Üniversiteli sürücüler yetişecek

Üniversiteli sürücüler yetişecek

LODER ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliğinde “Karayolu Yük Taşıtı Sürücülüğü” adı altında üniversiteli şoförler yetiştirilecek.

Programın altyapısı ve ders planı sektör temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda görüşüldü.

“Yük Taşıtı Sürücülüğü” ön lisans programının 2023-2024 eğitim öğretim yılında açılabilmesi amacıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile LODER arasında iş birliği protokolü imzalandı. Öğretim çıktılarını, ders planını, ders içeriklerini ve programın altyapı ihtiyaçlarını belirlemek için 1 Ekim’de İTÜ Sosyal Tesis’lerinde LODER ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından bir çalıştay yapıldı. Çalıştaya UND İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Savrum ve UND Eğitimlerden Sorumlu icra Kurulu Üyesi Muammer Ünlü de katıldı.

NİTELİKLİ SÜRÜCÜLERE İHTİYAÇ VAR

Çalıştayda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Hasan Boz, kamunun, özel sektörün ve üniversitelerin bir araya geldiğini ve en iyi müfredatın belirleneceğine inandığını belirterek, projenin kendileri için de çok önemli olduğunu söyledi.

und-1.jpg

Lojistiğin önemine vurgu yaptıktan sonra şu anda çok daha önemli hale geldiğini aktaran Boz, “Son 2 yılda taşımacılık ve lojistik bambaşka bir boyut kazandı. Son iki yılda ihracat rekorları kırıyoruz. Hizmet ihracatında da lojistiğin büyük katkısı var. Uluslararası taşımacılık yapan firma sayısı yüzde 40 arttı. Bununu için sevinçliyiz ancak sürücü sorunları nedeniyle korkularımız da var. Şu anda sürücü temininde sorunlar yaşıyoruz. Bunun yanında vizeler, beklemeler gibi sürücülerin işini zorlaştıran sorunlar var” diye konuştu.

Boz, sürücü temini için mevcut havuzun kullanılabileceğini ancak asıl ihtiyacın nitelikli sürücülerin sektörün hizmetine sunulması olduğunu belirterek, “Bu eğitimden de beklentimiz bu” dedi.

KARAYOLU TAŞIMACLIĞINA DESTEK SAĞLAYACAK

Açılışta konuşan, LODER Başkanı Gülçin Büyüközkan, eğitim programlarının standardize edilmesi için faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, uluslararası taşımacılığa destek sağlamak için bu programı geliştirdiklerini söyledi. Sektör için atılan bu ilk adımın diğer üniversiteler için örnek teşkil edeceğine ve ihtiyaca yönelik sürücüler yetiştirileceğine inandıklarını aktaran Büyüközkan, “Yetişmiş karayolu sürücüsü büyük ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaç şu anda firmaların özel programları ile karşılanıyor. Gençler mesleğe ilgi göstermiyorlar. Teknolojik araç kullanılmasına rağmen, vize sorunları, beklemeler, toplumun mesleğe bakışı gibi nedenlerle ilgi gösterilmiyor” diye konuştu.

und-2.jpg

DİĞER ÜNİVERSİTELERE ÖRNEK OLACAK

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hakan Kara da yaptığı konuşmada okullarında 26 yıldır Otobüs Kaptanlığı bölümü altında sürücü yetiştirdiklerini ve deneyim sahibi olduklarını söyledi. “Gururla söyleyebilirim bir mezunumuz dahi açıkta kalmadığı gibi geçen sene yüzde 98 doluluk oranını yakaladık” diyen Kara, LODER ile imzalanan protokolle verilecek eğitimin diğer üniversitelere örnek olacağını, burada bilinçli sürücüler yetiştirerek sektöre sunacaklarını söyledi. Kara7nın verdiği bilgiye göre, şu anda bir adet pist eğitimler için ayrılmış durumda. Sürüş eğitiminde kullanılacak simülatör ve kamyon (çekici) için de görüşmelerin son aşamaya geldiği açıklandı.

SÜRÜCÜ HAVUZU DARALIYOR

Programa destek veren firmalardan Mars Logistics’in Filo Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Erkan Özyurt, eğitimi şoförlükten sürücülüğe geçiş için önemli bir adım olarak gördüğünü söyledi. Sürücülükte yaş ortalamasının arttığını söyleyen Özyurt, “Varolan sürücü havuzundaki daralmayı görp bunun ilerideki yıllarda daha vahim olacağını tespit ettik. Yaş ortalaması 60’lara çıktı. Bu nedenli Mars Logistics Akademi’yi kurduk. Sektörde bugüne kadar geleneksel yöntemlerle eğitim veriliyordu ancak lojistik yaşayan bir meslek. Belgeler değişiyor her şey yenileniyor. Bizim de kendimizi yenilememiz gerektiğini düşünerek akademimizi ileriye taşıdık ve profesyonelleştirdik. Şu noktadan sonra bunu daha da geliştirmemiz gerekiyor. 10 kişi ile hedeflediğimiz grubu 20’li gruplara çıkardık. Şimdi 30’lu grupları konuşuyoruz. Kadınların da ilgi göstermesi bizi sevindiriyor. 11 aday kadın sürücümüz var bu da bizi motive ediyor” ifadelerini kullandı.

und-3.jpg

KARAYOLU YÜK TAŞITI SÜRÜCÜLÜĞÜ PROGRAMI HAKKINDA

2023-2024 öğretim yılında başlanması planlanan program Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu bünyesinde yer alacak. 2 yıllık ön lisans programını bitiren öğrenciler Karayolu Yük Taşıtı Sürücülüğü diplomasına sahip alacaklar. Diploma Avrupa’da da geçerli olacak. Öğrenciler son sene 15 hafta lojistik firmalarında staj yapacaklar. Programa lojistik firmalar da tam destek verdiği için mezuniyet sonrası öğrencilerin iş bulma sorunu olmayacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.