gidip geldiğini söyledi. Abit Kızılca-Hatay www.tasimacilar.com 10:55/13.03.2012