OICA, 2012 yılına ait dünya motorlu araç üretim verilerini yayımladı

OICA, 2012 yılına ait dünya motorlu araç üretim verilerini yayımladı

OICA verilerine göre bir önceki yıla göre 2012 yılında dünya motorlu araç üretiminde artış gerçekleşti.

OICA verilerine göre bir önceki yıla göre 2012 yılında dünya motorlu araç üretiminde artış gerçekleşti.2012 yılında otomobil, hafif ticari araç üretiminde artış gerçekleşmesine rağmen kamyon ve otobüs üretiminde düşüş yaşandı.

Motorlu araç üretimi arttı

OSD’nin de aktif üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğu “Dünya Otomotiv Sanayicileri Birliği” OICA’nın verilerine göre, 2012 yılında toplam motorlu araç üretimi, 2011 yılına göre yüzde 5,3 oranında artarak 84,1 milyon adet düzeyinde gerçekleşti. Bu yılda, otomobil üretiminin de 2011 yılına göre yüzde 5,3 oranında artarak 63 milyon adet düzeyinde oldu.

Hafif ticari üretimi arttı, otobüs ve kamyon üretimi azaldı

2012 yılında hafif ticari araç üretimi yüzde 8,7 oranında artarak 16,9 milyon adet düzeyine yükselirken, dünya kamyon ve otobüs üretiminde düşüş gerçekleşti. Bu yılda kamyon üretimi yüzde 6,6 oranında azalarak 3,7 milyona adede, dünya otobüs üretimi ise 2,3 oranında daralarak 0,342 milyon adede geriledi.

Bu yılda Türkiye’de motorlu araç üretiminde yüzde 9,8 oranında düşüş gerçekleşti ve motorlu araç üretimi 1,072 milyon adede geriledi.

AB’nde ve Güney Kore’de üretim azalması devam ederken Japonya’da üretim arttı. BRIC ülkelerinde Brezilya dışında artış devam etti, ancak Çin’deki üretim artışı yavaşladı. Dünya motorlu araç üretim verileri bölgeler bazında incelendiğinde, Çin ve Hindistan’ın da dâhil oldu

ğu Asya ve Okyanusya Bölgesinde motorlu araç üretimi 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,7 oranında arttı ve 43,7 milyon adede yükseldi. Bu bölge, dünya üretiminden aldığı yüzde 35 pay ile ilk sırada yer almıştır.

Bu yılda Japonya’da üretim yüzde 18,4 oranında arttı. Diğer taraftan G. Kore’de üretimdeki düşüş yüzde 2,1 oranında oldu. Bu iki ülkenin dünya üretiminden aldığı pay yüzde 17 düzeyinde gerçekleşirken, Japonya’daki artışta önceki yıllarda tsunamiye bağlı olarak pazardaki daralmanın yarattığı baz etkisinin bulunduğu belirtildi.


2012 yılında, NAFTA Bölgesinde motorlu araç üretimi yüzde 17,2 oranında artarak 15,7 milyon adede yükseldi ve dünya motorlu araç üretiminden yüzde 19 pay aldı. G. Amerika’da üretim yüzde 2 oranında azaldı ve toplam üretimden aldığı pay yüzde 5 düzeyinde gerçekleşti.

AB (27) ülkede aynı yılda üretim yüzde 7,3 oranında düşerek 16,2 milyon adet düzeyine geriledi ve dünya üretimi içinde yüzde 19 pay aldı.

2012 yılı 2011 yılı ile kıyaslandığında BRIC Ülkeleri arasında yer alan Brezilya’da üretim adetlerindeki düşüş yüzde 1,9 iken, Rusya’da yüzde 12,2 oranında artış gerçekleşti. Aynı yılda, Hindistan’da üretim yüzde 5,6 oranında arttı ve 4,1 milyon adede yükseldi. Çin’de ise üretim yüzde 4,6 oranında artarak 19,2 milyon adet düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye ve Rusya’nın da dâhil olduğu Diğer Avrupa Bölgesinde toplam motorlu araç üretiminin, özellikle Rusya’daki artışa bağlı olarak yüzde 11.9 oranında artarak 2,5 milyon adet düzeyinde gerçekleştiği görülmektedir. Bu bölgenin dünya üretiminden aldığı pay ise yüzde 4 düzeyinde oldu. 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.