Trabzon üzerinden Rusya’ya Basitleştirilmiş Gümrük Hattı “yeşil hat” açılsın

Trabzon üzerinden Rusya’ya Basitleştirilmiş Gümrük Hattı “yeşil hat” açılsın

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon-Rusya arasında kurulacak “Yeşil Hat” iki ülke arasındaki ticaretteki sorunların aşılmasında önemli fonksiyonu olacağını söyledi.

Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Vyacheslav Shlikov ve Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye Temsilcisi İldar Fattakhov; Trabzon’u dinledi. Özellikle Trabzon ile Rusya Federasyonu arasındaki ulaşımda yaşanan aksaklıkları ve çözüme yönelik öneriler hakkında bilgi aldılar.

Heyet, Rusya Federasyonu’nun Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talyanov ile birlikte Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Burada, Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile görüştü.

Trabzon’daki görüşmelerde hazırladıkları raporu Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı’na sunacaklarını ifade eden heyete yaptığı açıklamada TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Rus halkını gerçek anlamda sevdiklerini ve ilişkilerin iyi olmasını istediklerini söyledi.

Hacısalihoğlu: “Kısa, uzun ve orta dönem Trabzon-Rusya ulaşım aksiyonlarını önerdi”

 

Hacısalihoğlu, Rusya Federasyonu’nun Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelen heyete yaptığı öneride ulaşımda iki ülke arasında kısa, orta ve uzun vadeli çözüm projelerini sıraladı ve bunlara destek istedi.

Hacısalihoğlu, şu önerilerde bulundu:” Kısa vadede Tiflis üzerinden Rusya’ya ulaşmak istiyoruz. Tiflis’te bir aktarma istasyonu kurma düşüncemiz var. Bu güzergâh üzerinden Türk mallarının Rusya’ya ihracatını sağlayacağız. Orta vadede Trabzon –Rusya arasında ulaşım ve gümrüklemede bir yeşil hat kurulmalıdır. Yeşil hat uygulamasının Trabzon üzerinde gerçekleştirilmesi iş adamlarımızın ve ihracatçılarımızın en büyük ihtiyacıdır. Yeşil hat projesi için Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliği ile irtibata geçmelisiniz. Uzun vadede ise sahil yolunun açılmasıdır. KEİ bünyesinde projelendirilen Karadeniz Ring Koridoru Projesi sahil üzerinden karayolu ile ülkelerimizi birbirine bağlıyor. Abhazya sorunu çözülerek eskiden açık olan bu sahilden bu karayolu bağlantımız tekrar kurulmalıdır. Bizim ulaştırma yönünden arzu ettiğimiz bunlardır. ”


“TIR geçiş belgelerini Rusya artırmalıdır”

Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatta TIR geçiş belgelerinin artırılmasını talep eden Başkan Hacısalihoğlu, “Esas amacımız Türkiye’nin Rusya ile kara, deniz ve hava yoluyla birbirine ulaşımda bağlanmasıdır. Dolayısıyla ekonomimiz ve ticari ilişkilerimizin gelişmesi bizim arzu ettiğimiz en önemli konudur.” şeklinde konuştu. “Ekonomik yönden çok zengin bir bölgedeyiz” şeklinde sözlerine devam eden TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu Lojistik merkez açısından kara, hava ve deniz konusunda Trabzon’un bir odak noktası olduğu vurgusunu yaptı.

“Uluslararası Trabzon Lojistik merkezi hepimizin yararınadır”

Uluslararası bir lojistik merkezi hayata geçirilerek Trabzon’un Rusya’dan İran’a, Kafkaslardan Orta Asya’ya kadar geniş bir alanda ticaretin hizmetinde olacağını aktaran Hacısalihoğlu, şöyle konuştu.“İlişkilerimizin gelişmesi ve zenginleşmesi öncelikle siyası istikrara bağlıdır. Bu siyasi istikrardan sonra ulaşım önemlidir. Ulaşımı sağlarsak ticaret gerçekleşir. Bu bölgede yaşayan bizler bunu bilerek hareket etmeliyiz. Bu ekonomi hepimize yeter. Siyasi istikrarın sağlanmasında da yine iş dünyasına büyük görev düşmektedir. Siyasi sorunla olsa da hiçbir zaman ekonomik ilişkilerimizin gelişmesini askıya almamamız lazımdır.”

“İşadamlarını korkutmamak gerekiyor”

İki ülkenin dış ticaretinde Rusya Federasyonu’nun Türkiye’ye toplu mal satışı gerçekleştirdiğini, ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, “Türkiye ise daha çok parkende ürünlerin satışını gerçekleştiriyor. Çeşidimiz çok. Dolayısıyla bizim iş adamlarımızın Rusya’da daha fazla sorunları olması doğaldır. Bu sorunlarda gümrük ve kanunlarda yaşanır. Elbette bazı arkadaşlarımızın orada kanuni olarak tutuklanmıştırlar. Bütün amaçları ticaret yapmak olan bizimkilerin hataları varsa elbette karşı tarafta da bu hatalar vardır. Bu tür durumlara biraz hoşgörü ile bakmak ve bu olayları yatıştırarak asgariye düşürmeliyiz. Biz her zaman ticaret yapacağız. Arka planda olan girişimcilerimizi bu tür olayların korkutmasına izin vermemeliyiz” şeklinde konuştu.

Ulusoy: “Türkiye ve Rusya birbirine ulaşımda daha fazla yakınlaşmalıdır.”

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Rusya Federasyonu’ndan gelen heyete yaptığı açıklamada, “Geçiş belgesinde çok sıkıntımız var. Bunun nedeni nedir, bize söyleyebilir misiniz?” sorusunu sordu. Rusya ve Türkiye’nin ulaşımda birbirine daha fazla yakın olması gerektiğini kaydeden Ulusoy, “ Geçmişte gündü bir iki feribot Sochi’den Trabzon’a geliyordu. Bugün ilişkilerimiz geçmişe göre azalıyor. Abhazya sorunu aşılmalı ve iki ülke karayolu ile de birbirine bağlanmalıdır. ”dedi.

Talanov:” Sorunları not aldık ilgili mercilere ileteceğiz”

Toplantının sonunda söz alan Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov, gündeme gelen sorunların heyet tarafından not edildiğini aktararak, “Diyaloglarımızı güçlü tutmakta yarar var. Biz bu konuları ilgili mercilere ileteceğiz. İlişkilerimizin gelişmesi için görüşmelerimizi sürdüreceğiz. ”şeklinde konuştu.

Görüşmenin sonunda TTSO Meclis Başkanı Ulusoy ve Yönetim Kurulu Başkanı Hacısalihoğlu, Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelen heyete Trabzon işi gümüş telkâri hediye etti.

Hayati AKBAŞ 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.