Trabzon TTSO heyeti T.C Batum başkonsolosluğunu ziyaret etti

Trabzon TTSO heyeti T.C Batum başkonsolosluğunu ziyaret etti

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun da yer aldığı TTSO Heyeti, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Engin Arıkan’ı ziyaret etti.

Gürcistan’da yapılan seçimlerin ve ortaya çıkan sonucun Türkiye-Gürcistan ilişkilerini nasıl etkileyeceğinin konuşulduğu ziyarette, Başkonsolos Arıkan, iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği noktayı anlattı. “Kimlikle geçiş uygulamasında sayı 8 ay sonunda 1 milyonu aştı”
Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin hep iyiye doğru gelişme gösteren bir seyir izlediğini söyleyen Başkonsolos Arıkan, “Bizler bunun en yakın gözlemcileri olduk. Bu ilişkilerin ulaştığı zirve de uygulama da, geçen sene 10 Aralık tarihinde başlayan kimlikle geçiş uygulaması oldu. Türkiye’nin başka hiçbir ülkeyle olmayan bu uygulamada, geçen seneye göre buraya gelen vatandaşlarımızın sayısını yüzde 120 artırmış durumda. Sadece kara sınır kapısından, geçen sene ilk altı ayda 252 bin kişi buraya gelmişti. Bu sene ilk altı ayda gelen kişi sayısı 558 bin kişiye ulaştı ve bu rakama Temmuz ve Ağustos dönemi dahil değil. Bu iki ayı da katarsak sayı elbette ki çok artmış, belki milyonu bulmuştur. İki ülke arasında bu kadar yoğun bir ilişki var” dedi. “Acaristan’daki yatırımların yüzde 65’ini oluşturan Türk yatırımları, 6 bin kişiye de istihdam sağlıyor”
Acaristan Özerk Bölgesi’ndeki Türk yatırımlarını değerlendiren Başkonsolos Arıkan, “Acara’da yapılan yatırımların yüzde 60-65’i Türk kökenli yatırımlar. Burada faaliyet gösteren şirketlerimiz, bizim tahminlerimize göre 6 bin dolayında Gürcü ve Acara vatandaşa da istihdam sağlıyor. Tiflis’te ise de büyük yatırımlar var. Gürcistan’la siyasi ilişkilerimiz de mükemmel düzeyde. Bu ilişkilerde bundan sonra da değişiklik beklemiyoruz. İki ülke de birbirine önem veriyor. Haliyle ilişkilerimizin gelişerek devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu. Ulusoy; “Seçim sonuçları iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkilemez”
TTSO Meclis Başkanı Ulusoy ise Gürcistan’da yapılan seçimlerin ardından ortaya çıkan tablonun iki ülke arsındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğine dair endişelere katılmadığını belirtti. Ulusoy, “İş âleminden gelen liderler, her zaman daha yapıcı olur. Gürcistan seçimlerinde ortaya çıkan sonuca bu açıdan bakmak lazım. Ben iki ülke ilişkilerinde bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Başkan Hacısalihoğlu; “Ekonomik ilişkiler siyasi ve kültürel ilişkileri de etkiliyor”
Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da Türkiye ile Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkilerin belirleyici olduğunu, siyasi ve kültürel ilişkileri de etkilediğini kaydetti. Batum’da son yıllarda yaşanan değişim ve gelişmelere dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, “Dileriz şehrin bu yapılanması, seçimlerin ardından da kesintiyi uğramadan devam eder. Yeni Hükümetin bakış açısı ne olacak, bölgeyle ilgili değişiklik olacak mı, bu bilinmiyor. Ama ne olursa olsun Acaristan’ın Türkiye ile olan ilişkisi birçok açıdan farklılık taşıyor. Umarız bu yönde bir değişiklik olmaz ve geleceğe dönük ilişkilerimiz daha da ileriye gider. Tabii burada bizlerden ziyade siyasilerin alacağı kararlar önem taşıyor. Ancak seçimden önde çıkan koalisyon liderinin işadamı olması, sahadan gelmesi, detayları bilmesi, alacağı kararların etkili olacağını gösteriyor. Bu açıdan çok büyük bir değişiklik olacağını beklemiyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin aynı paralelde devam edeceğine inanıyoruz” dedi. Hayatyi AKBAŞ www.tasimacilar.com 12.10.2012 Saat:15:20